Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, przebieg oraz sposoby leczenia

Rwa kulszowa – przyczyny, przebieg oraz sposoby leczenia

Czym jest rwa kulszowa? Rwa kulszowa – zwana także zapaleniem korzonków – to bardzo nieprzyjemna dolegliwość objawiająca się dotkliwym i paraliżującym bólem w dolnej części pleców. Ból ten jest o tyle charakterystyczny, że niemal zawsze promienieje w stronę każdej z kończyn, a szczególnie w kierunku nóg. Wędruje on z reguły po tylnej stronie uda aż do pięt skutecznie paraliżując w ten sposób osobę chorą. Poza tym rwa kulszowa ma niemiłą tendencję do nawracania. Bez względu na to, czy sam cierpisz z powodu tej choroby, czy po prostu chcesz się dowiedzieć, jak możesz się przed nią chronić, ten artykuł z pewnością wzbogaci Twoją wiedzę zdrowotną o wiele przydatnych informacji.

Rwa kulszowa a anatomia ludzkiego ciała

Według definicji encyklopedycznej rwa kulszowa to zespół objawów związanych z nieprawidłowym stanem korzeni nerwowych (może być to zapalenie, ucisk oraz wiele innych). Korzenie to włókna nerwowe, które niczym gałęzie odchodzą na boki od rdzenia kręgowego. Kiedy wokół korzeni zacznie dziać się coś, co nie sprzyja ich prawidłowemu funkcjonowaniu, odczuwamy ból. Ból powodowany przez rwę kulszową jest bardzo mocny i paraliżujący. Osoby dotknięte tą nieprzyjemną dolegliwością często miewają ataki, podczas których nie są w stanie się poruszyć – cały aparat ruchu zostaje na krótki czas sparaliżowany.

Istnieje kilka rodzajów rwy kulszowej. Zostały one uwzględnione w poniższej klasyfikacji:

  • ramienna – promieniuje od szyi do końca ręki;
  • kulszowa – powoduje ból w lędźwiach oraz pośladkach, biegnie wzdłuż całej nogi;
  • udowa – ból dotyka odcinka lędźwiowego i krzyżowego, ponadto biegnie po przedniej stronie nogi.

Przyczyny rwy kulszowej

Istnieje wiele elementów, które moglibyśmy zakwalifikować do niechlubnego grona czynników powodujących rwę kulszową. Aby było łatwiej je sobie przyswoić, stworzyliśmy uporządkowaną listę potencjalnych przyczyn tej choroby:

  • Urazy oraz zwyrodnienia. Nie trudno jest nabawić się kontuzji lub nawet poważnego uszkodzenia kręgosłupa. Niestety, z urazami tej części naszego ciała nie ma żartów; nawet z pozoru mały problem może spowodować kolejne – w tym rwę kulszową. Kiedy dyski kręgosłupa ulegną choćby małemu przemieszczeniu, zaczynają uciskać okoliczną tkankę. Często zdarza się tak, że uciskany jest także korzeń odrastający od rdzenia nerwowego. Jest to klasyczny przykład sposobu, w jaki powstaje rwa kulszowa.
  • Niedbałość. Ciężko jest znaleźć odpowiednie słowo, które jednoznacznie określałoby tę grupę czynników. Otóż chodzi w tym miejscu o fakt, iż dbając o swoje ciało pod każdym względem zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia rwy kulszowej. Aby nie złapać tej dolegliwości warto zawsze ubierać się stosownie do pogody oraz pamiętać o zachowywaniu właściwej postawy ciała.
  • Przeciążenie. Rwa kulszowa lubi pojawić się także w momencie, kiedy poddajemy swoje ciało zbyt dużym przeciążeniom. Dotyczy to szczególnie osób, które nie są przyzwyczajone do wysiłku fizycznego, lecz mimo to podejmują nagłe aktywności (na przykład robią okazyjny, ale bardzo wyczerpujący trening na siłowni). Takie postępowanie może skończyć się dla naszego organizmu wieloma nieprzyjemnościami, a w tym rwą kulszową.

Objawy rwy kulszowej

Rozpoznanie rwy kulszowej nie jest trudne. Oczywiście – tak jak wspominaliśmy wcześniej – dolegliwość ta objawia się przede wszystkim nagłymi i mocnymi atakami bólu w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ból towarzyszący rwie kulszowej jest bardzo charakterystyczny. Jego główną cechą rozpoznawczą jest tak zwane 'promieniowanie’ w górę lub w dół. Poza tym osoba chora często ulega paraliżowi – atak jest tak dotkliwy, że blokuje ruch całego ciała. Warto wspomnieć w tym miejscu także o zaburzeniach czucia, które także dają się we znaki ludziom cierpiącym na rwę kulszową. Jest to powiązane z rolą korzeni nerwowych, jaką pełnią one w naszym organizmie. Otóż korzenie nerwowe odpowiadają za koordynację ruchową, a także za czucie. Nic zatem dziwnego, że osoba chora na rwę kulszową cierpi dokładnie na tych płaszczyznach.

Czy jednak da się w domowych warunkach sprawdzić, czy aby na pewno mamy do czynienia z rwą kulszową? Oczywiście, że tak! Istnieje proste ćwiczenie, przez którego wykonanie możemy dowiedzieć się, czy rzeczywiście cierpimy z powodu omawianej dolegliwości. Aby przeprowadzić tego rodzaju test, wystarczy położyć się płasko na płaskiej oraz twardej powierzchni, po czym spróbować unieść do góry wyprostowaną nogę. Jeśli w momencie podjęcia próby zostaniesz zblokowany przez nagły ból, oznacza to, że cierpisz z powodu rwy kulszowej.


Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Kliknij i sprawdź ceny!

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku leczenia rwy kulszowej przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Przebiegu choroby nie da się zbytnio przyspieszyć lub – mówiąc potocznie – po prostu 'przeskoczyć’. Terapia przeprowadzana w przypadku rwy kulszowej z reguły ogranicza się do stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Czasami sprawdzają się także delikatne masaże lub przemyślana fizykoterapia. Przez cały okres leczenia – a także po nim – konieczne jest dbanie o ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych oraz o zdrowy tryb życia. W najcięższych przypadkach stosuje się przeciwbólowe zastrzyki domięśniowe.

Dbaj o swój kręgosłup póki nie jest za późno!

Kręgosłup jest niebywale ważną częścią naszego organizmu. Dbaj o niego, a podjęte w tym kierunku wysiłki z pewnością zwrócą Ci się z nawiązką. Jeśli jednak dostrzegłeś u siebie jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o rwie kulszowej, jak najszybciej udaj się do odpowiedniego lekarza!

Zostaw odpowiedź