Psychologia sportu – dlaczego warto ćwiczyć?
Czy wiedziałeś, że bieg jest dla ludzi naturalniejszy niż chód? Świadczy o tym chociażby budowa naszego ciała i ewolucyjna przeszłość człekokształtnych. Szympansy dalej wspinają się po drzewach, a my przesiedliśmy się do wygodnych aut, komfortowych mieszkań a wolny czas spędzamy najchętniej na biernym odpoczynku. Wymówek jest wiele, ale szansa na zdrowe i udane życie tylko jedna. Zadbaj o siebie dziś, by nie mieć problemów jutro – to takie proste. Dziś poruszymy temat Psychologia sportu – dlaczego warto ćwiczyć? Chcę przekonać cię, że warto.
Co nas zniechęca
Jeśli dotąd nie miałeś dużej styczności ze sportem, prawdopodobnie będzie ci ciężko przyzwyczaić się do nowego, aktywnego trybu życia. Tym bardziej nie powinieneś porywać się z motyką na słońce i zaczynać od wymagających wprawy treningów siłowych. Lepiej postaw na kardio czyli slow jogging, pływanie lub rower. Nie potrzebujesz do nich wiele i jestem pewny, że nawet najbardziej zapracowane osoby znajdą sposób, by przemycić nieco aktywności do codziennej „zabieganej” rutyny. Ruch ma bowiem wtedy sens, gdy jest wykonywany regularnie i nie ma większego znaczenia z jaką intensywnością ćwiczysz. Wystarczy już pół godziny dziennie, aby odczuć wyraźną różnicę w duchu i ciele. To naprawdę działa!
Co zyskujesz
Każda aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego organizmu. Nawet trywialne porządki domowe mogą mieć porównywalne zyski co rozgrzewka. Im częściej ćwiczysz i się ruszasz, tym szybsze i pewniejsze rezultaty zauważysz u siebie. I nie jest tu mowa tylko o fizyczności, ale psychice, nastroju i wielu innych kluczowych dla naszego życia kwestiach.
Co zyskujesz ćwicząc:
- Poprawia się zdrowie i kondycja
- Lepszy nastrój, mniejszy stres
- Relaks, przyjemność, zrównoważenie
Kwestia zdrowia
Główne korzyści z uprawiania sportu to mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na dolegliwości sercowo-naczyniowe, osteoporozę, otyłość. Ponadto ruch pomaga utrzymać przemianę materii na optymalnym poziomie, który sprzyja naszej sylwetce. Po wysiłku wbrew pozorom zmniejsza się ciśnienie krwi, a więc nie grozi ci zawał, zator czy inne poważne komplikacje zdrowotne. Osoby ćwiczące mają także zauważalnie mniejszy apetyt, pomimo spalania tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej. Kolejny istotny aspekt to poprawa samopoczucia psychicznego. Uprawianie sportu poprawia także zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Jako, że podczas ćwiczeń wydziela się wysoki poziom serotoniny odpowiedzialnej za poczucie szczęścia – obniża się prawdopodobieństwo zachorowalności na depresję i inne zaburzenia nastroju. Ważny jest też fakt, że poza biologicznym aspektem wpływającym na powstawanie emocji, także sport sam w sobie powoduje polepszenie naszego samopoczucia. Między innymi pełni on funkcjęrozładowującą nagromadzone w nas negatywne emocje. Badania przeprowadzone w grupie osób nastoletnich wykazały, iż zadowolenie z życia osób, uprawiających sporty jest dużo większe od tych, które są raczej bierni.
Jak zacząć
Świadomie podjęta decyzja o udziale w zajęciach sportowych cieszy podwójnie mocno. To oznacza, że znalazłeś w sobie siłę do zmiany na lepsze, a to będzie popychać cię do przodu. Niestety większość osób pracujących a nawet uczących się wybiera siedzący tryb życia twierdząc, że w swoim planie dnia nie znajdzie już miejsca na kolejną aktywność. Trzeba wiedzieć, że każdy ruch, nawet ten mimowolny jak bieg do autobusu czy spacer po parku daje równie dużo korzyści co intensywny trening. Kwestia tego który z nich wybierzesz zależy już od twoich osobistych preferencji, chęci samodoskonalenia (lub jej braku), dysponowanej siły i wielu innych czynników. To ty powinieneś wiedzieć jakie cele towarzyszą twojemu życiu i podobnie jest ze sportem.
Zamiast myśleć o sporcie jak o barierze do pokonania spójrz na niego jak na wyzwanie. Być może okaże się ono jednym z najważniejszych w twoim życiu. Gdy już masz wszystkiego dość i myślisz, że nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie nic ponad to, co dałeś, poświęć chwilę tylko dla siebie. Przebierz się w wygodny dres i idź pobiegać albo ćwicz w domu. Zobaczysz wtedy, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Jesteś w stanie zrobić coś szybciej, lepiej, skuteczniej, po prostu bardziej. Psychologia sportu – dlaczego warto ćwiczyć? To obszerny temat, który warto zgłębiać jeśli samemu nie jest się do końca przekonanym o zaletach wysiłku fizycznego. W końcu nic nie stoi ci na przeszkodzie.