Nauka surfingu- wszystko co musisz wiedzieć!

Surfowanie to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów wodnych świata. Wystarczy umiejętność pływania i deska surfingowa, aby rozpocząć przygodę z tym sportem. Na czym polega surfing? Surfer, stojąc na desce, unosi się dosłownie na krawędzi fali i manewruje tak aby dotrzeć do brzegu. Brzmi banalnie, prawda? Jednak opanowanie surfowania w praktyce zajmuje trochę czasu. Polskie morze niestety jest dość zimne, dlatego u nas ten sport nie jest tak popularny. Z roku na rok entuzjastów przybywa, jednak wybierają oni cieplejsze wody niż Bałtyk. Wszystko co musisz wiedzieć o surfingu znajdziesz w tym artykule!

Krótka historia surfingu

Niewielu wie, że ten sport swoje korzenie ma w starożytnej kulturze polinezyjskiej. Europejczycy pierwszy raz zetknęli się z surfingiem około roku 1767 na Tahiti. Pierwsze wzmianki na temat surfingu możemy znaleźć w opisach podróżnika porucznika James’a King’a.

Prawie wiek później, w 1866, w czasie swojej wyprawy na Hawaje, niezrównany Mark Twain napisał notatkę o czymś, co nazwał „surf-bathingiem”.

W XIX wieku surfing zaczął odchodzić w zapomnienie. Miał na to wpływ masowy najazd Europejczyków na wyspy Polinezji. Próbowali oni „ucywilizować” tubylców- narzucić im swoje zwyczaje oraz pogrzebać ich tradycje, w tym i surfowanie.  Trwało to aż do XX wieku.

W 1908 roku zostało założone pierwsze stowarzyszenie, mające na celu popularyzację surfingu. Po roku 1953 w Stanach Zjednoczonych z ogromną siłą rażenia wybuchła moda na surfing. W latach 60. nastąpił dynamiczny rozwój surfingu.

Dziś dla wielu surfowanie to nie tylko sport, to sposób życia.

Jak surfować?

Teoria surfowanie jest bardzo prosta! Na początku należy zacząć od położenia się na desce i wiosłowania rękoma w kierunku brzegu, z nadzieją na doścignięcie fali. Kiedy uda się „złapać” falę i zacznie ona nieść surfera, staje on na desce i balansują próbuje utrzymać równowagę oraz dojechać do brzegu.

Najważniejsze jest to, aby deska znajdowała się przed białą wodą fali. Dla początkujących surferów dużym wyzwaniem jest już samo dogonienie fali. Podziw i szacunek innych surferów można pozyskać, wchodząc na falę w połowie i osiągnąć jej krawędź manewrując deską surfingową.

Umiejętności surferów są sprawdzane w trudnych warunkach i objawiają się przez zdolność kontrolowania deski. Oczywiście wykonywanie różnych figur też może wzbudzić zachwyt. Wiele z nich wymaga nie lada odwagi i doświadczenia!

Aby uzyskać wysoki poziom, niezbędne są długie lata praktyki.

Najważniejsze jest…

Bez dwóch zdań- najważniejsze w surfingu jest balansowanie, dlatego też znaczna część zajęć w szkołach surfingu jest poświęcona właśnie tej umiejętności. Oczywiście równie ważną kwestią jest bezpieczeństwo surf era, które nierozerwalnie wiąże się z umiejętnością pływania. Warto też pamiętać o tym aby nie wypływać w złą pogodę, niezależnie od tego jak piękne i kuszące są fale. Wielu surferów odniosło rany, a nawet straciło życie pływając w złą pogodę. Nie warto ryzykować!

Mapa świata surferów

Polskie morze nie rozpieszcza, jest chłodne i raczej nie stwarza sprzyjających warunków do surfingu. Jednak już tylko jeden bilet lotniczy dzieli nas od lokacji w których surfing jest znacznie przyjemniejszy!

Portugalia- surfing sposobem na jesienną chandrę

Warto wybrać Portugalię na pierwszą próbę siły. Jesienią, kiedy my cierpimy deszcz i chłód, na zachodnim krańcu Europy w najlepsze trwa sezon surferski. Najczęściej wybieranymi miastami są: Bispo, Lagos, Faro i Vilo. W większości przybrzeżnych miast znajdziesz szkółki oferujące wypożyczenie sprzętu oraz kursy. Koszt wypożyczenia sprzętu to około 30 euro za dzień, więc nie musisz martwić się o przygotowania! Miej na uwadze tylko swoją kondycję.

pianka

Największy wybór akcesoriów dla surferów
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Hiszpania dla początkujących i zaawansowanych

Najlepsze warunki do surfowania w Hiszpanii dla początkujących są jesienią i latem. Na deskę możemy wybrać tak na północ do Kraju Basków, jak i na południe do Andaluzji. San Sebastian jest raczej przeznaczony dla bardziej zaawansowanych surferów. Oceń więc obiektywnie swoje umiejętności i wybierz jeden z dwóch kierunków a poprawisz technikę, zdobędziesz doświadczenie i będziesz się świetnie bawić!

Australia- surfowanie na krańcu świata

Surfing w Australii cieszy się taką popularnością jak u nas piłka nożna. Odpowiednie warunki panują tu okrągły rok, więc nic w tym dziwnego, że Australia przyciąga surferów. Koszt kilkugodzinnego kursu pod okiem wykwalifikowanego instruktora to koszt maksymalnie 100 dolarów australijskich. Mogą tu pływać tak początkujący surferzy, średnio zaawansowani ale też profesjonaliści głodni wrażeń!

Bali raj nie tylko surferów

Kilkadziesiąt plaż na których można łapać fale to właśnie synonim raju dla surferów. Idealne warunki do surfowania przyciągają miłośników tego sportu od lat. Pół dniowy kurs surfingu, razem z profesjonalnym sprzętem i doświadczonym instruktorem to koszt 400 tysięcy rupii. Brzmi strasznie? Przeliczając to około 130 zł. Nic tylko blokować bilet!

Lista surferskich spotów jest znacznie, znacznie dłuższa. Wszędzie tam, gdzie brzeg obmywają fale oceanu można szukać odpowiedniego miejsca do surfingu. Warto więc wzbogacić swoją następną podróż o niesamowite przeżycie i zdecydować się na przygodę na falach. Ostrzegamy- surfing jest bardzo uzależniający! Już od pierwszego dnia, kiedy poczujesz fale pod nogami zrozumiesz jak puste do tej pory było twoje życie.

Zostaw odpowiedź