Trening pływania dla lepszego zdrowia

Uznaje się, że pływanie to jedna z nielicznych aktywności fizycznych, która angażuje całe ciało. To dyscyplina sportowa, ale i świetny sposób na relaks praktycznie w każdym wieku. Pływać potrafią niemowlęta, ale z czasem ta umiejętność zanika i znów trzeba nauczyć się radzić sobie pod wodą. Zdecydowanie warto poćwiczyć, bo trening pływania dla lepszego zdrowia przynosi wiele korzyści, nie tylko tych oczywistych jak poprawa kondycji. Podpowiadamy jak pływać, by cieszyć się zdrowiem.

Aktywność fizyczna wykonywana nieprawidłowo lub na poziomie zawodowym, ale bez uprzedniego przygotowania może skończyć się fatalnie dla twojego ciała. Dlatego warto poznać kilka zasad kluczowych dla pływania zdrowotnego, których przestrzeganie poprawi efektywność treningu i zmniejszy prawdopodobieństwo pogorszenia stanu zdrowia. Jak pływać, by poczuć się lepiej i wynieść możliwie najwięcej korzyści ze sportu?

Zasady pływania dla zdrowia

  • Najważniejsze jest tempo – umiarkowane tempo pozwalające kontrolować oddech jest dla ciebie najzdrowsze
  • Reguluj oddech – nabieraj powietrze głęboko do płuc i wypuszczaj powoli. Oddychaj miarowym tempem
  • Nie zapomnij o przerwach – powinny trwać nie dłużej niż 3 minuty, podczas których cały czas wskazane jest się poruszać
  • Systematyczność i zaangażowanie – bywaj na pływalni 3 razy w tygodniu a już po upływie miesiąca zauważysz znaczną poprawę zdrowia
  • Stopniuj poziom trudności – wydłużaj trasę i przyspiesz tempo. Pływaj prostą żabką, potem kraulem a później kraulem na grzbiecie
  • Jeśli nie masz pewności czy ten rodzaj aktywności fizycznej jest dla ciebie wskazany skonsultuj decyzję z lekarzem

Pozytywne efekty pływania

Najlepsze efekty z pływania uzyskasz poświęcając na trening około trzech godzin tygodniowo. Taki plan wskazany jest dla nastolatków i osób do 50 lat. Osoby w przedziale wiekowym 51-60 lat powinny już pływać krócej o 15 minut na każdym kolejnym treningu, a więc poświęcać na niego 45 minut mniej w tygodniu. 70-latkom wystarczy półgodzinny trening a starszym 15-minutowy trzy razy w tygodniu.

Jakie konkretne zalety zdrowotne wyniesiesz z treningów pływania? Przebywanie pod wodą ułatwia wykonywanie ruchów i zmniejsza masę ciała dzięki zmniejszonej grawitacji. Stawy i mięśnie są mniej obciążone, rozluźnione a całe ciało lepiej dotlenione. Poprawia się wymiana tlenowa w płucach, wzmacniają mięśnie oddechowe. Pływanie pozytywnie wpływa również na cechy psychiczne takie jak: odwaga, zdecydowanie, siła woli, a także sprzyja zachowaniu systematyczności oraz zdyscyplinowaniu.

Pływanie dla każdego?

Pływają dzieci, młodzież, osoby w średnim i starszym wieku, ale czy rzeczywiście nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania tej aktywności? Niewątpliwą zaletą poruszania się w wodzie jest krótka lista przeciwwskazań. Jeśli nie potrafimy pływać, zawsze możemy skorzystać z pomocy desek lub kapoku albo wykonywać fitness w wodzie, podczas którego mniej się zmęczymy a zrobimy więcej niż na zajęciach w siłowni czy na dworze. Największą przeszkodą dla pływania na basenie jest uczulenie na chlor, na które ciężko cokolwiek poradzić. Zaradzić wysypce mogą oliwka dla dzieci i dokładne spłukiwanie ciała wodą z mydłem po basenie. Na basen warto zabrać dzieci, ponieważ woda hartuje organizm i zmniejsza zachorowalność. Ponadto zwiększa poziom wydolności fizycznej organizmu.

Jak już było wspomniane, przebywanie w wodzie odciąża stawy, dlatego skorzysta na tym także nasz kręgosłup. Bóle, drętwienie i dyskomfort odczuwa wiele osób, które spędzają godziny w pozycji siedzącej. Jeśli boli cię w krzyżu, postaw na kraul lub grzbiet. Te techniki pływania pomogą ci także się rozciągnąć.

f-beco-damski-czepek-tekstylny-typu-turban

Czepek na basen typu turban
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Ilość spalanych kalorii

Pływanie nie spala wielu kalorii w porównaniu ze starymi i dobrze znanymi aerobami, ale za to świetnie rzeźbi sylwetkę. Wiele osób ćwiczących na siłowni ma problem z nierównym rozbudowaniem masy mięśniowej. Pływanie rozwiązuje ten problem, mimo to warto pamiętać, że żabka lepiej rozwija nogi, kraul i grzbiet barki a motylek brzuch. Tak jak przy każdym wysiłku fizycznym, także tutaj liczy się co i ile jesz. Po basenie wychodzi się głodnym i jeśli nie potrafimy się powstrzymać, to możemy zacząć przybierać na wadze zamiast chudnąć. Wskazane jest jedzenie białka po treningu, które zbuduje twoje mięśnie. Reasumując basen nie jest cudownym sposobem na schudnięcie, ale rzeczywiście pomaga utrzymać z trudem wypracowaną sylwetkę w przyjemniejszy i lżejszy sposób. Dodatkowo pływanie skutecznie zmniejsza napięcie psychiczne a to ono z kortyzolem na czele ma duży wpływ na nasze zachowania dietetyczne.

Warto potraktować trening pływania dla lepszego zdrowia jako sposób na dobre samopoczucie niż chudnięcie. To idealny sposób na odreagowanie stresów i uzupełnienie planu treningowego bogatego w wyczerpujące zajęcia. W wodzie łatwiej się poruszać i rozciągać. Warto dodać taką aktywność kilka razy w tygodniu, by zauważyć pozytywne rezultaty już po miesiącu.

Zostaw odpowiedź