Rhodiola rosea (różeniec górski) – naturalna pomoc w ukojeniu nerwów
Jakże często poszukujemy sposobów na ukojenie nerwów w aptekach lub ratując się niezdrowym jedzeniem i zgubnymi nawykami. Tymczasem na świecie istnieje całkiem sporo roślin, które idealnie nadają się do tego celu. Jedną z takich roślin o właściwościach wspomagających osoby wyczerpane fizyczne i psychiczne, jest Różeniec górski. Można go spotkać pod wieloma nazwami: Rhodiola rosea, złoty korzeń, korzeń arktyczny, korzeń różny, korzeń pachnący różą, zachodni korzeń, laska Aarona, korona królewska, a także korzeń z Syberii.
Pomimo tego, że różeniec górski wykorzystywany był już w dawnej medycynie chińskiej i rosyjskiej, to dopiero teraz tak naprawdę odkrywamy jakich korzyści może dostarczyć nam regularne suplementowanie tej rośliny. Dokładne badania nad różeńcem górskim przeprowadzono już w XX wieku, ale dopiero w ciągu kilku ostatnich lat wykazano jak bardzo może on być pomocny w zmaganiach z codziennymi trudnościami.
Różeniec górski – podstawowe informacje
Różeniec górski to roślina, która rośnie w suchym i piaszczystym podłożu na dużych wysokościach w mało sprzyjających, arktycznych rejonach Europy i Azji. To właśnie w Rosji znane od wielu lat były właściwości tej rośliny, ale dopiero zakończenie zimnej wojny sprawiło, że badanie te ujrzały światło dzienne. Skłoniło to naukowców z wielu krajów na całym świecie, do przyjrzenia się tej roślinie i zastosowaniu jej w leczeniu wielu przypadłości. I całe szczęście, bo Różeniec górski to prawdziwy superfood, który może przybliżyć nas do życia pełnego spokoju, którego tak bardzo brakuje nam w dzisiejszych czasach.
Trzeba wiedzieć, że Różeniec górski należy do rodziny adaptogenów. Spożywając taką roślinę, dostarczamy sobie substancji, które musiała ona w sobie rozwinąć, aby móc rosnąć w trudnych dla siebie warunkach.Oznacza to, że roślina ta pomaga nam przystosować się do zmiennych warunków otoczenia i stresu w jakim przyszło nam żyć. Różeniec górski jest też świetnym antyoksydantem, gdyż ma zdolność minimalizowania zniszczeń spowodowanych niedotlenieniem organizmu i skutecznie rozprawia się z wolnymi rodnikami. Warto wiedzieć też , że roślina ta jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia i rośnie tylko na terenach bardzo czystych. To jej podstawowe kryterium wzrostu, dlatego kupując Różeniec górski możemy być pewni, że pozbawiony on jest wszelkich zanieczyszczeń.
Zwiększenie odporności na stres
Wiadomo, że stres w nadmiernych ilościach nie wpływ na dobre zdrowie. Obecnie jesteśmy na niego narażeni, czy nam się to podoba, czy nie. Z tego też powodu rozwinięcie w sobie umiejętności radzenia sobie ze stresem stało się koniecznością, bez której nie będziemy w stanie funkcjonować w żyjącym w szybkim tempie świecie. Tak się składa, że wszelkie badania dowodzę, że Różeniec górski może nam w tym skutecznie pomóc i być remedium na problemy związane z wszechobecnym stresem.
System reagowania na stres w organizmie składa się z układu współczulnego i układu przywspółczulnego. Zadaniem układu współczulnego jest zarządzanie energią w sytuacjach kryzysowych, który często nazywany jest odpowiedzią „walki lub ucieczki”. Z kolei zadaniem układu przywspółczulnego jest regeneracja energii i przywrócenie stanu odprężenia. Pod wpływem stresu ten system jest w nierównowadze, przez co czujemy się zmęczeni, przygnębieni i wpadamy w stan depresji. Suplementując Różaniec górski wspieramy równoważenie systemu reagowania na stres w organizmie. Oprócz tego Różeniec górski ma wpływ na kluczowe neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i noradrenalina, które sprawiają, że czujemy się dobrze.
Zwiększenie wytrzymałości fizycznej
Okazuje się także, że Różeniec górski może być również pomocny sportowcom lub osobom aktywnie uprawiającym jakąś aktywność fizyczną. Badania dowodzą, że Różeniec górski wpływa na możliwości wytrzymałościowe osób ćwiczących poprzez wpływ na wzrost procesów anabolicznych oraz efektywne wykorzystanie rezerw komórkowych. Ponadto Różeniec górski zmniejsza poziom Białka C-reaktywnego i kreatyniny kinazy, która jest wskaźnikiem uszkodzenia mięśni. Oznacza to, że adaptogen ten pomaga chronić tkankę mięśniową podczas treningu.
Poprawa pamięci i koncentracji
Różeniec górski jest też zalecany osobom, które mają okres zwiększonej pracy umysłowej. Przeprowadzono badania, które wykazały, że roślina ta wpływa na znaczną poprawę sprawności fizycznej, psychomotoroczynej, koncentracji, obniżenie zmęczenia psychicznego, zmniejszenie senności oraz lepszą motywację do nauki. Grupą kontrolną do tego badania byli lekarze i pielęgniarki, którzy pełnili dyżury w nocy, a także studenci podczas sesji egzaminacyjnej.
Na depresję
Kolejne badanie przeprowadzono celem sprawdzenia, czy Różeniec górski może być przydatny osobom chorującym na depresję. Okazało się, że w leczeniu depresji Różeniec górski może zastąpić leki przeciwdepresyjne. Jest to niezwykle istotna informacja, gdyż leki przeciwdepresyjne często powodują wiele bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zażywanie Różeńca górskiego może być skuteczną alternatywą, która pozwoli do nich nie dopuścić.