Olej z wiesiołka dla skóry i ciała. Poznaj właściwości i zastosowanie!
Każdy kogo interesuje zdrowie odżywianie, sięganie do tradycyjnych, historycznych produktów powinien zainteresować się skromnym wiesiołkiem. Ta niepozorna roślina o żółtych kwiatkach rosnąca przy drogach, rzekach i w lasach posiada niezwykłe właściwości. Wiesiołek to roślina ozdobna i lecznicza jednocześnie, a olej z wiesiołka tłoczony na zimno leczy dolegliwości i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.
Olej z wiesiołka, cenny i poszukiwany
Długą listę zalet oleju z wiesiołka należy zacząć od dwóch kwasów:
- kwasu linolowego LA
- kwasu gamma-linolenowego GLA
Kwas linolowy to nienasycony kwas tłuszczowy należący do grupy kwasów omega-6. Jego zadaniem w organizmie jest regulacja czynności fizjologicznych, uczestniczy też w przemianach biochemicznych ludzkiego ciała. Kosmetyczne właściwości kwasu linolowego znane są od dawna, dlatego jest on częstym składnikiem wielu kosmetyków poprawiających wygląd skóry. Olej z wiesiołka zawiera aż 70% kwasu linolowego.
Drugi z kwasów nienasyconych obecnych w oleju z wiesiołka to niezwykle rzadko dostępny w roślinach – kwas gamma-linolenowy, również należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. GLA spełnia w organizmie człowieka kilka ważnych funkcji, przede wszystkim:
- obniża poziom cholesterolu
- obniża wysokie ciśnienie
- pozytywnie wpływa na gospodarkę trójglicerydów
- redukuje stany zapalne
- łagodzi objawy zespołu napięcia miesiączkowego
- wspomaga leczenie schorzeń miażdżycowych
- wspomaga leczenie chorób sercowo-naczyniowych
- wzmacnia odporność
Według najnowszych badań olej z wiesiołka, a przede wszystkim zawarty w nim kwas gamma-linolenowy może być wykorzystywany w profilaktyce raka piersi, hamuje bowiem aktywność genu, który odpowiada za przyrost komórek rakowych. Olej z wiesiołka zawiera również kilka innych kwasów tłuszczowych: oleinowy, palmitynowy, stearynowy. Zawiera również:
- fitosterole
- białko cenne ze względu na aminokwasy siarkowe
- trypofan
- enzymy
- witaminę E
- cynk
- selen
- wapń
- magnez
To właśnie ze względu na oryginalny skład, wiesiołek jest wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, które opracowały skuteczne pozyskiwanie z niego tego, co najlepsze.
Właściwości kosmetyczne oleju z wiesiołka
Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z wiesiołka posiadają zdolność utrzymywania właściwego poziomu nawodnienia organizmu, tym samym blokują ubytek wody z zewnętrznej warstwy skóry. I to właśnie ta właściwość wpłynęła na taką popularność oleju z wiesiołka dla przemysłu kosmetycznego. Olej ten wspomaga i przedłuża jędrność i elastyczność skóry. Usuwa z niej również toksyny i skutki obecności wolnych rodników. Ponadto olej z wiesiołka stosowany zewnętrznie pomaga leczyć różnego rodzaju problemy skórne, choćby trądzik, wypryski czy łuszczycę
Olej z wiesiołka
Kliknij i sprawdź ceny!
Olej z wiesiołka w leczeniu nowotworów
Kwas gamma-linolenowy zawarty w oleju z wiesiołka ma zdolność zwalczania komórek rakowych, szczególnie raka piersi. Potrafi również ograniczać zdolność komórek rakowych do rozmnażania, tym samym wspomaga sam proces leczenia raka piersi jak i profilaktykę. Olej z wiesiołka jako jeden ze składników terapii w standardowym leczeniu raka piersi jest w stanie wywołać samounicestwienie komórek rakowych przy jednoczesnym wzmacnianiu komórek zdrowych. Zatem przyczynia się do zwalczania choroby przez sam organizm.
Olej z wiesiołka dla kobiety
Spożywanie oleju z wiesiołka zaleca się parom w okresie ich starań o dziecko, a to dlatego, że preparat ten ma ułatwiać zapłodnienie. Dzieje się to za sprawą wywołanego działaniem wiesiołka zwiększonym wydzielaniem śluzu płodnego, olej z wiesiołka poprawia również ukrwienie śluzówki macicy. Według niektórych naukowców olej z wiesiołka wpływa również korzystnie na potencję u mężczyzn.
Olej z wiesiołka na reumatyzm i układ krążenia
Kwasy zawarte w oleju z wiesiołka posiadają również zdolność łagodzenia objawów wywołanych złamaniami czy uszkodzeniami układu kostnego. Olej z wiesiołka stosuje się do:
- łagodzenia i leczenia objawów złamań kości
- uszkodzeń więzadeł
- w chorobach zwyrodnieniowych stawów
- w leczeniu bólów reumatycznych
- regeneracji tkanki chrzęstnej oraz łącznej
- leczenia ran
- przeciwdziałania zapaleniom stawów