W ostatnich latach panuje moda na bycie fit. Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i wygląd. Kupujemy ekologiczną żywność i stosujemy diety. Oprócz tego coraz częściej odwiedzamy siłownię, wykonujemy ćwiczenia w domu lub biegamy – dla zdrowia, pięknej sylwetki, żeby się odstresować lub poprawić kondycję. Jak jednak sprawdzić swoje postępy? Test Coopera należy do wielu metod na sprawdzenie swojej kondycji fizycznej. Próba polega na nieustającym biegu przez 12 minut.
Test Coopera – charakterystyka
Test opracował Kenneth H. Cooper w 1968 roku. Taki test był wówczas potrzebny, by sprawdzić sprawność fizyczną żołnierzy Stanów Zjednoczonych. W dzisiejszych czasach metoda nadal jest popularna, stosują ją w głównej mierze sportowcy. Polega ona nie nieustannym biegu przez okres 12 minut. Podczas testu sprawdzana jest maksymalna wydajność tlenowa, inaczej pułap tlenowy VO2max. Wyniki interpretuje się na podstawie tabeli, która uwzględnia płeć i wiek testującej się osoby.
Test Coopera – jak się przygotować?
Najważniejsza jest odpowiednia rozgrzewka. Trzeba dobrze przygotować organizm na zapowiadający się wzmożony wysiłek. Aby osiągnąć jak najlepszy wynik należy podejść do testu skupionym i skoncentrowanym. Pamiętaj o równomiernym rozłożeniu wysiłku. Jeżeli narzucisz zbyt szybkie tempo na początku, przy końcówce czasu możesz być już mocno zmęczony, gdyż 12 minut to wcale nie tak mało jak mogłoby się wydawać. Najlepiej utrzymywać stałe, równe tempo, a postarać się przyspieszyć pod koniec, jeżeli oczywiście pozwolą na to siły. Jeżeli w trakcie biegu poczujesz, że brakuje ci sił, możesz zrobić sobie chwilę odpoczynku, postaraj się jednak maszerować w tym czasie, tak by stracić jak najmniej cennych metrów. Aby wynik był jak najbardziej prawdziwy postaraj się wykorzystać wszystkie pokłady swoich sił. Jeżeli zdecydujesz się na powolny trucht wynik nie będzie adekwatny do twojej realnej sprawności fizycznej.
Ważnymi elementami, o których nie powinieneś zapominać przed wykonaniem testu Coopera, są:
- Konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, w celu wykonania odpowiednich badań przed wykonaniem testu Coopera.
- Wykonanie odpowiednich treningów ( w przypadku osób, które nie biegają regularnie). Najbardziej optymalne jest bieganie 3 razy w tygodniu, przez około 3 tygodnie przed sprawdzeniem swojej kondycji.
- Odpowiednia rozgrzewka, która przygotuje ciało na wysiłek. Warto pamiętać jednak, by nie była ona zbyt męcząca, gdyż może to obniżyć wyniki testu.
- Sprawność fizyczną powinno badać się regularnie, pomoże to ocenić postępy poczynione przez trening. W wypadku osób, które nie biegają testy przeprowadzone regularnie i analiza ich wyników pomoże określić faktyczny stan sprawności fizycznej.
Test Coopera – wady i zalety
Zalety
Do niewątpliwych zalet testu Coopera należy jasność w odczytaniu wyników. Tabele skonstruowane przez pomysłodawcę nie wymagają od osoby, która chce się sprawdzić, wyszukiwania definicji obco brzmiącego terminu „VO2max” i interpretacji jego wartości. Wystarczy znaleźć swój przedział wiekowy, wybrać płeć i znaleźć w odpowiedniej kolumnie przebyty przez siebie dystans. Bez zbędnego tracenia czasu dowiadujemy się, czy z naszą kondycją jest bardzo dobrze, dobrze, przeciętnie, źle czy bardzo źle.
Do wykonania testu Coopera nie potrzebujemy żadnego specjalnego oprzyrządowania, wystarczy równa powierzchnia i dobra pogoda. Najbardziej optymalny okaże się bezwietrzny dzień z temperaturą w granicach od 12 do 18 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy wieje silny wiatr, jest za gorąco lub za zimno, organizm może nie wykazać faktycznego stanu kondycji.
Podczas przeprowadzenia testu Coopera można biec w grupie, co dodatkowo mobilizuje do biegu. Ponadto test jest w zupełności bezpieczny i nieszkodliwy dla organizmu.
Wady
Prostota nie zawsze jest najlepszą metodą w przypadku sprawdzenia siły mięśni. Jeśli na przykład zestawimy wyniki dwóch sportowców, świetnego pływaka i przeciętnego biegacza, wyniki biegacza mogą być lepsze, ponieważ pływak mimo tego, że ma świetną sprawność fizyczną inaczej rozwija mięśnie i osiąga inną maksymalną wydolność oddechową.
Kolejną wadą może być wiarygodność przeprowadzonego testu. Mało kto jest w stanie przez 12 minut biec jednym, równym tempem. Zazwyczaj przyspieszamy na początku lub na końcu, co może sprawić, że wyniki okażą się nieco przekłamane.
Kolejną wadą okazuje się fakt, że wynik może nie zgadać się z faktyczną sprawnością fizyczną, że względu na uwarunkowania fizyczne danej osoby. Można mieć ogromne płuca, które pochłoną duża tlenu, ale mięśnie nie będą umiały ich wykorzystać. Sytuacja może być również odwrotna, osoba może pochłaniać mało ilości tlenu, ale mieć bardzo wydajne mięśnie, których praca wpłynie na wynik.
Warto wiedzieć również, ze na wytrzymałość składają się różne czynniki. Do gry wchodzą również przemiany beztlenowe, na przykład produkcja kwasu mlekowego, który kiedyś był kojarzony negatywnie. Wyniki badań dowodzą jednak, że biegacze potrafią go odpowiednio przyswoić przez co dodają swojemu ciału dodatkowej energii.