Sibutramina – środek na odchudzanie o kontrowersyjnym działaniu
Czym jest sibutramina?
Sibutramina jest pochodną fenyloalaminy, która przez długi czas używana była w leczeniu otyłości. Związek ma charakter organiczny, zwiększa termogenezę oraz ogranicza uczucie łaknienia. Sibutramina dodawana jest do suplementów diety na przyspieszenie odchudzania. Sibutramina utrzymuje i zwiększa uczucie sytości oraz wzmaga wydolność organizmu. To jej niezaprzeczalne zalety, ale jest to związek zakazany w sporcie oraz o nie do końca pozytywnym wpływie na zdrowie. Zadaniem sibutraminy jest hamowanie apetytu. Znajdująca się w środkach na utratę wagi sibutramina przyspiesza przemianę materii oraz osłabia apetyt na jedzenie osoby stosującej. Światowa Organizacja zdrowia uznała tę substancję za zakazaną w sporcie. Jednak wciąż można znaleźć sibutraminę w składzie suplementów zwiększających wydolność dla sportowców. Co więcej, nie zawsze Sibutramina podawana jest na etykiecie jako składnik. Wielu producentów tego nie robi.
Działanie sibutraminy
Sibutramina oddziałuje na układ nerwowy. Wskazaniem do jej stosowania był zbyt wysoki wskaźnik BMI wynoszący powyżej 30 kg/m sześcienny. Jeśli u chorego stwierdzono dodatkowo cukrzycę, choroby układu sercowo – naczyniowego oraz wynik przeprowadzonego wywiadu lekarskiego sugerował nagłe leczenie, wówczas sibutraminę wdrażano do leczenia już gdy u pacjenta obserwowano BMI większe od 27 jednostek. Efekt, który zadowalał to utrata ok 5-10% wagi początkowej. Kuracja była uważana za nieskuteczną kiedy ok 2 kg wagi tracono w okresie dłuższym niż miesiąc. Kuracja sibutraminą nastawiona jest bowiem na jej szybki spadek. Jako skuteczne leczenie traktowano sytuację, gdy zmniejszono ilość przyjmowanej energii a zwiększano utratę ciepła z organizmu. Pacjent przy osłabionym apetycie przyjmuje mniej posiłków oraz nie sięgał po przekąski. Jeśli dołożyć do tego aktywność fizyczną, skutek był szybszy i bardziej zauważalny.
Główne działanie sibutraminy polega na tym, ze zmniejsza apetyt, ale również pobudza i zwiększa aktywność. Niezaprzeczalnie jednym z ważniejszych działań sibutraminy jest podwyższanie ogólnej wydolności organizmu oraz pozwala na przeprowadzanie ćwiczeń z większą intensywnością. Spożycie sibutraminy wiąże się z wydłużoną odpornością na zmęczenie. Sibutramina działa pobudzająco poprzez stymulowanie pracy serca. Sibutramina doprowadzała do sporej utraty wagi w krótkim czasie. Efekty powodowały, ze coraz więcej osób decydowało się sięgnąć po sibutraminę. Również w aptekach pojawiły się preparaty, które ułatwiały utratę wagi, a których głównym składnikiem była właśnie sibutramina. Środki, które zawierały sibutraminę zostały wycofane ze sprzedaży w 2010 roku. Leki te były dostępne na czarnym rynku, ale też w aptekach. Powodem wycofania ze sprzedaży było pojawianie się dużej ilości skutków ubocznych u osób stosujących lek. W wyniku badań okazało się, że substancje były skażone metalami ciężkimi oraz nierzadko w swoim składzie posiadały domieszki leków psychotropowych. Środki, które zawierają sibutraminę to: Reduce, Sibutril, Meridia, Teronac, Isolipan, Mazinidol, Avipron, Adipex.
