Sylimarol: czym jest, działanie, wpływ na wątrobę i interakcje z innymi lekami

Sylimarol to jeden z najpopularniejszych a zarazem najbardziej skutecznych suplementów diety działających osłonowo na komórki wątroby oraz przyspieszające procesy ich regeneracji. Takie działanie suplementu diety Sylimarol zapewnia główna substancja aktywna preparatu, czyli Sylimaryna, która od stuleci jest znana ludzkości ze względu na swoje działanie wspierające procesy oczyszczania organizmu. Aktualnie obok leków i suplementów diety, których skład jest oparty na fosfolipidach sojowych, to właśnie preparaty bazujące na Sylimarynie, takie jak na przykład Sylimarol, są uznawane za najlepsze rozwiązanie w zakresie osłony wątroby oraz efektywnego wsparcia procesów regeneracji komórek tego niezwykle ważnego narządu.

Jak działa preparaty Sylimarol? Czy mogą stosować go wszyscy i w jakich sytuacjach szczególnie warto zadbać o osłonę i wsparcie wątroby? Czy Sylimarol oraz inne suplementy na bazie Sylimaryny mogą być łączone z innego rodzaju lekami i preparatami na wątrobę? Przyjrzyjmy się tej ważnej i ciekawej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytanie.

Sylimarol: czym jest i jak działa?

Sylimarol to suplement diety działający osłonowo i regenerująco na komórki wątroby, którego główną substancją aktywną jest Sylimaryna. Sylimaryna to organiczna substancja chemiczna zawierająca się w roślinie znanej jako Ostropest Plamisty. Mówiąc zaś jeszcze dokładniej Sylimaryna to kompleks flawonoliganów zawarty, którego źrodłem są kwiaty rośliny rozpoznawanej przez botanikę jakio Ostropest Plamisty. Jak już wspominano powyżej, Ostropest Plamisty jest znany ludzkości od wieków. Również od stuleci stosowano tę roślinę w celu poprawy kondycji wątroby w zakresie medycyny naturalnej.

Będąca podstawowym, głównym składnikiem preparatu na wątrobę Sylimarol, Sylimaryna wykazuje przede wszystkim dwie istotne cechy w zakresie swojego wpływu na wątrobę, a mianowicie:

  • 1. Wspiera procesy regeneracji uszkodzonych komórek wątrobowych
  • 2. Działa osłonowo na komórki wątrobę, zmniejszajac ryzyko ich uszkodzenia

Dzięki temu zakresowi działania, Sylimarol obok preparatów bazujących na Fosfolipidach Sojowych jest uznawany za najlepszą opcję w zakresie osłony i regeneracji wątroby.

Warto jednak dodać, że Sylimaryna to nie tylko konkretne substancja, lecz zespół substancji stanowiącyh główny składnki aktywny preparatu Sylimarol. Dokładniem mówiąc w skład każdego wyciągu z Ostropestu Plamistego wchodzą również takie substancje, jak:

  • Sylibinina
  • Izosylibinina
  • Sylikrystyna
  • Sylidianina

Wszystkie one stanowią część kompleksu kompleks flawonolignanów znanego jako Sylimaryna.

Sylimarol a inne preparaty na wątrobę

Pod względem charakterystyki swojego działania Sylimarol w dość dużym stopniu przypomina leki i preparaty, których skład opiera się na Fosfolipidach Sojowych. Warto jednak dodać, że Sylimarol nie jest preparatem o działaniu stricte detoksacyjnym ani też doraźnie wspierającym procesy metaboliczne. Stanowiąca główny składnik preparatu Sylimarol Sylimaryna oczywiście wpływa również na detoksykację oraz poprawę procesów trawienia, jednak jest to wpływ pośredni, wynikający z ogólnej poprawy kondycji wątroby, do której dochodzi wskutek co najmniej kilkudniowego stosowania Sylimarolu.

Pod tym względem działanie preparatu Sylimarol różni się więc między innymi od działania suplementów, których bazowym składnikiem jest wyciąg z Karczocha. W przypadku doraźnych, krótkotrwałych problemów z wątrobą, spowodowanych na przykład przez zatrucie pokarmowe, lepiej jest skorzystać z preparatów zawierających substancje o działanie stricte oczyszczającym i detoksykacyjnym. Chociaż oczywiście nie zaszkodzi, jeżeli uzupełnimy ich działanie przy pomocy preparatu Sylimarol.

