Poziom tłuszcz u sportowców

Po każdym stanięciu na wagę twój wzrok wędruje na licznik tłuszczu? Co oznacza poziom tłuszczu u sportowców – amatorów lub profesjonalistów walczących o życiową formę? Skład i proporcje ciała przekładają się oczywiście na sportowe wyniki. Dlatego nie dziwi fakt, że trenujący bieganie, kolarstwo, gimnastykę, kulturystykę i wiele innych dziedzin zwracają uwagę na masę ciała, ilość masy tłuszczowej i mięśniowej. To może bowiem zaważyć na ich wynikach.

Z drugiej strony określenie w jakich częściach ciała lubi się odkładać tłuszczyk pozwoli dobrać odpowiedni plan diety i ćwiczeń, dzięki którym pozbędziesz się fałdek i poprawisz efekty treningu. Ten artykuł pomoże także tym, którzy marzą o szczupłej sylwetce, ale nie chcą bezsensownie tracić czasu na siłowni. Jeśli zauważysz, że tłuszcz lubi odkładać się w konkretnych miejscach, z nami dobierzesz takie ćwiczenia, które pomogą stracić obwody tam, gdzie tego potrzebujesz.

Co oznacza wysoki poziom tłuszczu?

Wysoki poziom tłuszczu zaburza proporcje sylwetki, zmniejsza siłę, szybkość i wytrzymałość organizmu. Walcząc z nadmiarem kilogramów wiele osób stosuje na własną rękę diety, które tylko potęgują problemy. Skąd bowiem możesz wiedzieć czego unikać przy wałeczkach na biodrach czy obwisłych ramionach? Z drugiej strony nie warto także przesadzać. Nadmierne odchudzanie może doprowadzić do spadku formy i wycieńczenia. Utrzymanie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej przez długi czas jest wręcz niemożliwe, ponieważ narażamy się wtedy na szybki efekt jojo czyli nadmiernego przybierania na wadze. Drastyczna dieta nie tylko nie pomoże osiągnąć celu, ale może jeszcze bardziej zmobilizować organizm do ochrony zapasów tłuszczu.

Czy winę ponoszą hormony?

Hormony sterują naszym całym ciałem. Wpływają na jakość snu, zasoby energii a nawet postęp w treningach. Niestety nawet przyjmując dawki hormonów możesz nie pozbyć się problemu zaokrąglonych bioder czy oponki na brzuchu zamiast wymarzonego sześciopaka. Możesz działać na wielu płaszczyznach, ponieważ tak jak hormony wpływają na wiele obszarów naszego życia, tak wiele czynników przypisanych jest do sterowania poziomem hormonów. Aby wymienić niektóre z nich będą to: dieta, suplementy i sport. Problem z hormonami zwiastują problemy z następującymi partiami ciała:

  • Biodra i uda
  • Łopatki i brzuch
  • Podbródek
  • Okolice pępka
  • Pachy

Kompleksowy plan działania

Wałeczki lubią się tworzyć z nadmiaru węglowodanów. To ulubiony element diety biegaczy, który szybko wymyka się spod kontroli. Niestety może to także zwiastować problem z obniżoną wrażliwością na insulinę. Organizm przekona się do pobierania tłuszczu na treningu gdy będziesz regularnie ćwiczyć. Ogranicz węglowodany i jedz zdrowe tłuszcze, na których skorzysta twoja odporność i mózg.

Uda i biodra czyli symbol płodności kobiety powinny być jędrne i zadbane. Często jest na odwrót i to nie tylko u kobiet. Winę ponosi estrogen, którego nadmiar nie ogranicza się do jednej płci. Winne mogą być toksyny, stres, obniżony nastrój. Zacznij oczyszczać swój organizm. Pij tylko wodę mineralną z naturalnymi dodatkami. Zrezygnuj z chemii w żywności i kosmetykach. Nawet nie podejrzewasz jak dużo jej tam znajdziesz. To samo dzieje się w twoim organizmie pochłaniającym zbędne śmieci.

Wydatne łydki to marzenie wielu trenerów fitness. Niestety tłuszcz, który pomimo ćwiczeń nie chce zamienić się w mięsień może doprowadzać do szału. Odpowiedzialny może być hormon wzrostu. Jego największe stężenie w organizmie przypada na noc a to oznacza, że potrzebujesz więcej czasu na regenerację. Relaksuj się już na godzinę przed planowanym pójściem spać. Nie zapominaj o odpoczynku po każdym treningu. Czasem nie warto dawać z siebie wszystkiego, by być w dobrej formie.

Okolice pępka czyli tzw. oponka czy brzuch kojarzący się z piwem to tylko część prawdy. Coraz więcej młodych osób diagnozowanych jest z chorobą tarczycy. Kortyzol czyli hormon wydzielany w stresie ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ jest produkowany podczas ćwiczeń. Szczególnie mocno sprzyjają temu treningi wytrzymałościowe, dlatego zamień je na interwały. One także poprawią twoją formę, ale przede wszystkim pomogą pożegnać się z oponką. Spożywaj wiele źródeł antyoksydantów i dużo odpoczywaj, by nie narażać się na nadmiar stresu.

 f-olimp-thermo-speed-extreme-megacaps-120-kaps

Termogeniczny spalacz tłuszczu
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Fałdki pod pachą mogą natomiast wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli zauważyłeś, że masz coraz mniej sił do ćwiczeń, to bardzo możliwe, że problem hormonalny dotyczy także ciebie. Jak dowiodły najnowsze badania naukowców choroby tarczycy mogą mieć związek z naszą dietą a dokładnie glutenem. Wykluczając go z diety możesz zmniejszyć objawy niedoczynności. Dodatkowo jedząc mniej a częściej normujesz metabolizm i pracę tarczycy.

Klatka piersiowa i ramiona są bardzo podatne na niedobory minerałów, szczególnie cynku. Otłuszczenie w tych rejonach może bowiem świadczyć o niskim poziomie testosteronu, którego poziom zależy od tego składnika w diecie. Jedz więcej białka i przyjmuj suplementy diety. Postaw też na intensywniejszy, ale krótszy trening. W ten sposób rozbudujesz mięśnie na klatce piersiowej. Szczególnie polecamy sztangę i hantle w ćwiczeniach na ławce.

Podsumowując poziom tłuszczu u sportowców może się znacznie wahać. Problem z gospodarką hormonalną, niewłaściwa dieta, nieefektywny plan treningowy, zbyt dużo stresu, za mało odpoczynku i inne czynniki zaburzają poziom tego składnika w ciele. Spróbuj naszych rozwiązań, być może wtedy zobaczysz zadowalające rezultaty.

Zostaw odpowiedź