Zasady gry w frisbee
Frisbee to frisbee bez różnicy jakie i jakiej firmy – tak sądzi wiele osób. Otóż nie. Dyski różnią się od siebie, o ile dla laików może to nie mieć większego znaczenia, to dla osób zaawansowanych już tak.
Frisbee to latające dyski, które są stosowane w sporcie oraz rekreacji. Owe dyski przypominają swoim kształtem talerz mający średnicę średnio 20-25 centymetrów. Zrobione są ze sztucznego tworzywa. Gra przy użyciu tych dysków polega na rzucaniu ich do siebie i łapaniu. Nie jest to tak banalne jak mogłoby się niektórym wydawać. Dysk unosi się w powietrzy dzięki sile nośne, która jest wytwarzana poprzez różnicę ciśnienia nad i pod frisbee. Produkty te mogą się znacząco różnić np. wagą, tworzywem z jakiego zostały wykonane, rozmiarem itp. to ma ogromny wpływ na to, jak zachowuje się frisbee w locie.
Warto wiedzieć, że frisbee nazywa się potocznie wszystkie dyski, jednak jest to znak zastrzeżony firmy Wham-O dla produktów, które zostały wyprodukowane dzięki pomysłowi Freda Morrisona. To właśnie jego oraz Ed’a Headricka uważa się za wynalazców powszechnie znanych latających dysków. Początkowo stosowało się je tylko w celach rekreacyjnych i rzucanie nimi było traktowane jako świetna zabawa. Z czasem zaczęły być one jednak stosowane też do dyscyplin sportowych.
Na podstawie frisbee powstało wiele popularnych gier np. freestyle frisbee, dog frisbee (w grze biorą udział psy), ultimate frisbee czy disc golf. Z czego ultimate jest najstarszą dyscypliną powstałą w latach ’60.
Przez lata dyski unowocześniano, więc produkt ten zmieniał swoje wymiary i kształty. Oczywiście także kolory są nieprzypadkowe, każdy może więc znaleźć coś dla siebie.
Rodzaje dysków
Podział dysków nie jest łatwy. Zależny jest od zasad gry, lotu dysku, jego aerodynamiki itp. Warto wiedzieć, że dyski są podzielone na małe, średnie oraz duże dystanse. W zależności od tego dobieramy najodpowiedniejszy model, który spełni nasze oczekiwania. Przypadkowy dysk ze sklepu z zabawkami z pewnością nas nie zadowoli. I trudno będzie na nim grać. Jeśli chodzi o typ rzutu, to wyróżnia się trzy: drive, approach i putt. Pierwszy to rzut, gdzie liczy się przede wszystkim nasza siła, odległość jaką pokona dysk, no i oczywiście dokładność, drugi to odpowiednie podejście pod kosz, a trzecie atak.
Na początku z reguły rzucamy szybko i daleko, dlatego warto wybrać dysk driver. Co ciekawe dysk ten może też być nazywany np. distance drivers, maximum distance drivers czy midrange drivers. Taki dysk charakteryzuje się ostrymi krawędziami. Dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z frisbee zapanowanie nad dyskiem typu driver może okazać się naprawdę nie lada wyczynem. Na początku nie będzie nam się zbytnio udawało połączyć dalekiego rzutu z odpowiednią precyzją. Pamiętaj też, że dobry rzut to nie tylko jakość dysku, ale przede wszystkim nasz ruch ciała.
Frisbee to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu
Podstawowe rzuty
Wyróżnia się trzy podstawowe rzuty frisbee. Pierwszy, podstawowy rzut to backhand. To właśnie od niego zaczyna się przygodę z tą grą. Rzut ten polega na wyrzucie dysku zza pleców. Dysk jest w pozycji poziomej, co ma zapewnić odpowiednią rotację. Jeśli rotacja będzie większa, to frisbee będzie leciało pewniej. Istotny jest także kąt pod jakim wyrzucamy dysk. Najlepiej, aby poruszał się równolegle do ziemi. Z czasem nauczymy się też rzucać w taki sposób, aby płynnie opadał.
Jeśli chcemy ustabilizować dysk, to powinniśmy dociskać go z góry kciukiem.
Drugim, trudniejszym rzutem jest forehand-filick. Specjaliści nazywają go „kolejnym krokiem” jeśli chodzi o przygodę z frisbee. Rzut ten charakteryzuje bardzo duża kontrola jeśli chodzi o celność i stabilność.
Jakość frisbee
Na straganach z zabawkami jest mnóstwo frisbee za kilka złotych. O ile mogą nadawać się do zabawy dzieciom, to do poważniejszej gry raczej niezbyt. Frisbee wykonane z dobrych materiałów nie będzie się odkształcać i szybko zużywać.