Ostropest plamisty – jego właściwości wprawią Cię w zdumienie

Ostropest plamisty jest to zioło znane od wieków. Już w 100 wieku p.n.e było stosowane przez Dosocidesa, a następnie w I wieku n.e. przez Piliniusza Starszego. Pomimo tego, że jego właściwości wykorzystywane były już w starożytności, to dopiero w dzisiejszych czasach ostropest plamisty jest nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Żyjemy w świecie, w którym narażeni jesteśmy w każdej chwili i ze wszystkich stron na różnego rodzaju toksyny. Nieustannie nadużywamy leków, pijemy mnóstwo alkoholu, a w naszych domach do sprzątania używamy środków chemicznych z całą tablicą Mendelejewa. Na dodatek powietrze, którym oddychamy zanieczyszczone jest bardziej niż powietrze, którym oddychali nasi przodkowie. Ilość pojazdów zwiększa się z roku na rok, a media nieustannie alarmują nas o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Należy dodać także, że żyjemy w rekordowym tempie i stresie, który również nie wpływa pozytywnie na detoksykację naszego organizmu.

Pochodzenie i występowanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty jest dostępny na całym świecie. Zioło to pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, a dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża, rozprzestrzenił się na innych kontynentach.  Ze względu na jego liczne właściwości jest uprawiany w wielu państwach, jednakże można spotkać go dziko rosnącego. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a także weterynaryjnym. Ostropest plamisty jest uprawiany również w Polsce. Plantacje tego zioła zajmują obecnie około 2 hektarów i znajdują się na Lubelszczyźnie, Żuławach, Kujawach i na terenie Wielkopolski. Ostropest plamisty jest to zioło blisko spokrewniony ze słonecznikiem. Osoby, które kiedykolwiek zauważyły u siebie uczulenie na stokrotki, karczochy, czy kiwi, mogą być uczulone na ostropest.

Działanie ostropestu plamistego

Najcenniejszą substancją obecną w ostropeście plamistym jest sylimaryna, która zaliczana jest do flawonoidów. Ostropest plamisty ma bardzo wiele zastosowań, wspomaga działanie całego organizmu. Jednakże organem, który zyskuje najwięcej dzięki suplementacji ostropestem, jest wątroba. A jak wiadomo, niesprawnie działająca wątroba, może przyczynić się do problemów z trawieniem, problemów skórnych, a także problemami z działaniem innych organów. Zioło to zostało przebadane na wszystkie sposoby i obecnie jest wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju leków, które mają za zadanie osłaniać i regenerować wątrobę. W tym miejscu pojawia się więc pytanie o sens kupowania drogich lekarstw, gdy za kilka złotych możemy korzystać z dobrodziejstwa tego zioła w naturalny sposób.


Ostropest plamisty
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Właściwości ostropestu plamistego:

  • leczy schorzenia powstałe w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć, także zatrucia grzybami,
  • jest pomocne w ostrym, wirusowym zapaleniu, marskości i stłuszczeniach wątroby,
  • pomaga przy bólach pęcherzyka żółciowego,
  • poleca się go w terapii antyalkoholowej,
  • pomaga przy obniżeniu stężenia cukru we krwi,
  • jest zalecany przy żylakach odbytu, krwawieniach z nosa, z jelita grubego i przedłużonym miesiączkowaniu,
  • może zmniejszyć skuteczność niektórych środków antykoncepcyjnych,
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu,
  • leczy stany zapalne skóry, a także łuszczycę,
  • pomaga usuwać wolne rodniki, co zabezpiecza przed powstawaniem nowotworu,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i usprawnia trawienie,
  • stymuluje wątrobę do produkcji nowych komórek
  • podnosi poziom glutationu, który również korzystnie wpływa na odtruwanie,
  • reguluje poziom estrogenów w organizmie,
  • zapobiega uszkodzeniom powstałym w wyniku stresu oksydacyjnego,
  • spowalnia starzenie się mózgu, przeciwdziałając Alzhaimerowi,
  • pomaga przy migrenach i zawrotach głowy,
  • ma działanie ochronne przeciw promieniom UVA i UVB, dlatego spowalnia starzenie się skóry,
  • zatrzymuje zapalenia, którego są przyczyną chorób serca.

Najlepsza forma ostropestu plamistego

Aktualnie naturalny ostropest możemy spotkać w postaci ziaren, zmielonego proszku, a także w postaci oleju. Najkorzystniejszą dla nas formą jest ostropest w postaci ziarenek, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że zawartość aktywnych składników tego zioła będzie największa. Często na sklepowych półkach możemy spotkać ostropest w postaci mielonej. Trzeba jednak pamiętać, że nie mamy żadnej pewności, co tak naprawdę znajduje się w proszku, ani ile z jego właściwości „wyparowało” od czasu jego zbioru i zmielenia. Ostropest plamisty występuje także w postaci oleju. W tym przypadku musimy dopilnować, aby był to olej z pierwszego tłoczenia. Ta postać ostropestu dodatkowo umożliwia nam użycie go zewnętrznie w przypadku potrzeby regeneracji suchych i zniszczonych włosów lub przy leczeniu różnych stanów zapalnych skóry. Do tej pory nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych stosowania ostropestu plamistego. Nie zaleca się jednak podawania go dzieciom, ze względu na brak badań ostropestu z udziałem dzieci.

Zostaw odpowiedź