Snorkeling – co to jest, zalety, sprzęt, dodatki

Świat jest pełen różnych atrakcji powstałych naturalnie jak i na skutek ingerencji człowieka w przyrodę. Zwiedzać można je na wiele sposobów – samolotem, samochodem, pociągiem lub na pieszo. Jednakże, nie kończą się one tylko na tym co występuje na suchym lądzie, czy na równi z poziomem mórz i oceanów. Również pod wodą można obserwować małe „cywilizacje” organizmów i całkiem ciekawą architekturę. Najprostszym sposobem zwiedzania, a do tego również najtańszym jest snorkeling.

Snorkeling – co to jest?

Snorkeling to forma pływania pod wodą, na płytkiej głębokości lub zaraz pod taflą wody. Niczym kłoda dryfująca na powierzchni wód, można podziwiać kolorowe ryby i małe rybki, a czasem nawet duże ilości raf koralowych. Zaczęcie polega na zakupie podstawowego sprzętu nurkowego – ABC. Oznaczają one maskę, fajkę (rurkę do oddychania) i oczywiście płetwy. Snorkeling jest uważany jednocześnie za samodzielną dyscyplinę i za wstęp do nauczenie się bardziej zaawansowanego nurkowania – z użyciem butli.

Zalety

Snorkeling ma wiele zalet.

  • Dostępność – uprawiać ten najprostszy rodzaj nurkowania może praktycznie każdy bez względu na jego wiek. Nieważne czy to będzie dorosły czy dziecko (a te dodatkowo będą mieć z tego wielką frajdę).
  • Brak umiejętności – nurkowanie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, a niekiedy nawet przejścia kursu. Przy snorkeling nawet jeśli się ich nie ma, nadal można obserwować niecodzienne zwierzęta i rośliny.
  • Koszt wyposażenia – podstawowa wersja jest wbrew pozorom całkiem tania. Za najprostszą maskę i rurkę płaci się mniej więcej 100 złotych i tyle samo za płetwy. Wychodzi na to, że za jedyne 200 złotych można być świadkiem niezapomnianych widoków. Już w czasie pierwszego zanurzenia się, po otworzeniu oczu bez żadnych zniekształceń pojawia się przed człowiekiem podwodny świat.
  • Łatwość użycia – sprzęt oprócz korzystnej ceny jest dodatkowo lekki i poręczny. Nie potrzeba do niego dużo miejsca, a do tego można zabrać go praktycznie wszędzie. Jest do tego łatwy w użyciu. Samemu można zorganizować całe przedsięwzięcie, a do tego instruktor (i związane z nim dodatkowe opłaty) nie są wymagane.
  • Bezpieczeństwo – niektóre osoby mogą być przerażone na samą myśl o zanurkowaniu kilkudziesięciu metrów pod powierzchnię wody. Przy snorkelingu, człowiek jest zaraz przy powierzchni wody lub przy jej bliskiej odległości. Strach z nurkowaniem może tutaj odejść na drugi plan.

Odległość od dna

Woda + promienie słoneczne równają się załamaniu – to tak w uproszczeniu. Z tego powodu obraz widoczny pod wodą nie jest ostry. Mając na twarzy maskę, widzi się wyraźnie ponieważ wpadające do oczu światło pochodzi z powietrznego środowiska. Promienie przenikając przez szybkę załamują się i ostatecznie zmieniają perspektywę. W skutek tego, dno morza wydaje się być o 25% bliżej (na wyciągnięcie ręki) i o 33% większe (znacznie ułatwia obserwacje).

Sprzęt

Podstawowy sprzęt do snorkelingu stanowi maska, fajka i płetwy. W resztę można zaopatrzyć się według własnego uznania lub gdy będzie się chciało nurkować na znacznie większe odległości.

Maska

Zanim kupi się maskę na snorkelingu należy ją uprzednio przymierzyć. Musi dobrze przylegać do twarzy. Można to sprawdzić poprzez przyciśnięcie jej do cery bez zakładania paska. Jeśli po przyssaniu się i pochyleniu głowy do przodu, nadal trzyma się ona twarzy, to oznacza prawidłowe przyleganie. W następnym kroku zakłada się pasek i sprawdza czy silikonowa część jest nadal na swoim miejscu. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, aby czubek nosa nie dotykał maski, w przeciwnym wypadku trzeba poszukać takiej, z większą przestrzenią na niego. Jest to o tyle ważne ponieważ wpływa na łatwość oczyszczenia przy ewentualnym zalaniu. Nowoczesne maski z bardzo wysokim poziomem jakości produkuje się ze szkła hartowanego – odpornego na większość uszkodzeń mechanicznych.

