Piłkochwyty – rodzaje i zastosowanie
Wybita szyba, wgnieciony samochód, rozwalona lampa… Można w nieskończoność wymieniać szkody powstałe w wyniku braku odpowiedniego zabezpieczenia wokół boiska, kortu czy hali sportowej. Siatkarze potrafią zaserwować piłkę z prędkością 120km/h, piłka nożna mknie nawet 170km/h a piłeczka tenisowa osiąga powyżej 200km/h. Trudno się więc dziwić, że uderzenie z taką siłą powoduje spustoszenie, nie mówiąc już o nieszczęśliwym przechodniu lub kibicu, który przypadkiem może ucierpieć. Wniosek jest jeden – piłkochwyty są nieodzowne i powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie na obiektach sportowych. Ogrodzenie takie przede wszystkim ma za zadanie zapewniać bezpieczeństwo i minimalizację ewentualnych zniszczeń.
Zalety piłkochwytów
Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy boisko wymaga montażu siatki, pomyśl o wszystkich zaletach jakie posiadają profesjonalne piłkochwyty:
- zatrzymują piłkę na boisku – nie trzeba po nią biegać,
- oddzielają trybuny od grających,
- chronią widzów i przechodniów,
- przeciwdziałają szkodom materialnym,
- są wytrzymałe i estetyczne,
- pozwalają na rozdział pomiędzy osobnymi strefami, dzięki czemu gracze nie przeszkadzają sobie wzajemnie.

Jak dobrać odpowiedni piłkochwyt?
Wszystko zależy od rodzaju obiektu sportowego, jaki chcemy ogrodzić. Inny piłkochwyt będzie spełniać swoje funkcje na np. boisku do piłki nożnej, a inny na korcie tenisowym. Różnica kryje się nie tylko w wysokości, ale także w wielkości oczka siatki, grubości użytego do produkcji sznurka lub rozmieszczeniu słupów. Jeśli potrzebujemy piłkochwytu np. do szkolnej sali gimnastycznej musimy wziąć pod uwagę wszystkie dyscypliny, które mogą być na niej uprawiane, średni wiek użytkowników i wybrać najbardziej uniwersalny model.
Materiał wykorzystywany do produkcji
Siatka na piłkochwyt to wysokiej jakości siatka polipropylenowa, która wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, jak również elastyczność. Dzięki temu zatrzymuje nawet najsilniejsze uderzenia piłek o różnej wadze i twardości nie odkształcając się przy tym. Ponadto nowoczesne siatki sznurkowe wykonane są techniką bezwęzłową, dzięki czemu nie plączą się i zachowują wielkość i kształt oczek.
Siatki na piłkochwyty – rodzaje
Aby siatka spełniała swoje funkcje asekuracyjne, ważne jest, aby dobrać odpowiednią wielkość oczek w stosunku rodzaju sportu. Polipropylenowa siatka składa się ze sznurka tworzącego kształt równych kwadracików. Jeden kwadrat to właśnie oczko siatki. W zależności od potrzeb oczko może posiadać różne wymiary.
Te o mniejszych szerokościach nadają się np. na pola golfowe, korty tenisowe oraz boiska do gry w hokeja, gdzie piłka lub krążek są niewielkich rozmiarów i z łatwością mogłyby prześlizgnąć się przez zbyt duże otwory.
Siatkę o średnich oczkach, np. 4,5 x 4,5 cm stosujemy na boiskach do piłki ręcznej i siatkówki. Szkolne hale gimnastyczne często wyposażone są w dosyć uniwersalną siatkę 8 x 8 cm, a ta o największych oczkach, np. 10 x 10 cm lub 12 x 12 cm doskonale nada się na zewnętrzne boiska do piłki nożnej.
Specjalnie dla potrzeb klientów każdą wielkość oczka można skorelować z grubością sznurka i jego kolorem. Grubość waha się pomiędzy 1 mm, nawet do 5 mm. Często stosowana jest uniwersalna średnica 3mm, gdyż zapewnia sporą wytrzymałość, wystarczającą dla większości dyscyplin sportowych uprawianych amatorsko lub półprofesjonalnie.
Montaż piłkochwytów
Wiemy już, że siatka na piłkochwyty wyprodukowana jest z wysokiej jakości materiałów, dostosowanych do różnych dyscyplin sportowych. Równie ważny jest także sposób montażu ogrodzenia wokół boiska. Potrzebne do tego są odpowiednio wysokie słupy, zestaw dedykowanych mocowań czy wystarczające napięcie piłkochwytu, tak, aby podczas gry piłka nie przedostała się na zewnątrz a siatka pozostała na swoim miejscu.
Najlepiej zamówienie na piłkochwyty na boiska złożyć w firmie, która zapewni nam fachowe doradztwo i montaż. Będziemy wtedy mieć pewność bezpieczeństwa obiektów sportowych i ewentualną gwarancję produktów.
Istotna jest wysokość piłkochwytu. Na profesjonalnych boiskach konstrukcja powinna osiągać od 5 do 8m. Poproś przedstawiciela firmy o dokładne informacje na temat proponowanych produktów i czy ogrodzenie będzie w stanie powstrzymać nawet wysoko wystrzelone piłki.
Hale sportowe i szkolne sale gimnastyczne, niezależnie od wysokości, warto zabezpieczyć nie tylko pionowo – siatka podwieszona pod sufitem ochroni np. przed rozbiciem lampy lub zawieszeniem piłki na konstrukcji. Takie rozwiązanie sprawdzi się też na kortach tenisowych, chroniąc piłeczkę przed wystrzeleniem poza pole.
Inne zastosowania siatki na piłkochwyty
Poza ogrodzeniem boisk siatka na piłkochwyt znajduje zastosowanie w wielu obiektach. M.in. przydatna jest chociażby w parkach linowych i pracach na wysokości. Odpowiednia grubość sznurka i wysoka wytrzymałość osłania przed upadkiem z dużej wysokości. Inne wykorzystanie to zabezpieczenie zabytków, klatek dla zwierząt czy drzew owocowych. Siatka polipropylenowa jest uniwersalna, lekka i łatwa w użyciu.
Gdzie kupić piłkochwyty?
Piłkochwyty najlepiej kupić w firmie, która specjalizuje się w ich produkcji i montażu. Cena powinna być adekwatna do jakości – nie warto stawiać na najniższą, gdyż można otrzymać siatkę, która w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu. Dobrze, jeśli firma posiada spory wybór siatek i dostosowuje ofertę do potrzeb klientów. Osoby planujące montaż ogrodzeń powinny skonsultować się z profesjonalistami, którzy doradzą jak dokonać wyboru rozwiązań najlepiej sprawdzających się w ich przypadku.
Teraz, kiedy wiesz już wszystko o piłkochwytach z łatwością zabezpieczysz boisko (a nawet przydomowy trawnik, na którym twoje dzieci grają w piłkę) bez obaw o wybite okna i wgniecenia w samochodach stojących obok.