Przetrenowanie może dopaść każdego – zarówno zawodowca, jak i osobę, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem. Co to takiego? Ktoś kiedyś trafnie określił tę dolegliwość jako „bunt organizmu”.
Do przetrenowania dochodzi wówczas, kiedy ćwiczymy ponad nasze siły. Brak odpoczynku i czasu na regenerację sprawia, że możemy doprowadzić swój organizm do skrajnego wyczerpania. Zdarza się, że konieczna jest nawet hospitalizacja.
Zbyt intensywne uprawianie sportu – a co za tym idzie – znacznie większa potliwość, może doprowadzić do odwodnienia organizmu (dlatego tak ważne jest nawadnianie podczas treningów).
Specjaliści wyróżniają dwa typy przetrenowania. Pierwszy z nich dotyczy osób, które od dawna uprawiają sport, szczególnie kładąc nacisk na ćwiczenia wytrzymałościowe. Zazwyczaj w tym przypadku przetrenowanie objawia się zwolnieniem metabolizmu. Drugim typem są zaś osoby, które dopiero zaczęły ćwiczyć i stawiają zazwyczaj na sporty szybkościowo-siłowe. U takich osób przeciążenie organizmu zazwyczaj objawia się nadmiernym pobudzeniem.
Warto też wiedzieć, że po każdej chorobie (nawet po wydawałoby się niezbyt poważnych przeziębieniach)należy powoli wracać do ćwiczeń. Jeśli o tym zapomnimy, to również możemy nadmiernie obciążyć swój organizm i nabawić się przykrych dolegliwości.
Co świadczy o przetrenowaniu?
Objawów przetrenowania może być wiele. Jednym z nich jest spadek formy oraz wydolności organizmu. Pojawiają się też wówczas: uczycie silnego zmęczenia, duszności, niechęć, podwyższone tętno, większa potliwość, brak apetytu, bezsenność, apatia, bóle stawów, bóle głowy (zazwyczaj krótkie i bardzo mocne) oraz ogólnie złe samopoczucie. Niektóre osoby skarżą się także wtedy na bóle w okolicy serca, utratę wagi, rzadsze oddawanie moczu niż zazwyczaj czy mniejszy popęd seksualny.
Nie tylko dostrzegając niektóre z powyższych dolegliwości można wywnioskować, że doszło do przetrenowania. Dowiemy się o tym również badając krew. Dowodem na to, że zbyt mocno obciążyliśmy swój organizm jest spadek erytrocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu.
Co robić jeśli dojdzie do przetrenowania?
Jeśli nasz organizm się zbuntuje, to nie wolno nam tego ignorować. Należy albo całkowicie na jakiś czas zrezygnować z ćwiczeń, albo znacząco zmniejszyć ich intensywność. Jeśli decydujemy się na lżejsze uprawianie sportu, to trzeba do treningu wprowadzić ćwiczenia relaksujące i odprężające. Zmienić trzeba także swoje nawyki żywieniowe. Powinniśmy wówczas szczególnie dużo uwagi poświęcić naszej diecie, która powinna być pełnowartościowa. Przy przetrenowaniu trzeba zadbać o dostarczenie organizmowi produktów z odpowiednią ilością węglowodanów, witamin (głównie B i C), tłuszczy oraz protein. Wbrew powszechnej opinii nie zaleca się wprowadzania suplementów diety – niezbędnych wartości odżywczych należy dostarczać wraz z pokarmem. Ewentualne lekarstwa można przyjmować tylko na polecenie lekarza (nigdy nie leczymy się farmakologicznie na własną rękę).
Suplementy na regenerację mięśni
Kliknij i sprawdź ceny!
Kolejną ważną kwestią jest sen. Zgodnie z przysłowiem „sen jest lekarstwem na wszystko” – i taka jest prawda. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i nabiera sił. Dlatego w przypadku przetrenowania należy zadbać o odpowiednią długość snu.
Pomocne w regeneracji organizmu po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym jest też odwiedzenie sauny (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych) i masaże. Jeśli to możliwe – warto też wyjechać na kilka dni odpocząć.
Jeśli dojdzie do przetrenowania, a my zignorujemy pojawiające się dolegliwości – możemy sprawić, że będzie konieczne specjalistyczne leczenie i konieczność całkowitego zaniechania uprawiania niektórych sportów. Zaniedbane przeciążenie organizmu może być przyczyną wystąpienia poważnych urazów, kontuzji czy nawet zapaleń.
Jak uniknąć przetrenowania?
Przetrenowania unikniemy, jeśli będziemy ćwiczyć racjonalnie. Trening może być intensywny, ale nie może być ponad nasze siły. Dlatego mierzmy siły na zamiary. Przed ćwiczeniami nie wolno zapominać o rozgrzewce, a w trakcie nich – o ćwiczeniach odciążających i odprężających. Jeśli czujemy się zbyt zmęczeni – należy zrobić sobie przerwę i odpocząć. Nie wolno także trenować przez cały tydzień, z reguły treningi powinny odbywać się co drugi dzień i trwać około godziny.