Jak zacząć pływać na desce windsurfingowej?

Kolejne wakacje spędziłeś leżąc na plaży do góry brzuchem? Pod aktywność fizyczną możesz podciągnąć spacery do sklepu? Chcesz coś zmienić? Spróbuj windsurfingu! Zakochasz się bez dwóch zdań! Woda i wiatr, deska i pokonanie dystansu na falach. Kto raz spróbuje, ten już zawsze będzie wracał na deskę. Jak zacząć pływać na desce windsurfingowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się wszystkiego.

Windsurfing od najmłodszych lat

Windsurfing rewelacyjnie sprawdzi się w roli sportu wychowawczego. Od samego początku uczy samozaparcia, samodzielności, oraz konsekwencji w dążeniu do celu. Od najmłodszych lat ten sport wzmaga u dzieci i młodzieży pewne cechy, które procentują w dorosłym życiu. Dodatkowo sportowcy zajmujący się windsurfingiem, nawet zawodowo, nie używają żadnego dopingu- jest to „czysty sport”.

Sport dla każdego

Aby zacząć przygodę z windsurfingiem, wystarczy zbiornik wodny, podstawowy sprzęt i sprzyjające warunki atmosferyczne. Pierwszym wielkim sukcesem jest przepłynięcie z jednego brzegu na drugi, nie lądując w wodzie.

Pływać na desce windsurfingowej można zacząć w każdym wieku. Najważniejsze aby posiadać wystarczająco dużo siły, aby podnieść żagiel. Jeśli jednak chcesz aby windsurfing stał się karierą zawodową (Twoją lub Twojej pociech), treningi na desce należy rozpocząć przed czternastym rokiem życia.

Pod okiem instruktora

Przygodę z windsurfingiem warto rozpoczynać pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Trener, dobierze odpowiedni sprzęt dla swojego podopiecznego, biorąc pod uwagę jego indywidualne predyspozycje (posturę, siłę). Wybór deski przez osoby początkujące zazwyczaj kończy się… katastrofą. Nawet bardzo doświadczony i chętny do pomocy sprzedawca nie do końca będzie w stanie nam pomóc- nigdy nie widział nas na desce.

Najlepszych instruktorów windsurfingu znajdziemy w zawodowych klubach żeglarskie lub klubach windsurfingowych.

Jak rozpocząć przygodę z windsurfingiem?

Przygodę z windsurfingiem należy zacząć od zapisania się, lub naszej pociechy, na jednorazowe szkolenie. To najlepszy sposób aby  sprawdzić, czy ta dyscyplina sportowa się nam spodoba. Jeżeli po pierwszych zajęciach będziesz z niecierpliwością wyglądać następnego razu kiedy staniesz na desce- gratulacje złapałeś „bakcyla”.  Teraz możesz pomyśleć nad zapisaniem się do klubu i zakupem potrzebnego sprzętu.

Jak wygląda kurs windsurfingu?

Kurs windsurfingu zaczyna się od teoretycznego wprowadzenia do żeglarstwa i oswojenia się z deską ta cześć to instruktaż „na sucho”. Nie zdziw się kiedy pierwszy raz wypłyniesz na jezioro na desce… bez żagla! Ma to na celu naukę utrzymywania równowagi na desce oraz wypracowanie metody wchodzenia na deskę po upadku z niej. Następne wypłynięcia oczywiście są już z żaglem. Zadanie na początek to dopłynięcie do wyznaczonego punktu, przełożenie żagla i powrót do miejsca startu. Samo płynięcie, nawet dla niedoświadczonego windsurfera, jeżeli ten potrafi już utrzymywać się na desce, nie stanowi większej trudności. Prawdziwym wyzwaniem jest zawracanie i skręty.

Najważniejsze to żeby się nie zrażać niełatwym startem.  W każdej sportowej dyscyplinie początki są trudne- jednak wszystkiego można się nauczyć!  Opanowanie odpowiednich technik, sprawi, że windsurfing stanie się przygodą na całe życie.

