Jaką rakietę do squasha wybrać?
Zaczynając swoją przygodę ze squash-em należy na początku wykazać się cierpliwością. Gra wymaga zapoznania się z jej zasadami. Na początek powinniśmy pójść na kilka meczów, na których biernie będziemy obserwowali graczy. Jednak teoria bez praktyki jest próżna. Z tego względu tylko regularne treningi poprawią nasze umiejętności. Podobnie jest ze sprzętem, który w różnych etapach poznawczych powinien mieć różne parametry. Dlatego inne potrzeby ma nowicjusz w porównaniu do doświadczonego gracza. Głównym czynnikiem wpływającym na jakość gry jest rakieta. Dlatego nie ma jednakowych modeli dla wszystkich. Trzeba poznać swoje możliwości, aby dopasować ją dla siebie.
Parametry rakiety do squasha
Wybierając się do sklepu napotkamy na rakiety zróżnicowane pod kątem:
-
Powierzchnia główki, którą podaje się w centymetrach kwadratowych (cm2). Jej zakres wynosi od 450 do 525 cm2. Im większa główka tym łatwiej trafić w piłkę. Z kolei im mniejsza główka tym większa kontrola nad piłką.
-
Wagę podaje się w gramach [g], bez uwzględnienia naciągu ani owijki na uchwycie. Standardowo rakieta waży od 100 do 180 g. Występują modele, których ciężar dochodzi do 200 g. Tutaj waga sprzętu zależy od materiału wykonania. Lekkie rakiety ważą od 100 do 140 [g] i powodują słabsze uderzenia, ale większą kontrolę nad piłką. Z kolei ciężkie rakiety mają od 140 do 190 [g] i ich uderzenia są mocniejsze, jednakże kontrola nad piłką jest gorsza. Waga odgrywa istotny wpływ na nasze ciało. Ciężkie rakiety są tańsze, aluminiowe. Przeznaczone są dla bardzo początkujących, którzy grają bardzo rzadko i nie chcą inwestować w sprzęt. Rakiety te nie nadają się do dłuższej gry, rzadko się łamią, ale bardzo często tracą swój kształt i naciąg. Rakiety o wadze 145 – 180 g skierowane są dla początkujących i średnio-zaawansowanych graczy klubowych i wykonane z grafitu. Rakiety w przedziale 130 – 145 g dla średnio-zaawansowanych i zawodników grających w turniejach, a także bardziej wymagających graczy klubowych. Natomiast rakiety bardzo lekkie do 130 g dla doświadczonych zawodników.
-
Materiał wykonania wiąże się z ciężarem i sztywnością ramy rakiety. Zazwyczaj produkuje się je z aluminium, stopów aluminium, kompozytów grafitowych, czystego grafitu oraz grafitu z domieszkami innych włókien (boron, tytan, włókno szklane i kevlar). Rakieta wykonana z aluminium jest elastyczna, ale przenosi drgania na nadgarstek. Dodatkowo ma ciężar powyżej 180 g. Z kolei model wykonany ze stopu aluminium, czyli aluminium i domieszki grafitu jest nieco sztywniejszy. Natomiast zastosowanie grafitu (włókna węglowego) powoduje zmniejszenie ciężaru do 150 g i lepsza izolację nadgarstka przed drganiami. Tego typu model jest podatny na pęknięcia. Grafit z domieszkami: kevlaru, boronu, tytanu i włókna szklanego uszlachetnia produkt poprzez poprawę jego sztywności, odporności na złamania i wyższej izolacji drgań.
-
Balans stanowi wyważenie rakiety, czyli jej środek ciężkości. Może on znajdować się: przy uchwycie, główce lub centralnie. Z tego względu występują oznaczenia balansów: na rączkę, na główkę i przesunięty w stronę środka. Balans można podawać też w milimetrach lub centymetrach mierzonych od podstawy uchwytu. Z tego wynika niższy balans i wyższy balans. Według angielskich oznaczeń: head-heavy (na główkę), head-light (na uchwyt),mid (centralny). Parametr wagi i balansu stanowią o kontroli nad piłką i sile uderzenia. Sam balans powoduje, że rakieta może wydawać się cięższa lub lżejsza, bez względu na wagę.
-
Naciąg rakiety wyprodukowanej fabrycznie ma siłę od 12 do 14 kG. Lepszy jakościowo model ma większy naciąg. Zawsze można dostosować go do swoich potrzeb. Lepiej naciągnięte żyłki mają wartość 12,5 – 14,5 kG. Dają możliwość większej kontroli uderzanej piłki, a tym samym dokładniejszego zagrania. Z kolei mniejsze siły naciągu strun, czyli 11 – 12,5 kG powodują lepszą siłę uderzenia, ale mniejszą precyzję zagrań. Istotne jest, aby struny pionowe były zawsze naciągnięte o 0,5 kG więcej niż struny poziome, gdyż są one krótsze. W wyniku tego odkształcenia sweet spotu są równomierne na całej powierzchni.
-
Sztywność ramy to stopień odkształcania się ramy w kontakcie z piłką, mierzy się go w jednostkach RA. Sztywniejsze rakiety umożliwiają silniejsze uderzenie, a gra jest bardziej dynamiczna. Jednak sztywniejsza rama naraża nas na więcej wstrząsów przenoszonych na nadgarstek i łokieć. Rakieta sztywna będzie również bardziej łamliwa. Elastyczna rakieta sprawi, że gra będzie mniej dynamiczna, ale nie obciąży stawów. Sztywność ramy wyraża się w zakresie:
– 0-50 bardzo elastyczna rakieta,
– 51-55 elastyczna rakieta,
– 56-60 średnio sztywna,
– 61-65 sztywna,
– 66+ bardzo sztywna.
