Top 5 – najlepsze okulary do biegania do 300 zł- ranking

Ruch na świeżym powietrzu jest jedna z najprzyjemniejszych form aktywności. Dzięki aktywności na łonie natury nie tylko dbamy o swoja kondycję fizyczną ale też relaksujemy się i odpoczywamy. Bieganie, jazda na rowerze, nornic wal king- jest wiele form jakie może przybrać nasza aktywność. Odpowiedni strój do biegania i buty z amortyzacją- wiadomo, że są konieczne aby zdrowo ćwiczyć. Czy tylko to? A co z naszymi oczami? Jak wybrać najlepsze okulary do biegania? Przeczytaj nasz artykuł- odpowiadamy w nim na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Ochrona przede wszystkim

Dobre okulary do biegania są niezwykle ważnym elementem ekwipunku biegacza. Odpowiednie filtry oraz specjalna struktura szkieł chronią nasze oczy (nasz wzrok) przed niepożądanym działaniem promieni UV. Dzięki dobrej ochronie możemy ustrzec się wielu chorób oczu, a codzienne stosowanie okularów przeciwsłonecznych pozwoli nam poprawić komfort treningów na świeżym powietrzu. Ponadto, nawet po całym dniu ekspozycji słonecznej, nie odczujemy dyskomfortu czy bólu oczu. Łzawienie, pieczenie czy swędzenie spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, również odejdzie w zapomnienie! Nie mniej ważna jest zwyczajna bariera fizyczna, odgradzająca nas od pyłu, zanieczyszczeń, piasku czy owadów.

Soczewki James’a Bond’a

Gdy stajemy przed wyborem, jakie okulary do biegania wybrać, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rodzaj użytych soczewek. Ostatnimi czas prym wiodą soczewki wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan czy trivex. Są to materiał, które pomimo swojej lekkości są niezwykle wytrzymałe na zarysowania i uszkodzenia. Nie ma mowy o otarciach i ucisku w czasie aktywność- żadnego dyskomfortu! Głównym zadaniem każdych soczewek jest blokowanie szkodliwego promieniowania słonecznego, innymi słowy okulary muszą być wyposażone w filtry UV, chroniący przed każdym z trzech typów promieniowania (UVA, UVB, UVC).

Okulary do biegania wysokiej klasy są dodatkowo pokryte powłoką zabezpieczającą je przed zarysowaniem, ale też przed zaparowaniem.

Dodatkowym, dużym plusem jest polaryzacja szkieł, która przyda się zwłaszcza w piękne, bardzo słoneczne dni. Zwiększa ona zdolność widzenia barw oraz kontrast, a ponadto eliminuje odblaski (od śniegu, wody itp.).

Nie bez znaczenia jest tez wielkość soczewek. Powinny one chronić nie tylko oczy, ale również obszar wokół nich. W ten sposób zyskamy pełną ochronę, niezależnie od kąta padania światła.

Nie byle jaka oprawa

Przede wszystkim oprawki naszych okularów do biegania muszą być lekkie i elastyczne, i oczywiście muszą się nam podobać. To inwestycja na wiele lat, która zwiększa komfort ćwiczeń oraz chroni nasz wzrok- nie warto na tym oszczędzać!

Aby uzyskać optymalną elastyczność oraz trwałość oprawek, najczęściej do ich produkcji używa się grylamidu lub optylu. Dodatkowym plusem obu tych materiałów jest ich antyalergiczność.

Warto poświecić dłuższą chwilę na dobre dobranie oprawek. Nie mogą one powodować ucisku w okolicach uszu ani nosa, jednak muszą dobrze przylegać i stabilnie trzymać się na nosie. Załóż okulary i wykonaj kilka podskoków, przebiegnij kawałek, pokręć dość energicznie głową. Okulary nie powinny spaść.

Noski zazwyczaj pokryte są gumą aby nawet w strugach deszczu (lub potu) nie ześlizgnąć się z nosa. Dodatkowo, profilowane zauszniki gwarantują utrzymanie się okularów we właściwym miejscu.

Szklana pogoda

Osoby, które zamierzają kupić swoje pierwsze okulary do biegania, mogą przemyśleć zakup modeli, o zmiennych soczewkach. Wymiana szkieł, w zależności od panujących warunków atmosferycznych czy indywidualnych preferencji użytkownika, wcale nie jest złym pomysłem!