Oczywiście jeśli coś nie wychodzi, nie jest to zawsze naszą winą! Czasami warunki atmosferyczne są zbyt trudne, lub winę ponosi nieodpowiedni dla nas sprzęt.

Tygodniowy kurs, czyli około 10-ciu godzin, pod okiem wyspecjalizowanego instruktora wystarczy, by poczuć się pewnie na desce windsurfingowej oraz opanować odpowiednie umiejętności do samodzielnego pływania. Ciekawy jest fakt, że nie trzeba umieć pływać wpław, aby zajmować się windsurfingiem. Chociaż ta umiejętność może znacznie zwiększyć komfort pływania- dzięki niej będziemy czuć się pewniej na desce oraz unikniemy ataku paniki gdy z niej spadniemy.

Tak jak z jazdą na rowerze, raz zdobyta umiejętność pływania na desce będzie w nas, naszej pamięci już na zawsze.

windsurfing

Największy wybór sprzętu dla windsurferów!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Pierwszy żagiel, pierwsza deska

Mimo że zakup deski jest prawdziwym wydatkiem (od około 2 do 4 tysięcy złotych), to raz kupiona wystarczy na kilka ładnych lat.

Jak twierdzi większość osób, w windsurfingu bez wątpienia, najtrudniejszy jest początek Jeśli nie poddasz się na początku i połkniesz „bakcyla”- to na 90% będziesz pływał. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek, zwłaszcza na początku, jak wybrać odpowiednia deskę i żagiel. To ułatwi zakup pierwszego sprzętu do windsurfingu.

Deska dla początkującego

Zakup pierwszej deski to ważna sprawa! Trzeba zastanowić się i wybrać sprzęt który będzie nam służył przez kilka najbliższych lat. Pierwsza deska nie musi być najdroższą w sklepie (swoją drogą, najdroższa wcale nie oznacza najlepsza dla nas). Warto skusić się na zakup używanej deski- po pierwsze cenowo jest to bardziej atrakcyjna opcja, po drugie nie będzie nas tak bolało każde wgniecenie i ryska, których przy nauce może się trochę pojawić. Warto wybrać deskę mieczową, jednak należy zwrócić uwagę, czy po wyjęciu miecza nadal można na niej pływać. Pierwsza deska powinna być dość wyporna (aby obliczyć odpowiednią dla nas wyporność, wystarczy do naszej wagi dodać 70 i gotowe- taka deska będzie dla nas odpowiednia i stabilna). Uwaga, nie kupujmy deski slalomowej! Powinna być w miarę szeroka aby nauka utrzymywania równowagi nie była męką i przyszła dość szybko.

Pierwszy żagiel

Żagiel oczywiście należy dobrać do deski. Na dobry  początek trzeba wybrać coś taniego, tak aby nie bać się o uszkodzenia przy pierwszych (najczęściej nieudanych) próbach zwrotów i częstych upadkach do wody. Tu również sprawdzi się używany sprzęt. Należy zwrócić uwagę aby monofilm nie pękał i nie był zbyt matowy. Maszt obowiązkowo powinien być w lekki. Fał startowy powinien być gruzełkowaty i  jak najgrubszy-  często niedoświadczeni windsurferzy katują swoje dłonie zbyt cienkimi fałami startowymi.

Warto też kupić odpowiednie buty na deskę- mogą to być zwykłe trampki o miękkiej podeszwie. Dzięki temu unikniemy „pazurów orła” czyli nawyku „chwytania” deski przez podkulanie palców u nóg.

Windsurfing jest uzależniającym sportem i przygodą na całe życie. Kto raz spróbuje swoich sił na desce już zawsze z niecierpliwością będzie czekał na kolejny raz. Piękny sport, który uczy wielu wspaniałych cech ( u dzieci procentują one w dorosłym życiu). Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, czasu lub chęci aby stanąć na desce z żaglem- najwyższa pora to zmienić!

Zostaw odpowiedź