Przy wyborze maski warto wybrać tę z przezroczystym kołnierzem. Pole widzenia nie będzie ograniczone. Ponadto w asortymencie zazwyczaj dostępne są maski z trzema rodzajami szyb – jednolitą, dzieloną i panoramiczną.

Wyposażenie się w dobrą maskę do snorkelingu daje wiele korzyści. Po pierwsze kąt widzenia w niej jest duży zarówno w poziomie jak i w pionie. Do tego jest ona stosunkowo mała więc nawet jeśli trochę wody dostanie się wewnątrz, łatwo będzie ją wyczyścić. Jeśli użyte materiały są dobrej jakości, wytrzyma ona nawet na kilka sezonów, co pozwoli zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

Rurka

Fajka jest ważnym, jak nie najważniejszym elementem sprzętu do snorkelingu. W końcu przez nią, człowiek ma stały dopływ do świeżego powietrza.

Mocuje się ją zwykle do maski po lewej stronie za pomocą pasków. Powinna być ona długa na mniej więcej 35 centymetrów, zaś jej średnica wynosić 2 centymetry. Miejsce przymocowania jej do maski da się regulować przy użyciu zapinki. To ważne ponieważ maksymalna wysokość na jaką może ona wystawać ponad głową po założeniu maski to 5-8 centymetrów. Dłuższe rurki mogą skończyć się oporami oddechowymi, tym samym przeszkadzając w nurkowaniu i odbieranej, z całego procesu, przyjemności. Z jednej strony rurki znajduje się mały zawór nie dający wodzie możliwości wlania się do środka, a z drugiej ustnik.

Zestaw do snorkelingu
Kliknij i sprawdź ceny!

Płetwy

Ostatnim obowiązkowym sprzętem są płetwy. Dzięki nim sama czynność przemieszczania się i to na całkiem duże odległości nie jest takim problemem, jaki mógłby występować gdyby ich nie było. W przypadku ludzi początkujących najlepiej jest wybrać paskowe płetwy. Niestety ich minusem jest występowanie wyłącznie w czterech rozmiarach – S, M, L, XL. Idealnie leżące na stopie płetwy mogą być w tym przypadku problematyczne. Poleca się jednak zakupić te, które są lekko za duże niż wprost przeciwnie. Dzięki temu nie powstaną otarcia, a samo pływanie nie zostanie utrudnione. Warto dodać, szczególnie dla ludzi w ogóle nie znających się na temacie, że ten rodzaj płetw zawsze trzeba przymierzać na założone buty nurkowe.

Dodatki

W niektórych sytuacjach nurkujący może chcieć dodatkowo ochronić swoje ciało. W tym przypadku poleca się kupienie specjalnych koszulek, które ochronią plecy i ramiona przed nadmiernym opaleniem. Dodatkowo, jeśli uprawia się snorkeling w chłodnych wodach, dobrze jest zakupić piankę do snurkowania. Jest to model o wiele cieńszy, tańszy i lżejszy niż wersja tradycyjna.

Oddychanie podczas snorkelingu

Chociaż podstawową częścią twarzy służącą do oddychania jest nos, to po założeniu maski zakrywającej usta i nos, oddychać będzie się tylko przy użyciu ust. Na samym początku należy przyzwyczaić organizm, że podczas nurkowania nos nie będzie służył jako narzędzie wciągające i wypuszczające powietrze. W tym celu najpierw zakłada się samą maskę i wykonuje głębokie wdechy ustami. Po kilkudziesięciu minutach do ust wkłada się rurkę. Ustnik wyposażony jest w silikonową osłonę, która, jeśli jest prawidłowo włożona, opiera się na dziąsłach. W taki sposób objęcie ustami początku fajki i ściśnięcie zębami końcówki, która wystaje nie będzie problemem. Jednakże nie można zbyt mocno zaciskać zębów! Skończyć to się może uszkodzeniem ustnika! Ważne to szczególnie w przypadku ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze snorkelingiem. To oni zazwyczaj z powodu stresu zaciskają zęby nawet o tym nie wiedząc. Jeszcze przed samym zanurzeniem się do wody należy chwilę pooddychać aż zacznie być to wykonywane naturalnie, można nawet powiedzieć, że samoczynnie. Dopiero potem wejście do wody jest dozwolone.

Zostaw odpowiedź