Synefryna – zastosowanie, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach każdy marzy o idealnej sylwetce i wysportowanej, wyrzeźbionej figurze. Niestety żyjemy w ciągłym biegu, często wolimy wpaść na szybkiego hamburgera niż przygotować zdrowy posiłek. Z kolei po męczącym dniu spędzonym w pracy wolimy zrelaksować się przed telewizorem niż męczyć się na siłowni. To wszystko nie sprzyja osiągnięciu wymarzonej szczupłej sylwetki. Dlatego też coraz częściej sięgamy po różnego rodzaju preparaty na odchudzanie, wierząc, że wykonają one całą pracę za nas. Do taki suplementów na odchudzanie należy synefryna, która cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy faktycznie jest ona skuteczna.

Synefryna – charakterystyka

Synefryna jest najprościej mówiąc wyciągiem z gorzkiej pomarańczy. Jego największe ilości znajdziemy w skórce owoców i liściach drzewa. W mniejszym stężeniu występuje także w skórkach innych owoców cytrusowych. Drzewa oraz krzewy gorzkiej pomarańczy, nazywanej także pomarańczą kwaśną, pomarańczą hiszpańską lub pomarańczą dziką nie należą do wysokich roślin. Osiągają maksymalnie do 10 metrów. Drzewo pochodzi z Azji, ale obecnie uprawia się je w wielu krajach. Owoce charakteryzują się specyficznym gorzko-kwaśnym smakiem oraz grubą skórką. Ze względu na mięsistość,  tego rodzaju pomarańczy często robi się z nich różnego rodzaju dżemy czy konfitury. W tej postaci przyswajana prosto z owocu synefryna, która nie zawiera żadnych dodatkowych składników, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu. Wyciąg z gorzkiej pomarańczy został doceniony również z przemyśle perfumeryjnym. Tworzy się z niego również olejki, które bardzo często są stosowane przy aromaterapii. Synefryna jest zaliczana do grupy alkaloidów, które syntezuje nasz organizm podczas przyswajania tyraminy. Wyciąg z gorzkiej pomarańczy docenili już starożytni Chińczycy, którzy często stosowali ją w medycynie ludowej na różne dolegliwości. To właśnie stamtąd została sprowadzona do Europy, gdzie zastąpiła efedrynę, substancję dodawaną do leków na przeziębienie.

Synefryna – właściwości zdrowotne

Przeprowadzono szereg badań, których wyniki dowiodły, że synefryna działa wspomagająco na odchudzanie. Charakteryzuje się działaniem znacznie przyspieszającym metabolizm, a dodatkowo hamuje łaknienie. Dzięki tym działaniom ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ważny jednak jest fakt, że samo stosowanie synefryny bez diety i odpowiedniej liczby ćwiczeń nie pomoże od tak w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Działanie substancji opiera się na termogenezie – czyli procesie, który polega na tym, że organizm podczas wzmożonego wysiłku pobiera energię z tkanki tłuszczowej.

Wyciąg z gorzkiej pomarańczy jest chętnie stosowany przez sportowców. Głównie ze względu na to, że pomaga w zwiększeniu wydajności organizmu podczas treningów. Charakteryzuje się również działaniem pobudzającym, można go stosować zamiast kofeiny czy popularnych napojów energetycznych.

Dzięki wykorzystania procesów termogenezy substancja jest przydatna przy walce z pomarańczową skórką. Kiedyś synefrynę wykorzystywano do zmniejszenia objawów związanych z dusznościami. Uważa się również, że wyciąg z gorzkiej pomarańczy można stosować podczas lekkiej formy bezsenności oraz przy stanach lękowych.

Synefryna – możliwe skutki uboczne

Chociaż synefryna wpływa korzystnie na odchudzanie, może nieść wiele poważnych powikłań w organizmie. Wszystko za sprawą tego, że substancja często przyczynia się do wypłukiwania z organizmu wody i wielu składników odżywczych, takich jak potas, wapń czy magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Synefryna może wpływać niekorzystnie na pracę serca, głównie ze względu na to, że podwyższa ciśnie krwi, co może w konsekwencji prowadzić do palpitacji serca czy udaru mózgu.

Szczególnie narażone na te dolegliwości są osoby z dużą nadwagą, które mają zazwyczaj wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Innymi niepożądanymi skutkami stosowania suplementacji wyciągiem z gorzkich pomarańczy są silne migreny oraz nasilające się problemy z koncentracją. Lekarze alarmują, że przed rozpoczęcia kuracji synefryną powinno się skonsultować ze specjalistą, ponieważ substancja w niektórych wypadkach może wpływać na działanie innych leków. Preparatów zawierających wyciąg z gorzkiej pomarańczy jest kategorycznie zabroniony kobietom w ciąży i karmiącym mamom.

W związku z tym, że powikłania po stosowaniu preparatów zawierających synefrynę są dość poważne, warto zamienić ją na inne, naturalne składniki odchudzające. Istnieje mnóstwo ziół, zupełnie naturalnych, które także przyspieszają metabolizm. Zielona herbata, pokrzywa indyjska i wiele innych może pomóc ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jeżeli dołożymy do tego odpowiednią dietę i dobrze dobrane ćwiczenia, na pewno uda nam się osiągnąć wymarzoną sylwetkę!

Zostaw odpowiedź