Oxandrolon – opis, właściwości, zastosowania medyczne, dawkowanie, skutki uboczne

Oxandrolon to steryd anaboliczno-androgenny, który cieszy się dobrą opinią z powodu swojej skuteczności. Czym jest? Jakie są jego właściwości, zastosowania medyczne, dawkowanie, a także skutki uboczne?

Opis

Oxandrolon bywa też określany jako Anavar. Jego wzór chemiczny to C19H30O3. Jest on zmodyfikowanym DHT. Zalicza się go do SAA jakościowych. Jest on stosowany w formie doustnej. Można go zakupić w postaci tabletek, których masa może wynosić 10 mg, 5 mg lub 2,5 mg. Oxandrolon po raz pierwszy został opisany w roku 1962. Obecnie jest wytwarzany przez firmę, której nazwa to Bio-Technology General Corp. W Australii oraz Argentynie jest znany pod nazwą Lonavar, w Hiszpanii nosi miano Antitriol, w Brazylii określa się go jako Lipidex, natomiast we Francji jako Antitriol. Inna jego nazwa to Protivar. Jest to dość drogi preparat, gdyż 20 tabletek po 10 mg to wydatek wynoszący w przybliżeniu 50 złotych. Należy wystrzegać się tanich podróbek, gdyż w ich składzie mogą znaleźć się szkodliwe substancje, do których można zaliczyć np. metanabol.

Właściwości

Oxandrolon odznacza się następującymi właściwościami:

  • Ma stosunkowo słabe działanie anaboliczne. Jednak należy zauważyć, że jest to najsilniejszy anabolik, który nie wywołuje działania androgennego. Jego niewielka androgenność sprawiła, że jest najchętniej wybieranym sterydem przez kobiety.
  • Nie powoduje on bardzo szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej. Z tego powodu jego stosowanie nie jest opłacalne dla osób wykonujących trening, którego celem jest znaczna rozbudowa mięśni.
  • Zwiększa siłę ciała, dlatego warto z niego korzystać w trakcie przygotowań do zawodów. Jego działanie jest niezwykle efektywne, gdyż dzięki niemu synteza fosforanu kreatyniny zostaje zdynamizowana (co jest rzadkością wśród tego typu preparatów). Dość często korzystają z niego zawodnicy sportów walki, gdyż ich celem jest wzrost siły, przy jednoczesnym braku zwiększenia masy ciała.
  • Umożliwia poprawę jakości oraz twardości mięśni.
  • Jako jedyny ze sterydów nie wpływa negatywnie na proces wzrostu, dlatego mogą z niego korzystać dorastające dzieci.
  • Pomaga ćwiczącym osobom zredukować tkankę tłuszczową. Warto zauważyć, że uzyskane rezultaty są trwałe. Dzięki temu środkowi zmniejszeniu ulega tkanka tłuszczowa zwłaszcza z okolic: brzucha, tułowia oraz bioder. Korzystny wpływ występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
  • Tylko w minimalny sposób oddziałuje na produkcję własną testosteronu, o ile będzie przyjmowany w umiarkowanych dawkach, które wynoszą od 10 do 30 mg na dobę.
  • Umożliwia obniżenie ciśnienia krwi oraz spoczynkowego wydatku energetycznego.
  • Przyczynia się do wzrostu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1).
  • Nie powoduje znaczącego zaburzenia w funkcjonowaniu układu przedstawiającego się w następujący sposób: podwzgórze – przysadka – jądra.
  • Wiąże się niezbyt silnie z receptorem androgenowym.
  • Można go łączyć ze stanozololem, metenolonem, nandrolonem czy enanthatem. Te substancje to silne sterydy anaboliczne, które przyczyniają się do znacznego wzrostu tkanki mięśniowej.

Zastosowania medyczne

Oxandrolon jest stosowany u:

  • dzieci cierpiących na zaburzenia wzrostu,
  • osób chorych na AIDS i osteoporozę, jako środek, którego zadaniem jest przeciwdziałanie znacznej utracie sił oraz masy mięśniowej,
  • pacjentów, którzy przeszli lub chorują na ostre albo przewlekłe choroby zakaźne, które wywołują ujemny bilans azotowy,
  • osób, które są po oparzeniach, ciężkich urazach czy też zabiegach chirurgicznych,
  • chorych, którzy odbyli chemioterapię lub terapię za pomocą kortykosterydów,
  • osób cierpiących na Zespół Turnera, którego jeden z objawów to niski wzrost. Przeprowadzone badanie stwierdziły, że długotrwała terapia tym sterydem w tej chorobie jest efektywna i bezpieczna.

Dawkowanie

Oxandrolon w przypadku zastosowań leczniczych jest stosowany w dawkach wynoszących codziennie 2,5-20 mg u dorosłych. U nastolatków dawki powinny być mniejsze. Jeżeli chodzi o zastosowania dopingowe, to występują różne źródła. Jedne podają, że mężczyźni powinni przyjmować codzienne dawki wynoszące 40-100 mg, natomiast kobiety 10-25 mg. Według innych zalecane dzienne dawkowanie dla mężczyzn waha się od 30 do 60 mg, a u kobiet od 5 do 15 mg. Wskazane jest przyjmowanie oxandrolonu w godzinach porannych, gdyż dzięki temu zostanie zapewniony właściwy poziom androgenów przez całą dobę.

Skutki uboczne

Oxandrolon jest substancją, która nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Dlatego można ją stosować przez dość długi okres. Ostrożność należy zachować podczas przyjmowania większych dawek.

Ten środek nie jest groźny dla wątroby, tak jak inne sterydy, jak np. winstrol czy metanabol. Jednak duże dawki mogą doprowadzić do wywołania skutków ubocznych. Długotrwałe przyjmowanie znaczących ilości oxandrolonu może wpłynąć na zwiększenie ALAT/ASPAT, czyli wskaźników wątrobowych. Krótkotrwałe stosowanie przekłada się jedynie na bardzo niewielki wzrost tych wskaźników. Ten steryd w porównaniu do fluoksymesteronu ma tylko nieznaczny wpływ na zatrzymywanie BSP, co czyni go jednym z najbezpieczniejszych środków tego typu.

Oxandrolon nie przeobraża się w estrogeny, dlatego trzeba uważać na urazy dotyczące stawów. Ryzyko kontuzji rośnie zwłaszcza wówczas, gdy łączy się go z  winstrolem. Anavar umożliwia wzrost siły, co jest dodatkowym czynnikiem wpływającym na przeciążenie stawów, a w konsekwencji powstanie urazu. Może również doprowadzić do zmniejszenia produkcji testosteronu endogennego, ale tylko przyjmowany w bardzo dużych dawkach. U niektórych kobiet go przyjmujących zanotowano obniżenie tonu głosu.

Jest kilka przeciwwskazań do stosowania tego sterydu anaboliczno-androgennego. Przede wszystkim są to:

  • nowotwory, dotyczące zwłaszcza piersi oraz prostaty,
  • choroby nerek,
  • hiperkalcemia – zbyt duże stężenie wapnia w organizmie.
Zostaw odpowiedź