Nandrolon w medycynie i kulturystyce: czym jest, działanie i efekty uboczne

Nandrolon to lek stereidowy wykorzystywany w medycynie w leczeniu lub łagodzeniu objaw różnych chorób. Substancja określana jako  Nandrolon jest jednak zdecydowanie najbardziej znana jako steryd anaboliczny, powszechnie stosowany przez kulturystów, zawodników sportów siłowych oraz zawodników uprawiających sporty walki, Jako produkt medyczny  Nandrolon jest uważany nie tylko za wysoce skuteczny lek w przebiegu wielu różnych chorób, lecz równiez jako jeden z najbardziej efektywnych środków stosowanych w stanach cięzkiego osłabienia organizmu oraz przed lub po operacjach. Kulturyści i sportowcy cenią za to  Nandrolon za jego nowoczesne działanie, które jest wyraźnie skuteczniejsze i pociąga za sobą znacznie mniej efektów ubocznych, niż ma to miejsce w przypadku tak zwanych sterydów starej generacji, takich jak na przykład Metanabol.

Czym jest  Nandrolon? Jak działa ta substancja w medycynie i w jakich konkretnie przypadkach pacjentom podaje się Nandrolon? Jakie jest z kolei zastosowanie tego sterydu w kulturystyce i czym różni się on od innych anabolików? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 Nandrolon: czym jest?

Jak wspominano, Nandrolon to lek stereoidowy a zarazem popularny steryd anaboliczny. Z chemicznego punktu widzenia  Nandrolon  to „organiczny związek chemiczny z grupy sterydów anabolicznych”. Współczesna chemia wyodrębnia aż 11 różnych odmian czy też pochodnych Nandrolonu. W praktyce jednak Nandrolon niemal zawsze, zarówno w medycynie jak i w kulturystyce, występuje w formie dekanianu tej substancji. Nandrolon jest substancją o dość długiej tradycji, zarówno w obrębie medycyny, jak i też w obszarze kulturystyki. W Polsce środek ten pojawił się po raz pierwszy jeszcze w latach osiemdziesiatych ubiegłego stulecia i z początku był stosowany wyłącznie w obszarze medycyny. Na świecie Nandrolon był znany jako lek nieco wcześniej. Szczyt popularności tego sterydu anabolicznego jako środka dopingującego w sporcie przypadał przede wszystkim na lata 90 ubiegłego stulecia, kiedy na całym świecie wielu sportowców rozmaitych dyscyplin było karanych dyskwalifikacjami ze względu na wykrycie w ich organizmie  Nandrolonu.

 Nandrolon w medycynie: jak działa i kiedy się go stosuje?

Chociaż, jak wspominano, Nandrolon jest znany przede wszystkim jako steryd anaboliczny stosowany w formie środka dopingującego przez sportowców i kulturystów, to jednak z czysto formalnego punktu widzenia podstawowym obszarem zastosowania tej substancji jest obszar medycyny. Nandrolon stosuje się w przebiegu takich chorób, dolegliwości i problemów zdrowotnych, jak między innymi:

  • 1. Ostreoporoza
  • 2. Okres po menopauzie
  • 3. Stany znaczącego osłabienia organizmu oraz stany przed i pooperacyjne
  • 4. Okres rekowalscencji po przebytych chorobach
  • 5. Przebieg niektórych chorób silnie wyniszczających organizm
  • 7. Przebieg niektórych schorzeń okulistycznych

Dwa pierwsze z wymienionych medycznych zastosowań Nandrolonu wynikają z tego, że lek ten znacząco zwiększa gęstość kości. Z tego powodu wciąż dość powszechne jest stosowanie go właśnie w przebiegu Ostreoporozy a także w okresie następującym po Menopauzie, jeżeli istnieje podejrzenie zmniejszenia gęstości kości.

Jako środek wzmiacniający organizm(zastosowanie w okresie rekowalenscencji, w przebiegu silnie wyniszczających chorób i tak dalej)  Nandrolon jest stosowany ze względu na jego silne działanie anaboliczne. Lek ten jednak nie tylko powoduje wzrost masy mięśniowej, ale zapobiega również procesom katabolicznym w mięśniach a także powoduje ogólne wzmocnienie organizmu.

Nandrolon jest również często stosowany jako wspomagający środek przeciwbólowy. Dzieje się tak między innymi w przypadku odleżyn, niektórych rodzajów chorób nowotworowych a także w trakcie radioterapii.

