Witamina U – co to takiego? Sprawdź, jakie korzyści przynosi witamina U!
Witamina U, znana również pod nazwą sulfonianu metioniny to substancja podobna do witaminy, ale dla ułatwienia osobom ją zażywających, nazywana po prostu witaminą. Nie jest powszechnie znana, dlatego też nie znajdziemy wielu dotyczących jej badań, tak jak w przypadku bardziej znanych witamin – witaminy A, witaminy B czy witaminy C.
Mimo to, jej korzyści dla zdrowia są niezaprzeczalne. Uważa się, że witamina U jest aktywną metioniną, która jest szczególnie aktywna w dostarczaniu rodników metylowych, potrzebnych do procesów syntezy w ludzkim ciele. Warto też docenić jej wpływ na problemy z żołądkiem i jelitami.
Historia witaminy U
Nazwa tego związku pochodzi od łacińskiego słowa ulcus – co po polsku oznacza wrzód. Stało się tak dlatego, że witamina U jest powiązana z korzystnym wpływem na owrzodzenie żołądka.
Popularność witaminy U zaczęła rosnąć w połowie XX wieku. Jej początki powiązane są z amerykańskim naukowcem, Garnettem Cheneyem. Pomimo niezbyt długiej historii, substancji tej udało się w krótkim czasie udowodnić, że stanowi silną pomoc w walce z wieloma podstępnymi i poważnymi chorobami.
Źródła witaminy U
Witamina U nie jest wytwarzana w ludzkim ciele. Do naszego organizmu dostarczamy ją wraz z pożywieniem. Głównym źródłem witaminy U są warzywa. Znajdziemy ją w niektórych suplementach diety, aczkolwiek uważa się, że działa skuteczniej, gdy pochodzi z naturalnego pożywienia.
Wartościowymi źródłami witaminy U są:
- Kapusta – najlepsze źródło witaminy U
- Seler
- Pietruszka
- Cebula
- Szparagi
- Buraki
- Ziemniaki
- Brokuły
- Rzepa
- Jarmuż
- Słód jęczmienny
Dla lepszego wchłaniania zaleca się spożywania powyższych produktów w stanie surowym (nie dotyczy rzecz jasna ziemniaków).
Gotowanie warzyw przez dłuższy czas niż 30 minut powoduje zwykle utratę ich korzystnych właściwości. Nie wszystkie wymienione tu rośliny zawierają takie same ilości tej witaminy. Co ciekawe, rośliny uprawiane w cieplejszych krajach mają zwykle wyższe stężenie witaminy U.
Według niektórych źródeł, witaminę U możemy znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją w znacznych ilościach w surowych żółtkach jaj, mleku i wątróbce zwierząt hodowanych w czystych warunkach środowiskowych.
Funkcje witaminy U
Witamina U chroni podszewkę żołądkowo – jelitową i pomaga jej w rekonwalescencji po przebytych stanach zapalnych. Wyróżnia się zawartością antyhistaminy, a dzięki temu posiada właściwości antyalergiczne. Do najbardziej korzystnych funkcji należy neutralizacja histaminy, która powiązana jest także z chorobą wrzodową.
Dodatkowo, uważa się, że witamina U łagodzi ból. Jest także znana z tego, że normalizuje poziom kwasu w żołądku, przyczyniając się do prawidłowego trawienia. Istnieją sprzeczne informacje dotyczące wpływu witaminy U na szybszą regenerację uszkodzonej skóry. Witamina U poprawia także funkcjonowanie wątroby.
Witamina U – korzyści zdrowotne
Zdaniem naukowców, witamina U niepotrzebnie znajduje się w cieniu innych witamin, biorąc pod uwagę liczne korzyści w walce z wieloma chorobami. Jak już wspomnieliśmy, jest to potężny wróg wrzodów żołądka.
Badania wykazują, że regularne spożywanie soku z kapusty pomaga zapobiec wrzodom żołądka, a ponadto zwalcza je, gdy są już w nim obecne. W celu prewencji przed wrzodami wypijaj każdego dnia około 200ml świeżego soku z kapusty.
To nie wszystko. Ta podobna do witaminy substancja ma działanie wspomagające leczenie wrzodów dwunastnicy i zapalenia błony śluzowej żołądka. Istnieje też przekonanie, że pomaga w walce z alergiami pokarmowymi, astmie oskrzelowej i problemami z wątrobą.
Chroni przed infekcjami, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga szybciej zwalczać choroby skóry, i walczy z objawami towarzyszącymi katarowi siennemu. Udowodniono też, że daje pozytywne wyniki w stanach depresyjnych.
Niedobór witaminy U
Niedobór witaminy U występuje zwykle u osób, które nie spożywają zawierających ją warzyw. Niedobór tej substancji powoduje zauważalny wzrost kwasowości żołądka, co może doprowadzić do wrzodów lub innych problemów żołądkowych.
Multiwitamina z minerałami
Kliknij i sprawdź ceny!
Przedawkowanie witaminy U
Witamina U jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego też nie pozostaje prze długi czas w naszym organizmie. Każda dodatkowa dawka zostaje więc z niego wydalona.
Sprawia to, że trudno mówić o przedawkowaniu substancji. Mimo wszystko, nie zaleca się nadmiernego zażywania suplementów diety zawierających witaminę U, gdyż i tak nie zastąpią one zróżnicowanej i zdrowej diety. Jeśli zamierzasz zażywać suplementy zawierające witaminę U, uważnie przeczytaj ulotkę.
Przechowywanie witaminy U
Preparaty zawierające witaminę U powinny być przechowywane w suchym miejscu, z dala od słońca. Witamina U rozkłada się w wysokiej temperaturze. Dodatkowo, łatwo utlenia się. Jeśli chodzi o zimno, to witamina U znosi je bardzo dobrze.
Interakcja witaminy U z innymi substancjami
Witamina U nie jest uważana za substancję agresywną i nie powoduje żadnych niekorzystnych skutków podczas przyjmowania jej z innymi witaminami czy lekarstwami. Z kolei inne, rozpuszczalne w wodzie witaminy i leki nie utrudniają w żaden sposób wchłaniania witaminy U.