Piperyna na odchudzanie i nie tylko

Piperyna kojarzy się przede wszystkim z jej właściwościami wpływającymi na odchudzanie. To głównie z tego powodu stała się popularnym składnikiem preparatów odchudzających. Sama piperyna jest składnikiem pieprzu odpowiadającym za jego pikantny, ostry i pieprzny smak. Ale właściwości odchudzające nie wyczerpują wszystkich zdrowotnych cech tego alkaloidu, warto poznać ją w pełnym wymiarze i w miarę możliwości stosować na własny użytek.

Piperyna, co to jest?

Piperyna to organiczny, zasadowy związek chemiczny, pochodzenia roślinnego, alkaloid znajdujący się wewnątrz owoców czarnego pieprzu. Ma ostro gorzki smak, kolor najczęściej kremowożółty lub bezbarwny, rozpuszcza się m.in: w benzynie. To piperyna odpowiada przede wszystkim za ostry i piekący smak pieprzu oraz charakterystyczny zapach. Największą popularność piperyna zdobyła jako środek na odchudzanie. Jednak badania prowadzone nad tą substancją wykazały, że piperyna posiada również właściwości:

  • przeciwnowotworowe
  • antybakteryjne
  • oczyszczające
  • moczopędne
  • przeczyszczające
  • stymulujące układ pokarmowy
  • stymulujące przemianę materii
  • przeciwdepresyjne

Najwięcej piperyny znajduje się w czarnym pieprzu, następnie w białym i zielonym, a najmniej w pieprzu kolorowym. Średnia zawartość piperyny w pieprzu wynosi ok. 6%. To niewielka wartość, dlatego bezcelowe jest zwiększanie ilości tej przyprawy w potrawach, ponieważ może ona podrażnić układ pokarmowy bez osiągania celu.

Właściwości odchudzające piperyny

Pieprz jest przyprawą wszechobecną. Stosuje się go w kuchni do większości potraw. Trudno wyobrazić sobie choćby zwykłą jajecznicę bez tego dodatku, nie mówiąc o daniach mięsnych czy warzywnych. Każdemu jednak może zdarzyć się nadmierne użycie tej przyprawy, wówczas kubki smakowe odczuwają pieczenie, a w ciele robi się gorąco.

Piperyna stymuluje proces termogenezy – wytwarzania ciepła. To właśnie ta reakcja wywołuje spalanie kalorii w organizmie i jednocześnie uruchamia proces lipolizy – spalania tkanki tłuszczowej. Działanie piperyny w tych reakcjach polega na zakłóceniu aktywności genów kontrolujących tworzenie się komórek tłuszczowych, w konsekwencji następuje zablokowanie budowy komórek tłuszczowych.

Oczywiście samo przyjmowanie wyodrębnionej piperyny nie wywoła chudnięcia, jest ona wyłącznie substancją stymulującą, wspierającą inne działania zaplanowane dla chudnięcia, czyli dietę oraz aktywność fizyczną. Niektóre z właściwości piperyny, czyli przyspieszanie metabolizmu w mięśniach, stymulacja układu trawiennego i przemiany materii, działanie przeczyszczające i moczopędne to cechy, które pośrednio wpływają na regulację masy ciała. Umiejętne wykorzystanie tych właściwości w procesie utraty wagi z pewnością wspomaga działania odchudzające.

Kurkuma z piperyną
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Właściwości przeciwnowotworowe piperyny

Od wielu lat prowadzone są badania nad właściwościami prozdrowotnymi poszczególnych składników diety. Nie ominęło to również piperyny. Oczywiście, aby jakiekolwiek reakcje chemiczne mogły zostać uruchomione badacze pracują zawsze na większych ilościach czy wyższych stężeniach danej substancji, by reakcja była intensywniejsza i dzięki temu bardziej odczuwalna i widoczna. Dlatego większość tego rodzaju badań stanowi pewnego rodzaju umowne przyjmowanie skutków rozkładających się w bardzo długim okresie czasu.

W stosunku do piperyny doświadczenia wykazały, że piperyna dodana do hodowli komórek raka piersi zmniejsza ilość komórek nowotworowych wpływających na rozwój guza. Jednocześnie substancja ta nie niszczy i nie degraduje zdrowych komórek macierzystych. To dlatego uznaje się właściwości przeciwnowotworowe piperyny i stawia ją w szeregu składników diety oddziałujących pozytywnie na organizm człowieka.

Piperyna wspomaga leczenie bielactwa

W badaniach nad piperyną odkryto jeszcze inne je właściwości, które najprawdopodobniej będzie można w przyszłości wykorzystać do leczenia bielactwa nabytego. Stosowanie bowiem piperyny i fototerapii przy pomocy promieniowania ultrafioletowego  na odbarwioną skórę wykazały skutki w postaci nabycia równomiernego, jasnobrązowego koloru, który stopniowo zmieniał jej odcień w krótkim okresie czasu. Być może właśnie w ten sposób piperyna znajdzie kolejne zastosowanie w medycynie.

Piperyna na depresję i pamięć

Inną niezwykle  przydatną cechą piperyny są jej właściwości spowalniające neurodegenerację. Piperyna może pomóc osobom doświadczającym upośledzenia zdolności zapamiętywania, a to znaczy, że może być przydatna w leczeniu tak trudnej choroby jaką jest  choroba Alzheimera. Potwierdza się też, że piperyna posiada zdolność łagodzenia objawów depresji dzięki poprawie neurotransmisji serotoniny oraz dopaminy.

Piperyna a układ trawienny człowieka

Wykazano z całą pewnością, że piperyna pozytywnie wpływa na układ trawienny pobudzając zakończenia czuciowe w przewodzie pokarmowym. Tym samym stymuluje wydzielanie się soków trawiennych: żołądkowego, trzustkowego oraz jelitowego polepszając trawienie pokarmów. Piperyna wpływa również na poprawne wchłanianie wielu składników odżywczych:

  • witaminy C
  • selenu
  • beta-karotenu
  • witaminy A
  • witaminy B-6
  • koenzymu Q
Zostaw odpowiedź