Sylimarol a Sylimaryna

Chociaż kompleks flawonolignanów znanych jako Sylimaryna stanowi główną substancję aktywną preparatu Sylimarol, to jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że istnieją istotne różnice pomiędzy Sylimarolem a innymi preparatmi na bazie Sylimaryny. Przede wszystkim należy zdawać sobie z faktu, że Sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu spożywanie owoców Ostropestu Plamistego lub wyciągów z tej rośliny w postaci herbatek ziołowych całkowicie mija się z celem(nie dochodzi wówczas do absorpcji Sylimaryny przez komórki wątrobowe).

Sylimarol: inne działania

Oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli ochrony komórek wątrobowych oraz udziału w procesach ich regeneracji Sylimarolwykazuje również inny wpływ na nasz organizm. Warto więc zaznaczyć, że regularne przyjmowanie preparatów zawierających Sylimaryne wywiera pozytywny wpływ na pracę układu źółciowego. Sylimaryna, będąca głównym składnikiem aktywnym preparatu Sylimarol, wpywa również regulująco na poziom złego Cholesterolu. Oprócz tego Sylimaryna wykazuje również, zwłaszcza w obrębie układu pokarmowego, działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe.

Sylimarol
Kliknij i sprawdź ceny!

Sylimarol: kiedy stosować?

Po preparat Sylimarol powinny obligatoryjnie sięgać osoby mające przewlekłe problemy z wątrobą, na przykład wskutek bycia nosicielami HBV lub HCV. Podobnie jest w przypadku osób nie będących nosicielami tych wirusów, lecz mających poważne, przewlekłe problemy z czynnością wątroby. Długotrwałe stosowanie preparatu Sylimarol, najlepiej w połączeniu z preparatami bazującymi na Fosfolipidach Sojowych jest również zalecane w przypadku procesów rekonwalscencji po zatruciach pokarmowych, zatruciach alkoholowych i wszelkich innych incydentach, które mogły poważnie uszkodzić komórki wątroby.

Oprócz tego po praprat Sylimarol powinny jednak sięgnąć również wszystkie te osoby, które prowadzą nie do końca zdrowy tryb życia. Jeżeli regularnie lub w miarę regularnie spożywamy alkohol a nasza dieta jest dość obfita w tłuste i ciężkostrawne pokarmy, to istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że nasza wątroba nie znajduje się w najlepszej kondycji. Najczęściej zwyczajnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ wątroba to specyficzny narząd, który daje o sobie znać przeważnie dopiero wówczas, gdy sytuacja jest naprawdę poważna(czasami nawet marskość wątroby jest wykrywana dopiero na późniejszych etapach rozwoju). W przypadku nie do końca zdrowego trybu życia regularne stosowanie preparatu Sylimarol(najlepiej w połączeniu z preparatami na bazie Fosfolipidów Sojowych) stanowi więc po prostu jak najbardziej wskazany środek bezpieczeństwa.

Sylimarol: przeciwskazania, efekty uboczne, interakcje z innymi lekami

Nie stwierdzono istnienia jakichkolwiek efektów ubocznych preparatu na wątrobę Sylimarol. Nie istnieją również żadne dane na temat przeciwskazań ani też możliwych interakcji z innymi lekami. Ze względu jednak na brak odpowiednich badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu Sylimarol w ciąży lub podczas karmienia piersią, nie zaleca się przyjmowania preparatu w tych sytuacjach.

Podsumowanie

Oparty na wyciągu z Ostropestu Plamistego Sylimarol to bez wątpienia jeden z najbardziej pożytecznych suplementów diety. Regularne stosowanie Sylimarolu to sprawdzony sposób na zdrową wątrobę. Oprócz tego Sylimaryna jest również dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z Cholesterolem lub produkcją źółci. Warto jednak pamiętać, że Sylimaryna jest skuteczna tylko w niektórych formach, w tym przede wszystkim jako tabletki na wątrobę Sylimarol.

 

 

 

Zostaw odpowiedź