Kolory szkieł najczęściej wybierane przez biegaczy to:

  • brązowe – są wprost idealne na słoneczne dni. Optymalny kontrast gwarantuje świetną widoczność oraz minimalizuje szanse na przemęczenie oczu.
  • bursztynowe – świetnie sprawdzą się podczas pochmurnych dni. Nie ograniczają, nawet w minimalnym stopniu widoczności. I tak jak w przypadku brązowych szkieł, troszczą się aby nie zmęczyć wzroku.
  •  szare – ich największa zaletą jest neutralność. Odzwierciedlają rzeczywisty obraz otaczającego nas świata bez przeinaczeń. Nie zmieniają barw, a ponadto gwarantują doskonały kontrast.
  • niebieskie i zielone – podkreślają żółtą barwę, a więc są po prostu niezastąpione w warunkach zmiennego oświetlenia, czyli na przykład podczas zmiennych warunków atmosferycznych). Uwaga! Trzeba podkreślić, że zielony kolor soczewek całkowicie uniemożliwia prawdziwy odczyt sygnalizacji świetlnej. Osoby biegające w mieście powinny zrezygnować z takich szkieł dla własnego bezpieczeństwa!
  • żółte – znacznie poprawiają widoczność po zmroku oraz w warunkach bardzo dużego zachmurzenia.
  • różowe – są niezastąpione w szare, bure i pochmurne dni. Zwiększają kontrast widzenia, sprawiają tym samy, że nawet przy niewielkim oświetleniu nasze oczy nie męczą się, a obraz świta pozostaje wspaniale wyrazisty.

Wybrane przez nas modele okularów do biegania:

Uvex SGL 103

Okulary Uvex SGL 103 posiadają fantastyczne,  miękkie noski oraz plastyczne końcówki zauszników. To bez wątpienia wpływa na komfort użytkowania tego modelu, i musimy przyznać- pod tym względem Uvex stawia wysoko poprzeczkę! Okulary te gwarantują użytkownikom doskonałą widoczność, bez najmniejszych nawet zniekształceń. W zestawie otrzymujemy trzy szybki, a wymiana szkieł jest dziecinnie prosta! Lustrzana powłoka, która posiada ten model okularów Uvex odbija światło. To z kolei przekłada się na doskonale wysoką ochronę przed promieniowaniem podczerwonym. Natomiast silne filtry UV chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Kliknij i sprawdź ceny!

Orao MOAB

To leciutkie, ważące jedynie 26 gramów okulary  przeciwsłoneczne. Zatrzymują one 100% szkodliwego promieniowania słonecznego UV (UVA, UVB oraz UVC). Regulowane noski oraz zauszniki gwarantują najwyższy poziom użytkowania. Tych okularów praktycznie nie czuć w czasie użytkowania! Szkła wykonane są z odpornego na uderzenia poliwęglanu,a oprawki zostały zrobione z pliamidu. Okulary MOAB doskonale chronią oczy, są niewyczuwalne w trakcie biegu czy jazdy na rowerze, a ponadto rewelacyjnie się prezentują!

Kliknij i sprawdź ceny!

Uvex Sprotstyle 212 Pola

Ten model okularów przeciwsłonecznych wyposażony został w technologię Uvex Polavision. Oznacza to, że okulary Sportstyle 212 Pola zapewniają polaryzacją filtrującą i absorbującą rozproszone światło. Ponadto dzięki tej technologi niemal całkowicie eliminowane są wszelkie niepożądane odbicia. Okulary zapewniają wysoką ochronę nawet podczas długiego przebywania w jaskrawym świetle. Szkła doskonale chronią przed promieniami UV wszystkich trzech typów. Warto też zwrócić uwagę na noski oraz zauszniki, które zapewniają niezwykle wysoki komfort i wygodę użytkowania, ponieważ są bardzo elastyczny i przyjemne w dotyku. Nic tylko nosić!

Kliknij i sprawdź ceny!

Alpina Pso Twist Four VL+

Te wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne są dedykowane osobom z wadą wzroku. Bez trudu można zamontować w nich szkła korekcyjne o dowolnej mocy więc absolutnie każda osoba z wadą wzroku może cieszyć się treningiem na świeżym powietrzu z perfekcyjną widocznością! Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest w pełni automatyczne dopasowanie zabarwienia szkieł naszych okularów do panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Możliwość regulacji rozstawienia nosków oraz kąta zauszników sprawia, że komfort użytkowania tego modelu jest na wyjątkowo wysokim poziomie. Niewątpliwym plusem modelu Alpina Pso Twist Four Vl+ jest specjalna konstrukcja zapobiegająca parowaniu szkieł. Każda forma aktywności w tych okularach to czysta przyjemność.

Kliknij i sprawdź ceny!

Uvex Flash

Okulary Uvex Flash to ergonomiczne okulary sportowe. Użytkownikowi, ten model oferuje bardzo dużą powierzchnię soczewek, co z kolei, przekłada się na maksymalną widoczność. Ten model, właśnie dzięki dużym soczewkom, lepiej niż jakikolwiek inny chroni nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wszelkimi zanieczyszczeniami, owadami, piaskiem- jednym słowem przed wszystkim przed czym powinny chronić okulary.

Kliknij i sprawdź ceny!

Na rynku znajdziemy wiele interesujących modeli okularów przeciwsłonecznych dedykowanych sportowcom. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przyczyni się do podjęcia przez Ciebie dobrej decyzji i z zakupu będziesz cieszyć się latami. Wiesz już na co należy zwrócić uwagę przed zakupem, oraz jakie modele naszym zdaniem są najlepsze. Możesz już spokojnie kupić dobre okulary przeciwsłoneczne i cieszyć się treningami na świeżym powietrzu!

Zostaw odpowiedź