Rakieta do squasha dla początkujących?
Oceniając jakość właściwej rakiety do gry w squasha pod uwagę musimy wziąć: materiał wykonania, wagę oraz budowę. Najlepiej na początku określić poziom zaawansowania, który pomoże w odpowiednim doborze rakiety. Rakieta dla początkującego gracza powinna charakteryzować się większą powierzchnią do odbijania piłki tzn. główki. Dzięki temu łatwiej jest wycelować w piłkę na początku nauki gry. Dlatego na uwagę zasługują rakiety o powierzchniach główek około 500 cm2. Dodatkowo rakieta tego typu powinna mieć balans na główkę, gdyż dzięki niemu siła uderzenia jest większa. Stosujmy ją dopóki nie nauczymy się kontrolować toru ruchu piłki i dopasować siłę uderzenia do odległości od przedniej ściany. Rakieta dla początkujących powinna ważyć około 150 gramów. Nie będzie ona zbytnio obciążała ręki. Pamiętaj początkowa faza gry w squasha powinna oswoić Ciebie z rakietą i opanowaniem podstawowej techniki kontroli nad piłką. Zbyt ciężki sprzęt zniechęca do dalszej nauki. Gracz początkujący potrzebuje rakiety o dużej mocy, a więc rakiety o większej główce, aby odbić piłkę. Rakiety o jednoczęściowej konstrukcji mają większą moc. Poleca się rakietą z aluminium o dużej główce i naciągu w kształcie kropli wody.
Wish 9902 RAKIETA DO SQUASHA
Kliknij i sprawdź najniższą cenę
Rakieta do squasha dla średnio-zaawansowanych
Będąc już po kilku lekcjach w squasha z pewnością nabyliśmy podstawową wiedzę oraz umiejętności. Wielu z nas wkręca się w ten sport i pragnie kontynuować tą niesamowitą przygodę. Na każdym etapie musi zachodzić pewna zmiana, to samo dotyczy również wyboru odpowiedniej rakiety. Grając już od pewnego czasu bez wątpienia co raz lepiej radzimy sobie z wycelowaniem w piłkę. W tej fazie powinniśmy przejść na rakietę o mniejszej powierzchni główki. Ze względu na mniejszy sweet spot zdobędziemy większą kontrolę nad piłką i zdecydowanie łatwiej będzie nam sterować jej torem ruchu. W tym celu powinniśmy udać się do sklepu sportowego. Fachowi doradcy pomogą nam dostosować odpowiedni model rakiety dla naszych potrzeb. Osoby doświadczone wybiorą rakietę z balansem centrycznym, gdyż umożliwia on kontrolę nad mocą i torem uderzenia. Balans na rączkę pozwala grać dokładniej i wymaga dużej siły uderzenia. Rakieta będzie wykonana z dodatkiem grafitu.
Czym kierujemy się przy wyborze rakiety do squasha?
Zanim zdecydujemy się na wybór rakiety należy wykonać test z kilkoma modelami. Tutaj pod uwagę weźmiemy kilka czynników:
-
umiejętność kontroli piłki przy uderzeniu;
-
izolacja rakiety na nadgarstki i łokcie, czyli odczucie drgań przy uderzeniu;
-
umiejętność manewrowania rakietą i jej ciężar;
-
czy rakieta odzwierciedla siłę Twojego uderzenia.
To tylko podstawowe wskaźniki. One ułatwią z pewnością wybór, gdyż nawet dla najlepszego gracza nieodpowiednia rakieta przeszkadza w grze. Również po latach należy zastanowić się nad zmianą w sytuacji wyeksploatowania. Udając się do sklepu w celu zakupu sprzętu spotkasz się z różnymi przedziałami cenowymi. Ich wartość rośnie wraz z poziomem zaawansowania użytkownika. Dlatego na początek można kupić tańszą rakietę, w celu oswojenia się. Przeciętna rakieta waży od 110 do 180 gramów. Ciężar rakiety musimy dobrać do naszej siły, techniki gry i wytrzymałości. Najlepiej zaczynać od rakiet lekkich i wraz z poprawianiem techniki i siły wymieniać na cięższe. Obecnie większość rakiet ma wydłużony trójkątny kształt główki z nieco spłaszczonym końcem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest uderzyć piłkę przy ścianie. W dobrej rakiecie drgania powstające w czasie odbicia są tłumione, gdyż mają one niekorzystny wpływ na stawy i powodują szybsze męczenie się mięśni ręki, dlatego należy unikać rakiet, które nie mają systemów tłumienia drgań.
Najtańsze rakiety wykonane są najczęściej z aluminium, które jest bardzo trwałe i trudno taką rakietę złamać, można ją co najwyżej pogiąć. Niestety takie rakiety są dosyć ciężkie i trudno jest w nich wyeliminować drgania powstałe w momencie uderzania piłki. Droższe modele wykonane są w tych samych technologiach co rakiety tenisowe, czyli z włókien szklanych, węglowych, kevlaru i tytanu. Im cięższa rakieta tym szybciej się męczymy. Kupując tanią i ciężką rakietę nie będziemy czerpać przyjemności z gry. Najlepszym przedziałem wagowym dla początkującego są rakiety w granicach 140-160 gramów. Niestety wraz ze spadkiem wagi rakiety rośnie jej cena. Wynika to z faktu użytych do jej produkcji materiałów.
Zaczynając przygodę ze squashem należy wybrać rakietę, która nie będzie zbyt ciężka, pozwoli zaizolować uderzenia i da nam frajdę z gry. W tym celu powinniśmy podpytać trenerów, zawodników lub sprzedawców w sklepie. W miarę naszych umiejętności zmienia się zapotrzebowanie na sprzęt.