Przebieg kuracji sibutraminą
Kuracja sibutramina polegała na podawaniu 10 miligramów chlorowodorku sibutraminy w formie uwodnionej raz dziennie. Jeśli redukcja masy po pierwszym miesiącu stosowania była mniejsza niż 2kg , oznaczało to, ze kuracja była nieskuteczna i wówczas dawkę zwiększano o połowę – do 15 mg. Terapię przedłużało się do około roku jeśli przyjmowana dawka przynosiła efekt w postaci spadku masy ciała o około 5% w stosunku do wyjściowej wagi już po 3 miesiącach stosowania leku. Przez dwa tygodnie podczas przyjmowania leku należało bezwzględnie badać ciśnienie tętnicze i tętno. Dodatkowo u kobiet była wskazana antykoncepcja.
Przeciwwskazania do stosowania sibutraminy
Pomimo wielu zalet i przeważnie skutecznego działania sibutraminy nie każda osoba mogła prowadzić taką terapię. Istnieją przeciwwsakaznia do stosowania sibutraminy, do których zalicza się:
- Niejasne przyczyny otyłości,
- Zaburzenia apetytu,
- Choroby sercowo – naczyniowe,
- Zatory żylne,
- Udary mózgu przebyte w przeszłości,
- Ciśnienie tętnicze powyżej 150 /90 mm Hg,
- Nadczynnosc tarczycy,
- Zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, wątroby i jelit,
- Nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz leków,
- Choroby psychiczne.
Skutki uboczne stosowania sibutraminy
Sibutramina została wycofana ze sprzedaży, co stało się z przyczyny odczuwania licznych działań niepożądanych ze strony leku. Najgorsze z możliwych działań niepożądanych powodowanych przez suplementy z sibutraminą to niewydolność nerek i nowotwór. Co więcej, spożywanie sibutraminy grozi rozwojem nadciśnienia tętniczego, odczuwalną suchością w jamie ustnej, bezsennością, zaparciami, kołataniem serca, rozszerzaniem naczyń krwionośnych, nudnościami, ogólnym bólem i zawrotami głowy. Dodatek substancji psychotropowych powodował zaburzenia czucia, niepokój, wzmożone pocenie się, problemy z rozpoznawaniem smaku oraz udary.
Sibutramina nie powinna być przyjmowana przez osoby cierpiące na choroby serca, nadciśnienie tętnicze oraz inen ciężkie dolegliwości, zwłaszcza przewlekłe. Sibutramina może bowiem powodować działania niepożądane poczynając od lekkich skutków takich jak: biegunki, nudności, zaburzenia widzenia i zaburzenia snu. Sibutramina zwiększa wydajność organizmu, przyspiesza pracę serca, przez co bardzo mocno wpływa na zwiększanie ciśnienia krwi, a więc może przyczyniać się do zwiększania ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Konkretny powód to taki, że organizm może nie przystosować się do wymuszonego zwiększonego metabolizmu i pracy na wyższych obrotach. Niewielka dawka sibutraminy u takich osób może powodować śmierć. Inne skutki uboczne przyjmowania sibutraminy to wzrost agresywności, a także stany lękowe, niepokój, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nadmierna potliwośc i fale gorąca. Co więcej, niby sibutramina nie należy do grupy pochodnych narkotyków, ale potrafi uzależniać.
Jak uniknąć złego wpływu sibutraminy?
Złego wpływu sibutraminy unikniemy w najprostszy sposób – nie spożywając jej. W przypadku, kiedy mamy problemy z wagą, niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą najlepiej poddać się interwencji lekarskiej i przystać na kurację opartą na zdrowych składnikach oraz legalnych lekach. Na pewno nie należy wspierać się przypadkowymi substancjami wyszukanymi w internecie. Co jeśli mamy dobre zamiary a przypadek sprawia, że suplement działa niewłaściwie? Wówczas należy niezwłocznie go odstawić, a nawet poddać lek analizie składu lub skonsultować go z lekarzem. Przyczyną złego wpływu suplementu na organizm może być nietolerancja na jakiś składnik lub konflikt substancji z ustrojem z powodu choroby, na którą się cierpi. Niestety, producenci często nie umieszczają na etykiecie sibutraminy jako składnika, stąd nieświadomy konsument może paść ofiarą tego oszustwa ze skutkami niebezpiecznymi la zdrowia lub nawet życia. Należy wówczas kupować preparaty tylko ze sprawdzonych źródeł i nie próbować przeprowadzać radykalnych zmian wagi na własną rękę.