Zapalenie korzonków – kompendium wiedzy
Zapalenie korzonków to uciążliwa dolegliwość nazywana także zespołem kręgosłupowo-korzeniowym. Ta powszechna jednostka chorobowa objawia się najczęściej atakami nagłego i promieniującego bólu, który rozchodzi się w kierunku kończyn. Zapalenie korzonków może dotknąć każdego z nas – bez względu na wiek. Bez wątpienia warto więc poszerzyć swoją wiedzą na temat tej dolegliwości, w czym pomoże Ci niniejszy artykuł. Zawarto w nim najważniejsze informacje na temat istoty, przyczyn, przebiegu oraz sposobów leczenia bolesnej choroby, jaką jest zapalenie korzonków.
Gdzie powstaje choroba?
Aby lepiej zrozumieć specyfikę zapalenia korzonków oraz poznać metody jego leczenia, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się budowie ludzkiego kręgosłupa. Otóż w naszym kręgosłupie – pomiędzy kręgami – biegnie tak zwany rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy stanowi niebywale ważną część ośrodkowego układu nerwowego. Umożliwia on połączenie pomiędzy mózgowiem, a układem obwodowym. Z kolei od rdzenia, odchodzą na boki tak zwane korzenie nerwowe. Są to struktury bardzo delikatne, niemniej jednak pełnią one w naszym organizmie niebywale ważną rolę. Otóż korzenie nerwowe odpowiadają w dużej mierze za odpowiednie czucie oraz koordynację ruchową. Nic zatem dziwnego, że zapalenie korzonków powoduje nie tylko ból, lecz czasami także chwilowy paraliż ruchowy.
Przyczyny zapalenia korzonków
Co można zaliczyć do przyczyn zapalenia korzonków? Dolegliwość ta – jak każde inne zapalenie pojawiające się w naszym organizmie – powstaje w efekcie uszkodzenia, przeciążenia lub przeziębienia. Poniższa lista przedstawia kilka czynników, które z reguły mają bezpośredni wpływ na rozwinięcie się zapalenia korzonków:
- dyskopatia
- przemieszczenie krążka międzykręgowego
- zmiany reumatyczne oraz zwyrodnieniowe (osteoporoza, spondyloartroza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
- niektóre nowotwory
- skrzywienia kręgosłupa (skolioza, hiperlordoza, hiperkyfoza)
- ciężka lub nieleczona infekcja wirusowa lub bakteryjna
- ogólne osłabienie organizmu
- nadmierny wysiłek fizyczny, przeciążenie
- zła pozycja podczas snu
- osłabienie, nadwyrężenie lub nadciągnięcie mięśni pleców
- nadmierny stres
Objawy zapalenia korzonków
Głównym objawem chorobowym kojarzonym z zapaleniem korzonków jest typowy dla tej dolegliwości ból w plechach. Z reguły występuje on w dolnej partii pleców, niemniej jednak promieniuje zarówno w górę, jak i w dół – najczęściej w kierunku kończyn. Niestety ból ten jest zazwyczaj bardzo nagły, gwałtowny i przejmujący. W najcięższych przypadkach zdarza się, że osoba cierpiąca na zapalenie korzonków podczas ataku nie jest w stanie się ruszyć. Dlatego też często mówi się, że ból związany z omawianą dolegliwością jest „paraliżujący”.
Niemniej jednak głównym objawom może towarzyszyć wiele objawów dodatkowych, których obecność może sugerować, iż masz do czynienia właśnie z zapaleniem korzonków. Oto lista niektórych z nich:
- zmniejszenie siły kończyn
- problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych
- zaburzenia koordynacji ruchowej
- zaburzenia czucia
- wykrzywienie postawy na skutek częstego bólu
- objawy zwykłych infekcji
- bóle mięśni
- przykurcz mięśni przy kręgosłupie
Jeśli zauważasz powyższe objawy u siebie, koniecznie udaj się do odpowiedniego specjalisty. Nieleczone zapalenie korzonków potrafi poprowadzić nawet do stałych zmian w kręgosłupie.
Leczenie zapalenia korzonków
Lekarstwa podawane w przypadku zapalenia korzonków to z reguły jedynie środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przezwyciężeniu tej dolegliwości dużo ważniejszą rolę odgrywają inne elementy. Bardzo ważne jest szeroko pojmowane dbanie o swoje plecy. Absolutnie nie powinno wystawiać się ich na wpływ niskich temperatur; wręcz przeciwnie – zaleca się rozgrzewanie pleców za pomocą ciepłych ubrań, maści oraz masaży. Należy wspomnieć jednak w tym miejscu, że nie każdy masaż sprawdza się w przypadku zapalenia korzonków. Jeśli chcesz zdecydować się mimo wszystko na taki typ terapii, nawiąż współpracę z profesjonalistą, który będzie wiedział jak potraktować Twój odosobniony przypadek. Istnieją także punkty medyczne, które leczą bólowe dolegliwości pleców w oparciu o specjalistyczne lampy. W pozbyciu się zapalenia korzonków sprawdza się także przemyślana fizykoterapia, która pomaga rozgrzać mięśnie, zmniejszyć stany zapalne oraz ulżyć w bólu. Niektórzy chwalą sobie również działanie nieco bardziej domowych sposobów leczenia. Sporą popularnością cieszą się na przykład ciepłe kąpiele z dodatkiem pewnych ziół.
Po pierwsze zapobiegaj!
Co należy robić, aby nie złapać zapalenia korzonków? Bardzo ważną rolę odgrywają w tym przypadku cztery poniższe czynniki:
- zachowywanie odpowiedniej aktywności fizycznej
- dbanie o właściwą postawę ciała
- unikanie przeciążania organizmu
- dbanie o odporność i ogólne zdrowie fizyczne
Co jednak, jeśli zapadłeś już na zapalenie korzonków? Niestety – na profilaktykę jest już za późno. Nie musisz się jednak zbytnio martwić – dzięki odpowiedniej współpracy z lekarzem z pewnością uda Ci się pozbyć tej bolesnej i uciążliwej dolegliwości.