Niedokrwistość – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Niedokrwistość – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Niedokrwistość (zwana równie powszechnie 'anemią’) to – ujmując najogólniej – zespół objawów chorobowych, spowodowany obniżeniem ilości hemoglobiny (Hb) oraz erytrocytów we krwi. Dolegliwość ta dzieli się na kilka odmian, a w dodatku jest ciężka do zdiagnozowania, gdyż jej objawy z reguły nie są zbyt wyraziste. Nie znaczy to jednak, że niedokrwistość jest niegroźna; wręcz przeciwnie! Nieleczona anemia może spowodować bardzo poważne następstwa. W naturalny sposób powstają zatem pytania: Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z niedokrwistością? Co ją powoduje? Jak się z niej leczyć? Na wszystkie te pytania oraz wiele innych odpowie niniejszy artykuł.
Charakterystyka choroby
Aby lepiej przygotować się na walkę z jakąkolwiek chorobą, dobrze jest najpierw poznać podstawowe fakty na jej temat. Co zatem warto wiedzieć o tej popularnej dolegliwości jaką jest anemia? Niedokrwistość pojawia się, kiedy we krwi zmniejsza się liczba erytrocytów (krwinek czerwonych), poziom hemoglobiny (barwnika erytrocytów transportującego tlen). Anemii towarzyszy również spadek wskaźnika znanego jago hematokryt. Określa on stosunek objętości erytrocytów do całej objętości krwi.
Niedokrwistość potrafi przebiegać w różny sposób oraz może być pośrednio powodowana przez różne czynniki. W związku z tym można stworzyć wiele podziałów anemii. Poniższa klasyfikacja rodzajów tej choroby powstała z uwzględnieniem jej intensywności:
- niedokrwistość łagodną (poziom hemoglobiny od 10 do 12 g/dl);
- niedokrwistość umiarkowaną (poziom hemoglobiny od 8 do 9,9 g/dl);
- niedokrwistość ciężką (poziom hemoglobiny od 6,5 do 7,9 g/dl);
- niedokrwistość zagrażającą życiu (poziom hemoglobiny poniżej 6,5 g/dl).
Listę rodzajów anemii można stworzyć także na podstawie jej przyczyn. Poniżej znajduje się tego typu klasyfikacja:
- niedokrwistość pokrwotoczna – powstaje w wyniku krwawienia jednorazowego lub przewlekłego;
- niedokrwistość z niedoboru żelaza, znana także jako syderopeniczna – powstaje w wyniku przebytej niedawno utraty krwi na skutek wady organizmu, który nie jest zdolny wchłaniać żelazo;
- niedokrwistość chorób przewlekłych – może być następstwem niektórych chorób, takich jak nowotwory, choroby autoimmunologiczne, zakażenia wirusowe, bakteryjne, dolegliwości grzybiczne;
- niedokrwistość megaloblastyczna – wynika głównie z niedoboru witaminy B12 oraz kwasu foliowego;
- niedokrwistość hemolityczna – powodowana jest nieprawidłowym i przedwczesnym rozpadem erytrocytów;
- Czasami objawia się w taki sposób jak żółtaczka;
- niedokrwistość aplastyczna – powstaje na wskutek niewłaściwego funkcjonowania szpiku.
Objawy niedokrwistości
Objawy niedokrwistości są bardzo trudne do rozpoznania. Skąd ten wniosek? Otóż z reguły przypominają one symptomy zwykłego przemęczenia lub stanu gorszego samopoczucia. Dlatego też wiele osób lekceważy sygnały dawane przez organizm myśląc, że nie dzieje się nic poważnego. Poniższa lista przedstawia najpopularniejsze objawy niedokrwistości:
- bladość skóry i spojówek oka;
- obniżona sprawność ruchowa;
- zadyszka po wysiłku fizycznym;
- senność;
- apatia;
- mroczki przed oczami;
- szumy w uszach;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- płytki oddech;
- depresja;
- wahania nastroju;
- omdlenia;
- dolegliwości bólowe w klatce piersiowej;
- uczucie przewlekłego zmęczenia;
- stany podgorączkowe;
- przewlekłe uczucie zimna;
- ogólne osłabienie organizmu.
Jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów zauważasz u siebie lub kogoś z bliskich, natychmiast udaj się do lekarza, aby dokonać odpowiednich badań diagnostycznych.
Leczenie niedokrwistości
Tak jak zaznaczono już we wstępie tego artykułu absolutnie nie powinno się lekceważyć anemii. Schorzenie to nieleczone może spowodować niewydolność nerek, żółtaczkę, przewlekłe problemy z dobrym samopoczuciem oraz ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Zaawansowana niedokrwistość z pewnością może przyspieszyć także zgon.
W jaki sposób może zatem przebiegać leczenie niedokrwistości? Przyjęta taktyka zależy rzecz jasna od podłoża na jakim rozwinęła się choroba. Niemniej jednak najczęściej leczenie polega na uzupełnianiu brakujących składników krwi, na przykład żelaza. Można robić to zarówno za pomocą odpowiednich suplementów diety, jaki i za pomocą dostosowanej diety. Jednocześnie warto także stymulować organizm do produkcji brakujących elementów.
Z reguły terapia nie jest trudna. Niemniej jednak warto pamiętać, by w czasie jej trwania ściśle współpracować ze lekarzem, który dla nas ją przewidział. Działanie na własną rękę bardzo często okazuje się stratą cennego czasu oraz sił.
Suplementy diety zawierające żelazo
Kliknij i sprawdź ceny!
Zapobieganie ponad wszystko!
Dbanie o zbilansowaną dietę oraz o zdrowy tryb życia to klucz w zapobieganiu niedokrwistości. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku niemalże każdej choroby zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż potem leczyć się z jej powodu. Co więc konkretnie należy robi w ramach prewencji?
Bardzo ważne jest spożywanie posiłków bogatych w potrzebne mikroelementy. Możesz to osiągnąć jedząc duże ilości warzyw i owoców. Pamiętaj także o regularności posiłków oraz o spożywaniu ich w odpowiednich porach. Życzymy dużo zdrowia!