O tym jak i kiedy stosować aminokwasy
Dziś napiszę parę słów o tym jak i kiedy stosować aminokwasy. Temat obszerny, bo z pogranicza zaawansowanej chemii i biologii, ale postaram się przybliżyć go w jak najbardziej przystępny sposób. Wszystko po to, abyś był pewien jakości i działania wybieranego przez siebie produktu w gąszczu niepewnych informacji.
Najbardziej podstawowa informacja o aminokwasach głosi, że są jednym z budulców mięśni. To dobra wiadomość dla osób ćwiczących na siłowni i chcących polepszyć wygląd swojej sylwetki. Jednakże niewiele osób korzysta z ich właściwości zakupując aminokwasy w sklepach z odżywkami czy suplementami. Jaka jest tego przyczyna?
Aminokwasy – opinie są podzielone
Białko czy aminokwasy mówią nam tak naprawdę niewiele. Być może w tym mają swe źródło wątpliwości co do potrzeby i bezpieczeństwa ich stosowania. Zaczynając od początku aminokwasy odgrywają znaczącą rolę w procesach fizjologicznych organizmu, a więc takich, które dzieją się niejako samoistnie, na które pozornie nie mamy wpływu. Ogólnie rzecz ujmując aminokwasy odpowiadają za regenerację, wyzwolenie energii, nastrój, przyrost masy mięśniowej i utratę tkanki tłuszczowej. Wyróżniamy 23 rodzaje aminokwasów, spośród których 9 jest uznawanych za najbardziej istotne (niektórzy określają je jako niezbędne, tak jak przyjęło się to w przypadku niezbędnych kwasów tłuszczowych omega). One także muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz, ponieważ nie są syntezowane (wytwarzane) przez organizm.
Kiedy przyjmować aminokwasy
Od najmłodszych lat uczono nas, że jedzenie powinno dostarczać zbilansowanej ilości białek, tłuszczów i cukrów. Niewiele wspominano za to o aminokwasach, które także są ważnym elementem diety. Produkty bogate w białko i aminokwasy przyczyniają się do budowy umięśnionej sylwetki. Oczywiście w połączeniu z aktywnością fizyczną, która jest do tego warunkiem nie tyle sprzyjającym, ile koniecznym. Najwięcej dobrze przyswajalnych aminokwasów znajdziesz w chudych mięsach, ale zawierają je także warzywa i rośliny strączkowe. Kwestią sporną jest wchłanialność tych składników, która zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego jeśli zależy ci na szybszych rezultatach, spożywaj suplementy diety – aminokwasy, które z pewnością spełnią twoje dzienne zapotrzebowanie żywieniowe. Jednakże biorąc pod uwagę jak trudno znaleźć i dostarczyć wprost do mięśni biodostępne źródła aminokwasów w pożywieniu, nie możemy być pewni, że dana odżywka zrobi to za nas.
Jakie aminokwasy wybrać?
Aminokwasy w formie suplementu charakteryzują się dużą dostępnością biologiczną. Są lepiej wchłaniane a dzięki temu efektywniejsze. Organizm wykorzystuje je szybciej i zgodnie z ich przeznaczeniem. Różnice w trawieniu i wchłanianiu aminokwasów wynikają z różnej budowy fizycznej poszczególnych z nich. Dla przypomnienia mamy ich aż 23 z czego jedynie 9 tych najpotrzebniejszych – niezbędnych. Dla organizmu istnieje różnica w jakiej formie podamy mu aminokwasy – czy będzie to ciecz czy ciało stałe a może coś pomiędzy nimi. Nie bez znaczenia są także pozostałe składniki wykorzystane przy produkcji suplementów, które mogą zaburzać lub wręcz przeciwnie, wspierać przyswajanie czynnika aktywnego. Mając świadomość tego wszystkiego, naukowcy doszli do wniosku, że stworzą taki produkt, który będzie można by rzec pozbawiony wad. Podczas gdy obróbka cieplna i sama konsystencja pożywienia może powodować szybszy rozkład pewnych aminokwasów, suplementy diety zmniejszają to ryzyko do minimum i dlatego są tak skuteczne.
Aminokwasy
Kliknij i sprawdź ceny!
Sposób przyjmowania aminokwasów
Wolne formy aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) czyli Leucynę, Izoleucynę i Walinę warto przyjmować po treningu, gdy mięśnie są rozgrzane a szybko krążąca krew przenosi substancje odżywcze w ekspresowym tempie. Wtedy także przyjmujmy białko serwatkowe, które szybko się wchłania. Forma przyjmowania aminokwasów również ma tu niemałe znaczenie. Saszetki i kapsułki trafiają do tkanek znacznie szybciej niż odbywa się to podczas trawienia tradycyjnego dania. Wybór suplementów diety daje gwarancję wolnej formy aminokwasów, czyli takich, które są wolne od wiązań chemicznych utrudniających wchłanianie. Istnieje także inny sposób lepszego dostarczenia aminokwasów do białek (w tym mięśni), a mianowicie przyjmowanie kreatyny, która zwiększa energię, wspomaga siłę i wytrzymałość. To niezwykle istotne na redukcji tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszy uciążliwy spadek energii. Metionina aminokwasu w odpowiednich ilościach może pomóc poprawić transport i metabolizm tłuszczu. Podczas okresu w zmniejszonej kaloryczności, suplementy aminokwasów w tym BCAA i Glutamina mogą również pomóc utrzymać objętość mięśni, dzięki stale dostarczanym do nich składników odżywczych.
Podsumowując wiedzę o tym jak i kiedy stosować aminokwasy przypomnę, że aminokwasy odgrywają bardzo ważną rolę w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Ujemny bilans dostarczanych kalorii naraża nas na utratę mięśni, spada nasza chęć do ćwiczeń, czujemy się osłabieni. Warto sięgnąć po aminokwasy czyli białko, ale nie te z pożywienia, ale szybko przyswajalny izobat lub hydrolizat. Do tego zaopatrz się w suplementy antykataboliczne BCAA i Glutaminę. Przyjmuj je po treningu, aby zapobiegać utracie masy mięśniowej. Dodatkowo odczujesz po nich ich szybszą regenerację.