Wybieramy roller do masażu

Po intensywnych treningach na siłowniach, na basenach czy salkach do fitnessu, nasze ciało jest przyjemnie zmęczone. Domaga się jednak specyficznego uzupełnienia wcześniejszych ćwiczeń, czynności relaksacyjnych. Aby szybko i łatwo zregenerować mięśnie i kości po intensywnym czasie trenowania, warto nabyć roller do masażu. Jest to na pierwszy rzut oka niepozorny wałek wykonany z lekkiej i poręcznej w dotyku pianki. Napięte mięśnie wręcz uwielbiają kontakt z tak delikatnym naciskiem materiału, który poprawia kondycję oraz jakość ich pracy w czasie wykonywania codziennych czynności. Dziś spróbujemy przyjrzeć się nieco bliżej rollerom do masażu. Praktyczny roller do masażu często nazywany jest także wałkiem. Jest często stosowany w gabinetach prowadzonych przez fizjoterapeutów. Stanowi metodę na rozluźnienie mięśni oraz ich rozciągnięcie.

Roller do masażu – wykonanie i zastosowanie

Relaksujący roller do masażu składa się z lekkiej i elastycznej pianki. Najpraktyczniejsza jego forma w zastosowaniu to klasyczny wałek. Rollery mogą mieć różną grubość i szerokość. Każdą formę dobieramy do naszych indywidualnych potrzeb. Powierzchnia rollera może być gładka lub fakturowana. Zasada stosowania jest dziecinnie prosta – do nadwyrężonego mięśnia należy przyłożyć wałek, czyli roller i masować to miejsce ruchami podobnymi do tych, jakie wykonujemy przy wałkowaniu ciasta. Tak właśnie pozbywamy się przeciążenia organizmu po intensywnym treningu. Mięśnie znów się rozluźniają.

Co daje roller do masażu?

Współcześnie reklamowane rollery do masażu mogą mieć różny kształt, a także rożne ceny. Nieoczekiwane bóle w naszych mięśniach pojawiają się najczęściej wtedy, gdy nierozważnie ćwiczymy i nieprawidłowo rozłożymy nasze siłę na działanie. Wiadomo, że dla polepszenia efektów treningowych często rezygnuje się z przerw. A są one bardzo potrzebne dla regenerowania się całego naszego organizmu w trakcie ćwiczeń. Nasze mięśnie tracą także sprężystość w momencie, gdy od razu, bez jakiejkolwiek rozgrzewki, przystępujemy do najbardziej intensywnych ćwiczeń. To duży błąd. Roller do masażu ma więc za zadanie zmniejszyć dyskomfort naszych mięśni w sytuacji, gdy zostały nieprawidłowo rozciągnięte.

Roller do masażu na mięśnie oraz stawy

Stosować roller do masażu możemy zarówno na zasadzie automasowania, jak i pomocy kogoś innego. Można radzić sobie samodzielnie, ale prawdziwym relaksem w praktyce okazuje się przede wszystkim masaż wykonany przez kogoś zaufanego, fizjoterapeutę, czy naszego partnera do ćwiczeń. Dzięki masażowi rollerem:

  • wybrzuszenia tkanki łącznej znikają
  • intensywniej produkowany zaczyna być także kolagen
  • powięź jest elastyczniejsza
  • zmniejsza się ryzyko kontuzji na przyszłych ćwiczeniach
  • stawy są bardziej dynamicznie nastawione na ruch
  • mięśnie mają lepszą kurczliwość
  • nasze ciało szybciej się regeneruje po intensywnym wysiłku

Nie ma też lepszego rozwiązania na walkę z bólami kręgosłupa, niż roller do masażu. Bóle kręgosłupa mogą uciskać nerwy, a regularne masaże pleców pozwalają na szybkie rozluźnienie mięśni i natychmiastowe pozbycie się problemu.

Rollery do masażu
Kliknij i sprawdź ceny!

Czym się kierować, gdy wybieramy roller do masażu?

  • Stopień twardości – najbardziej miękkie rollery do masażu można polecić osobom z napięciem oraz bólem mięśni, dopiero zaczynającym swoją przygodę z tematem masażu. Roller do masażu średnio twardy odnajdzie się u osób czynnie uprawiających różne dyscypliny sportowe. Trzeci typ rollerów do masażu to formy dla sportowców zawodowych, wyczynowych, odznaczających się dużą masą mięśni.
  • Kształt – najczęściej spotykane rollery są klasycznymi wałkami, ale można natrafić także na inne. Do masażu kręgosłupa idealny będzie roller w kształcie tzw. „liczby osiem”. Masuje się nim kręgi, a także wszystkie mięśnie sąsiadujące z kręgosłupem. Kulisty roller do masażu jest przydatny w czynnościach refleksologicznych, czyli przy masowaniu stóp. Dzięki temu, że dany roller do masażu posiadać będzie charakterystyczne wybrzuszenia i chropowate pęcherzyki – można z powodzeniem stosować go do czynności pielęgnacyjnych przeciwdziałających cellulitowi.
  • Rozmiary – muszą być dopasowane do wielkości mięśni podlegających masażowi. Mięśnie ud i łydek możemy pielęgnować wałkami o długości około ponad trzydziestu centymetrów. Do delikatniejszych miejsc, dłoni oraz stóp łatwiej i praktyczniej stosuje się mniejsze rollery. Przy okazji odkłamujemy opinię, że mały roller ma mniejsze możliwości od większego. To kwestia wprawy oraz częstotliwości ruchów, niekoniecznie materiału.
  • Wartość cenowa – dobrze zaprojektowany roller do masażu kupić można za około 50 złotych. Oczywiście, możliwe jest nabycie tańszych zamienników, ale nie ma się co łudzić, że będziemy je długo stosować. Lepiej już zainwestować w profesjonalny i dobrze wykonany pod kątem konstrukcji element do masażu. Gadżet z określoną jakością techniczną będzie nam mógł służyć przez lata.

Jak stosować roller do masażu?

Proces rolowania powinien mieć miejsce na obszarze całej długości mięśniowej. Każdy mięsień dobrze masować około pół minuty, oczywiście, przy kilkukrotnym powtarzaniu czynności masowania. Bólem nie można się przejmować. Oznacza on jedynie, że mięśnie po prostu się rozluźniają. Nie rolujemy kości oraz stawów, bo mogą się pojawić niepokojące obrzęki, a także siniaki, a w przypadku najbardziej wrażliwych okolic – guzy. Jeśli mamy wątpliwości w temacie używania określonego typu rollera, dobrze będzie udać się na rozmowę do profesjonalnego fizjoterapeuty, aby rozwiał nasze wątpliwości.

Zostaw odpowiedź