Nie tylko ćwiczenia! Dieta kluczem do zdrowia
Dla zdrowia potrafimy zrobić naprawdę wiele. Staramy się więc sporo ruszać, szczególnie jeśli mamy siedzący tryb życia. Aktywność fizyczna po godzinach jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch i choć jest w tym sporo racji, to nie da się ukryć, że wiele zależy od mniejszych cegiełek, którymi dzień po dniu budujemy nasze zdrowie. Cegiełkami tymi są codzienne wybory żywieniowe.
Jesteś tym, co jesz
To, jak wygląda nasze menu, może o nas wiele powiedzieć. Jedni z nas sięgają prawie wyłącznie po produkty roślinne, znajdując nieznane szerszemu gronu, smakowite przepisy na dania z owoców czy warzyw. Inni z kolei cenią sobie smak potraw, dlatego niemalże każde danie oprószone musi być ulubionymi przyprawami. Jeszcze inni, ze względu na specjalne potrzeby żywieniowe, eliminują z menu konkretne składniki. Dietetycy zgodni są co do tego, że niezależnie jaki jest nasz kulinarny gust czy sposób żywienia, zawsze warto starać się, by produkty, które lądują na naszym talerzu były jak najmniej przetworzone. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba jeść wyłącznie “surowiznę”. Tak zwany witarianizm nie jest dla każdego – nie poleca się go np. osobom z zespołem jelita drażliwego czy kobietom w ciąży. Można jednak z powodzeniem dbać o to, by na talerz nie trafiały produkty wysokoprzetworzone. W dobie dań typu instant z dużą zawartością konserwantów, przy nieograniczonej dostępności słodkich batonów i czekolad czy pełnych soli przekąsek może być to nie lada wyzwaniem. W takim przypadku na dobry początek warto przetestować catering dietetyczny bazujący na świeżych składnikach. Zmiana nawyków żywieniowych bywa czasochłonna, ale zdecydowanie warta pracy, jeśli zmiana ta przysługuje się naszemu zdrowiu.
Treningi a odżywianie
Jeśli intensywnie trenujemy, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz jadłospis powinien uwzględniać dostatecznie dużo białka. Aby mięśnie mogły się dobrze zregenerować, potrzebują aminokwasów. Te zaś dostarczamy właśnie dzięki żywności bogatej w białko, szczególnie łatwo przyswajalne i pełnowartościowe. Stanowi ono budulec dla mięśni i stymuluje je do wzrostu. Produkty bogate w białko to między innymi mięsa (różne rodzaje), ryby, owoce morza oraz nabiał. Aktywne fizycznie osoby, którym zależy na zwiększonej podaży białka stawiają często na dietę w pudełkach dostarczanych codzienne pod drzwi (tzw. dieta pudełkowa). Dzięki temu mogą poświęcić więcej czasu na treningi czy po prostu mieć więcej czasu dla siebie, a i tak czerpać korzyści z dobrze zbilansowanych posiłków, bez konieczności rozpisywania jadłospisu, wyliczania proporcji makroskładników i każdorazowego przygotowywania dań.
Odchudzanie – sprawdź bilans
Aby schudnąć trzeba się ruszać – tak twierdzi większość z nas. Aktywność fizyczna bezsprzecznie pomaga w redukcji wagi, ale kluczem do niej jest tak naprawdę ujemny bilans kaloryczny. Jeśli go utrzymujemy, organizm, aby wyrównać sobie zapotrzebowanie na kalorie, pobiera je ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. W rezultacie ta stopniowo znika (a raczej jej nadmiar), a my chudniemy. Nie tylko widzimy mniejszą liczbę na wadze, ale też obserwujemy zmniejszenie obwodu brzucha, uda, ramion, co w przypadku chęci uzyskania pięknej sylwetki niezwykle nas cieszy. Tak, to prawda, da się schudnąć bez ćwiczeń! Będzie to bardziej czasochłonne, ponadto ćwiczenia mogą nieco podbić limit kalorii, które możemy zjeść w ciągu dnia. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy ćwiczyć, dieta może być w tym przypadku kluczem do zdrowia. To, o czym trzeba pamiętać to zapewnienie sobie sporej dawki witamin i minerałów. Nigdy też nie należy spożywać mniej kalorii, niż wynika to z podstawowej przemiany materii.
Rosnąca świadomość na temat pozytywnego wpływu ruchu na zdrowie cieszy, lecz nie wolno zapominać, że oprócz joggingu czy jazdy na rowerze znaczenie ma też, co jemy. Nawet najwytrwalsze treningi nie przyniosą dobrego rezultatu – a nawet mogą zaszkodzić – jeśli nie będziemy prawidłowo się odżywiać!