Jak wybrać pierwszy longboard?
Interesuje cię longboard, ale kompletnie nie wiesz jaki masz wybrać? Stawiasz dopiero pierwsze kroki w tym sporcie i nie wiesz jaki sprzęt wybrać na początek? Podajemy ci kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł zobaczyć czym jest longboardowa zabawa. Z pewnością zachwycisz się tym sportem i będziesz chciał więcej i więcej.
Twój wzrost i waga
Pierwsze o co cię zapytają podczas zakupu longboardu to wzrost oraz waga. Wielu specjalistów jest jednak zdania, iż to pierwsze nie jest aż tak bardzo istotne, jednak wiadomo, że co innego potrzebuje osoba o dwóch metrach, a co innego osoba mająca pół metra mniej.
Dość skomplikowana jest jednak kwestia wagi. Każdy kto chociaż trochę interesował się deską z pewnością zetknął się z określeniem flex tzn. „miękkość deski”. Producenci w informacji doczepionej do deski podają przedział wagowy, aby ze sprzętu korzystały osoby dla których jest przeznaczony. Wówczas deska będzie się uginała pod ich ciężarem tak, jak tego zaplanowali. Są też firmy np. Loaded, którzy produkują sprzęty o różnych flexach, by można było do każdej wagi dobrać odpowiedni model.
Jednak wybór deski pod określoną wagę, jaką wskazuje producent nie obliguje do niczego, bowiem jeśli ktoś lubi twarde deski, to może wziąć takową bez względu na wagę, jeśli jednak ktoś lubi miękkie, to wybiera miękkie. Dużo zależy od predyspozycji.
Popularnym problemem jeśli chodzi o wybór deski jest jej kształt. Często bywa tak, że podoba nam się jakaś grafika, jednak mamy wrażenie, iż wybierając deskę w kształcie łezki mamy gorszy sprzęt od symetrycznego z wcięciami czy odwrotnie. Na początku nie jest to takie istotne, bowiem jesteśmy amatorami i nie wiemy tak naprawdę czego od deski oczekujemy i jak potoczy się dalej nasza przygoda z tą dyscypliną.
Kształty i elementy decków
Chcąc kupić longboard musimy być świadomi przynajmniej tego jakie są kształty desek i co z tego wynika.
Pintail
Jest to typowy kształt łezki. Taka deska jest odwzorowana z deski surfingowej. W sumie to nic takiego z tego kształtu nie wynika. Sprzęt ten jest zazwyczaj dłuższy (od metra wzwyż). To powoduje, że są stabilne, a więc świetnie nadają się np. do dancingu.
Twin Tip
Twin Tip to symetryczny deck. Zazwyczaj ma zwężone końce. Często też model ma również podgięty tail i nose. Ta deska charakteryzuje się tym, iż podczas obrotu deski o 180 stopni jedziemy „tyłem”.
Drop Through
Tak określa się sposób przymocowywania do deski trucków. Zamiast zwyczajnie przykręcanych trucków od dołu (Topmount) w decku znajdują się otwory. Po co? To właśnie przez nie przekłada się trucki. Dzięki takiej metodzie blat jest bliżej ziemi. To powoduje, iż jest bardziej stabilny podczas zjazdów. Wygodniej się też odpycha.
Tail
Tak nazywa się część deski, która wystaje poza linię trucków ( z tyłu). Tail wielokrotnie jest podgięty do góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest robienie manuali oraz wiele innych bardziej deskorolkowych tricków.
Nose
Znaczy dokładnie to samo co tail, ale element ten znajduje się na przodzie deski, a nie na tyle.
Camber
Wygięcie deski wzdłuż jej osi tak, że blat na środku jest wyżej niż przy truckach. Często spotykana cecha w deskach z flexem, dzięki czemu deska uginając się, nie robi się wklęsła, tylko pozostaje płaska, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób troszkę cięższych.
Rocker
Przeciwieństwo cambera, czyli deska wklęsła. Jeszcze parę lat temu rocker stosowano raczej w snowboardach i skimach, jednak ostatnio coraz częściej pojawia się on w longboardach przeznaczonych do downhillu i freeride’u, ponieważ daje poczucie dużej stabilności z jazdy w czymś na kształt kołyski.
Najlepszy longboard
Kliknij i sprawdź ceny!!!
Concave
Wygięcie deski w poprzek jej osi, występuje w prawie wszystkich modelach, ponieważ to głównie on (wraz z gripem oczywiście) odpowiada za to, jak stopa trzyma się decku i tego, jak bardzo jesteśmy w stanie deck kontrolować. Bardzo mocny concave (zgodnie z ostatnią „modą” – w kształcie litery „W”) znajdziemy w dechach freeride’owych i downhillowych, gdzie pełna kontrola nad deckiem jest niesłychanie ważna, jeśli nie najważniejsza.
Wheelwells
Wgłębienia od spodu deski, zapobiegają przycieraniu kółek o blat przy mocnych zakrętach.
Części do longboardów
Trucki
Trucki longboardowe troszkę są inne niż w zwykłych, używanych w deskorolkach. Chodzi dokładnie o trucki tzw. reversed kingpin, czyli z kingpinem (największą, najistotniejszą śrubą trucka) który jest skierowany na zewnątrz, krzyżującym się z hangerem (ośką z mocowaniem). Konstrukcja przyczynia się do tego, iż trucki są dużo stabilniejsze.
Mówimy tu o większych deskach, więc szersze muszą być też trucki, zazwyczaj mają 180 mm. Dla przypomnienia klasyczne trucki to 130-150mm.
Kółka
Najistotniejszą kwestią dotyczącą kółek jest ich twardość nazywana też durometrem. Przekłada się ona na to jak są one przyczepne. Bardziej miękkie kółka są też bardziej przyczepne. Kółka longboardowe mają twardość zazwyczaj od ok. 75A do ok. 90A.
Od wielkości kółek zależy to jak twoja deska poradzi sobie na nierównym podłożu.
Dobrze jest też mieć świadomość, iż kółka mogą być różnie wykończone. Jak to? Otóż oprócz kółek gładkich możemy też spotkać te z kanciastą krawędzią. Dostępne są także kółka o zaokrąglonych krawędziach i chropowatej powierzchni (dzięki takiej budowie łatwiej się robi slajdy).