Tatarak – właściwości lecznicze i wartości odżywcze
Tatarak to roślina kojarząca się większości z nas z wiejskimi krajobrazami, rozległymi jeziorami, gdzie najczęściej rośnie. Szkoda, że pomija się wartości zdrowotne tataraku, które są warte przypomnienia w każdym calu. Najwięcej tataraku znajdziemy w jeziorach, albo też na bagnach. Tatarak charakteryzuje się tym, że na szczycie łodygi znajduje się kolba w kształcie stożka. Tworzą ją małe, żółte kwiatki. Roślina ta przywędrowała do nas z Azji wraz z tatarską inwazją, co tłumaczy jej nazwę. Charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz. Każda część rośliny wydaje charakterystyczny zapach. Warto pamiętać o licznych funkcjach leczniczych i pielęgnacyjnych. Z tataraku otrzymać można wiele rodzajów olejków, przydatnych przy zmaganiu się z wieloma dolegliwościami przejściowymi oraz poważnymi chorobami. Wszystkie preparaty otrzymuje się z kłączy. Po zebraniu trzeba je dokładnie oczyścić i wysuszyć. Z racji tego, że zapachy z olejków z tataraku oraz innych preparatów na jego bazie szybko wietrzeją, warto wszystkie specjały pielęgnacyjne przechowywać w zamkniętych opakowaniach.
Tatarak na dolegliwości
Tatarak do swojego rozwoju nie potrzebuje zbyt wiele, poza dużą ilością wody. Kłącza rozmnażają się poprzez podział. Szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym sprawia, że aptekarze niezwykle cenią ten naturalny surowiec. Na jego bazie robi się nie tylko lekarstwa, ale także likiery, kosmetyki, czy nawet nalewki. Wszystkim, którzy chcieliby rzucić palenie, lekarze polecają żucie wysuszonych kawałków tataraku. Są potwornie gorzkie, ale na podstawie zwierzeń wielu pacjentów, można stwierdzić, że bywają skuteczne. Żucie tataraku suszonego wpływa także dodatnio na zwiększenie apetytu. Polecamy więc wszystkim niejadkom. Z pomocą wyciągu z tataraku można także w łatwy sposób poradzić sobie z chorobami skóry i nadmiernym łupieżem wszelkiego rodzaju. Tatarak jest nośnikiem wielu ważnych dla ciała ludzkiego substancji. Znajduje się w nim ponad 5% olejku eterycznego, co w porównaniu z innymi, nie zawsze naturalnymi preparatami aptekarskimi prezentuje się nad wyraz imponująco.
O własnościach leczniczych tataraku
Są przebogate. Przede wszystkim panuje pogląd, że korzystanie z preparatów na bazie tataraku po prostu pozwala przedłużyć życie oraz witalność całego organizmu. Jest to środek silnie wzmacniający cały organizm. Ale to nie jedyna zaleta. Nie można także zapomnieć o szerokim wpływie na produkcję krwi, eliminowanie toksyn z organizmu, pobudzaniu pracy żołądka, łagodzeniu bólu spowodowanego menstruacją. Z pomocą preparatów na bazie tataraku z łatwością można:
- uspokoić się
- załagodzić dowolny ból
- zwalczyć gorączkę
- zagoić wrzody
- pozbyć się pasożytów
- zwiększyć produkcję śliny
- zwiększyć wytwarzanie soków żołądkowych
- wspomagać działania rozkurczowe dróg moczowych
- pokonać stany zapalne skóry
- płukać jamę ustną w celu pozbycia się bakterii oraz chorób przez nie powodowanych
- załagodzić wypadanie włosów
- wspomóc trawienie
- załagodzić bóle reumatyczne
Tatarak może przybierać różną postać
Żucie kawałków suszonego tataraku na wzmocnienie apetytu i walkę z nikotyną to jeszcze nie wszystko. Ten naturalny specyfik może przyjmować różną postać, np.:
- naparu
- substancji proszkowej, wysuszonej i zmielonej
- nalewki
- olejku do kąpieli lub smarowania w chore miejsca
- mieszanek
Kosmetyki na bazie tataraku
Kliknij i sprawdź ceny!
Przykładowe pomysły na preparaty na bazie tataraku
- Napar z kłącza tataraku – to nic innego, jak zalane wodą, suszone kłącza tataraku. Raczej tego nie słodzimy. Wszystko powinno naparzać się w termosie około godziny. Można to pić nawet trzy razy dziennie, po niecałej szklance za każdym razem. Jest to świetny sposób na pobudzenie trawienia. Przy okazji można się jeszcze uspokoić i zrelaksować.
- Nalewka z tataraku na wzmocnienie łaknienia – wystarczy tatarak oraz dobry gatunkowo spirytus. Korzenie rośliny łączymy z alkoholem i pozwalamy dojrzeć przez około trzy tygodnie. Nalewkę poleca spożywać się z cukrem około 2 razy dziennie, najlepiej przed większymi posiłkami.
- Wywar leczący wrzody na żołądku oraz dwunastnicy – gotowany tatarak plus rumianek oraz żywokost. Mieszankę gotuje się przez trzy minuty. Po 10 minutach wywar gotowy jest do zastosowania. Kuracja czterotygodniowa pozwala na to, by powoli odczuć poprawę stanu zdrowia. Regularne stosowanie przynosi zadziwiające efekty.
- Ziołowa kąpiel – klasyczna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kłączy tataraku i ziela przywrotnika. Do tego jeszcze liście pokrzywy oraz kwiaty lipy. Napar musi być podgrzewany i przecedzony. Potem można go dolać do wanny. Zioła pozostałe po przecedzeniu można włożyć do woreczka z lnianego materiału, który przepuszcza wodę i wszelkie substancje. Należy kąpać się przez około pół godziny. Doskonały sposób na odprężenie po całym dniu intensywnej pracy!
Zioła przyszłością medycyny
Jak widać, w niepozornych roślinach i ziołach tkwi ogromna siła, na co dzień tak bardzo ignorowana i pomijana w oficjalnych publikacjach medycznych. Warto latem wybrać się więc nad jezioro, w bezpieczne miejsce i nazbierać tataraku w celu wypróbowania w każdej postaci. Mamy nadzieję, że bez względu na to, którą opcję wybierzecie, każda sprawdzi się i przyczyni się do poprawy jakości Waszego zdrowia i funkcji życiowych.