Rurka czołowa do pływania – sprawdź, jak dobrze wybrać
Rurki czołowe to akcesoria pływackie, które ułatwiają nie tylko oddychanie pod wodą, ale także odciążają mięśnie podczas pływania. Sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować i dowiedz się, jak dobrać idealny model, który zwiększy efektywność Twojego treningu.
Rurka czołowa do pływania – dlaczego warto ją mieć?
Rurka czołowa do pływania (lub inaczej fajka) to sprzęt, który przeznaczony jest do użytku zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają wodną przygodę na basenie. Jest ona bardzo przydatna podczas treningów – dzięki niej pływak, zamiast na oddychaniu może skupić się na odpowiedniej pracy ramion, a także utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. Taka koordynacja ruchowo-oddechowa sprawia niejednokrotnie problemy zwłaszcza tym mniej doświadczonym osobom, przez co mogą się one szybko zniechęcić do dalszych treningów.
Większa efektywność treningu tylko z odpowiednio dobraną rurką czołową
Korzystanie z rurki czołowej na basenie sprawi, że każdy trening będzie efektywniejszy – zarówno pod kątem mniejszego obciążenia mięśni (szyi, ramion i pleców), jak i zwiększonej wydolności oddechowej. Warto wiedzieć, że przez rurkę dostarczana jest mniejsza ilość tlenu niż w czasie tradycyjnego wynurzenia. Przekłada się to na większą pracę mięśni oddechowych, co z kolei prowadzi do ich wzmocnienia. Co ważne jednak – aby wodny trening był wydajny, należy dobrze i starannie dobrać rurkę. Źle dopasowana sprawi problemy i znacznie obniży komfort pływania. Sprawdź poniższą listę i zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie rurek, dzięki czemu dobierzesz sprzęt idealny do Twoich potrzeb.
Wygoda
Dobierając rurkę czołową do pływania, musisz pamiętać przede wszystkim o wygodzie. Niedopasowana do kształtu twarzy może zbyt mocno uciskać twarz, z kolei zbyt luźna – spadać. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać rurkę, postaw na modele o hydrodynamicznym kształcie, które mają świetnie wyprofilowane zagięcia. Taki sprzęt znajdziesz m.in. na stronie https://sunbarrel.pl/, na której znajdują się jakościowe rurki do pływania posiadające dodatkowo specjalne klipsy do regulacji rozmiaru, gumki stabilizujące do lepszego przylegania do czoła czy miękkie i elastyczne ustniki, które znacząco podnoszą komfort treningu.
Długość i kształt rurki
Długość sprzętu to kolejny ważny parametr, który powinieneś wziąć pod uwagę. Kupno zbyt krótkiej rurki poskutkuje tym, że w czasie pływania do ust może dostać się woda, która uniemożliwi Ci swobodny trening i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też warto stawiać na dłuższe modele, które uniemożliwią wdychanie wody, co podniesie komfort treningu i pozwoli Ci w pełni skupić się na prawidłowym ułożeniu ciała i pracy rąk. Oprócz samej długości warto zwrócić uwagę również na kształt rurki do pływania – na rynku dostępne są modele proste oraz zakrzywione, które zmniejszają opór wody.
Styl pływania
Kształt sprzętu ma również znaczenie w kontekście preferowanej techniki pływania. Dlatego też myśląc o zakupie rurek do pływania, weź pod uwagę to, jakim stylem najczęściej pływasz. Na rynku dostępne są modele, które zostały zaprojektowane specjalnie pod daną technikę. Przykładem są produkty marki Finis takie jak m.in.:
- Glide Snorkel – mniejszy model rurki, która przystosowana jest do ruchów wykonywanych w stylu motylkowym czy klasycznym; niewielki rozmiar ułatwia również m.in. wykonywanie nawrotów koziołkowych,
- Freestyle Snorkel – jest to przykład rurki ułatwiającej trening pływania kraulem; zakrzywiona budowa ułatwia przyjęcie odpowiedniej pozycji dla tego stylu oraz umożliwia swobodną kontrolę oddechu przez cały trening.
Średnica rurki
Średnica ustnika ma bezpośredni wpływ na ilość wdychanego powietrza do płuc. Węższy rozmiar sprawdzi się doskonale podczas treningów u osób, które przygotowują się do zawodów. Mniejsze modele bowiem ograniczają ilość wpuszczanego powietrza, rozwijając tym samym płuca i ucząc je pracy w podobnych warunkach. Jeżeli jednak wolisz rekreacyjnie ponurkować, wybierz rurki o większej średnicy, które umożliwią Ci swobodne oddychanie pod wodą.