 Nandrolon w kulturystyce: działanie

Swoją niezwykle wysoką popularność w obszarze kulturystyki, sportów siłowych, sportów walki oraz wielu innych dyscyplin Nandrolon zawdziędza nie tylko swojej skuteczności, ale również faktowi, że w porównaniu do wielu innych sterydów jest to środek względnie bezpieczny. Efekty uboczne wynikające ze stosowania Nandrolonu występują stosunkowo rzadko i przeważnie nie są zbyt poważne.

Anaboliczne działanie  Nandrolonu wynika przede wszystkim z faktu, że steryd ten znacząco poprawia bilans azotowy w mięśniach a oprócz tego bierze czynny udział w usprawnieniu procesów metabolizmu substancji odżywczych, takich jak między innymi białka i węglowodany. Bardziej szczegółowo mówiąc:  Nandrolon zwiększa zapasy Nitrogenu w mięśniach, co pośrednio pozwala na znacznie skuteczniejszy transport protein oraz innych substancji odżywczych do wnętrza komórek mięśniowych.

Inna ważna i pożyteczna z punktu widzenia kulturysty lub sportowca cecha Nandrolonu to fakt, że steryd ten zwiększa retencję wody w stawach. Dzięki temu możliwe staje się przeprowadzanie dłuższych i bardziej intensywnych sesji treningowych. Dzięki magazynowaniu wody w stawach  Nandrolon zmniejsza lub wręcz całkowicie niweluje odczuwanie bólu. To właśnie ten ostatni mechanizm działania Nandrolonu powoduje, że steryd ten jest popularny nie tylko wśród kulturystów, ale również wśród sportowców najróżniejszych dyscyplin. Warto jednak zaznaczyć, że po odstawieniu sterydu, jakim jest Nandrolon dolegliwości bólowe powracają, czasami ze zwiększoną siłą.

Poza tym, Nandrolon wpływa również ujemnie na produkcję przez organizm Kortyzolu, znanego również jako „Hormon stresu”, czyli substancji, która w dużej mierze odpowiada za procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach(procesy rozpadu i degeneracji komórek mięśniowych).

 Nandrolon; efekty uboczne

Nandrolon, zwłaszcza przyjmowany w dużych dawkach i przez dłuższy czas, może powodować rozmaite efekty uboczne. Dotyczy to zarówno stosowania tego sterydu w kuilturystyce, jak i w medycynie. Najczęściej spotykane efekty uboczne powodowane przez  Nandrolon to:

  • 1. Zwiększenie ciśnienia krwi(z tego powodu steryd ten nie powinien być przyjmowany przez osoby mające problemy z układem krążenia.
  • 2. Zmniejszenie libido lub nawet czasowy całkowity zanik funkcji seksualnych(tak zwany efekt „Deca-Dick”)
  • 3. Upośledzenie czynności wątroby(w przypadku dłuższego stosowania lub stosowania dużych dawek bez osłony na wątrobę).
  • 4. Zaburzenia miesiączkowania oraz zahamowanie owulacji u kobiet

Długotrwałe stosowanie sterydu, jakim jest  Nandrolon może również prowadzić do zmian w osobowości. Co ciekawe jednak, ten efekt uboczny dotyczy niemal wyłącznie osób przyjmujących Nandrolon w formie leku. Wynika to z faktu, że cykl stosowania Nandrolonu w kulturystyce lub sporcie trwa jedynie kilka tygodni, podczas gdy lekarstwa zawierające  Nandrolon nierzadko są przyjmowane przez okres kilku miesięcy lub nawet dłużej.

 Podsumowanie

Czy Nandrolon jest substancją bezpieczną? Kulturyści oraz sportowcy uważają, że raczej tak, ponieważ potencjalne efekty uboczne wynikające ze stosowania tego sterydu są znacznie mniej poważne, niż ma to miejsce w przypadku innych anabolików. W obszarze medycyny sprawa ta jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Przeważnie zarówno Nandrolon jak i wszystkie inne leki stereoidowe traktuje się jako tak zwane „zło konieczne”, czyli rozwiązanie po które należy sięgać jedynie w ostateczności.

Niezależnie jednak od tego, czy przyjmuje się Nandrolon jako lek, czy też jako środek anaboliczny, należy pamiętać o skutecznej osłonie wątroby w trakcie przyjmowania tego sterydu a także o regularnym wykonywaniu pomiarów ciśnienia krwi.

Zostaw odpowiedź