Żeglowanie- od czego zacząć?

Piękne widoki, obcowanie z naturą, szmer wody i wiatr w żaglach! Czy jest coś wspanialszego na tym świecie? Żeglarstwo jest niesamowitym sportem! Pomaga budować przyjaźnie, rozwija osobowość- to więcej niż aktywność, to filozofia życia! Jeśli nie wierzysz, posłuchaj kilku szant, a zatęsknisz za życiem wilka morskiego! Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Patent potrzeby do zaraz

Patent, czyli takie prawo jazdy na łódkę, jest potrzebny gdy łajba, którą będziemy sterować ma więcej niż 7,5 metra długości. Oczywiście nie wszyscy obecni na łodzi muszą mieć patenty, wystarczy jedna osoba- kapitan.

Są cztery stopnie patentów: żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy.

Patent jest niezbędny gdy chcemy wypożyczyć jacht. Pływając możemy spodziewać się kontroli policji. Patent żeglarza możemy zdobyć od 14 roku życia, następne stopnie uzyskuje się wykazując odpowiednie doświadczenie i staż na łodzi.

Koszta

Kurs żeglarski na stopień żeglarza jachtowego to koszt ok. 900 zł. W tą cenę wchodzi szkolenie teoretyczne i praktyczne. Koszt egzaminu to kolejne 300 złotych. Egzamin, tak jak kurs, składa się z dwóch części.

Za czarter (wypożyczenie) łodzi zapłacimy od 200 zł do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego ile osób będzie liczyła nasza załoga, na jak długo czarterujemy jacht oraz jakiej klasy jest to łódź.

Zakup łodzi to nie lada wydatek. Kilka tysięcy złotych to minimum, które wydamy. Wiele osób żeglujących od lat, nadal nie ma własnego jachtu. Bardziej kalkulują się wypożyczenia i dzielenie kosztu czarterowania jachtu, niż zakup własnej łajby.

Pierwsze kroki

Bez dwóch zdań, pierwszym krokiem aby stać się żeglarzem jest wyrobienie patentu. Dzięki temu uzyskamy niezbędne umiejętności i uprawnienia do kierowania łodzią na wodach śródlądowych, czyli rzekach i jeziorach oraz na morzu (z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wielkości jachtu, maksymalnej odległości od brzegu oraz pory pływania).

Będąc na łodzi, jako kapitan musimy być gotowi na wszystko. Manewry takie jak podejście do człowieka czy podnoszenie łajby bo „grzybku” staną się dla nas urozmaiceniem żeglugi, a nie traumatycznym przeżyciem. Zwroty, komendy i dryf pozwolą nam aktywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi na pokładzie jachtu.

Gdzie ta keja a przy niej ten jacht?

Mazury, nazywane Krainą Tysiąca Jezior są Mekką polskich żeglarzy. Rocznie odwiedza je blisko 5 milionów turystów. Znaczną ich część stanowią żeglarze. W sezonie we wszystkich żeglarskich miejscowościach organizowane są regaty czy koncerty szant- jednym słowem multum atrakcji. Mówi się, że 12 z 13 podstawowych umiejętności żeglarz nabywa w trakcie kursu. !3 umiejętność to śpiewanie szant.

„Port bez znajomych to nie port, tylko miejsce przypadkowego postoju” mówi jedno z żeglarskich przysłów. Rejs z grupą przyjaciół to zawsze niezapomniane przeżycie! To okazja do świetnej zabawy i wypoczynku ale też zacieśniania więzów przyjaźni i lepszego poznania.

sztormiak

Ubrania dla żeglarzy
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Byle dalej, dalej, dalej…

Trasa żeglugi od której warto zacząć to 25 kilometrowy rejs z Giżycka do Węgorzewa.

Płynąc Kanałem Giżyckim możemy podziwiać most obrotowy z 1889 roku. Jest to  jeden z niewielu takich obiektów na naszym kontynencie. Krajny Tysiąca Jezior zachwyca swoim pięknem. Bogata fauna i flora głęboko utkwi w naszej pamięci i w czasie długich, zimowych wieczorów będziemy tęsknić właśnie do tych widoków. Każdy port jest jedyny i niepowtarzalny. Każdy też stwarza niezliczone możliwości poznania nowych osób, nawiązania przyjaźni. Żeglarz żeglarzowi bratem- nie poczujesz tego dopóki nie staniesz za sterem.

Żeglowanie- zwycięstwo wolności

Żeglowanie, zdaniem wielu, to nie tylko forma wypoczynku, ale przede wszystkim styl życia. Żeglarstwo pokazuje, podkreśla nasze cechy- przyciąga osoby o twardym, nieugiętym charakterze, ambitne, pełne pasji, indywidualistów. Jeśli nie lubisz dostosowywać się do zasad- zostań kapitanem i dyktuj własne! Jacht daje Ci wolność wyboru, nieosiągalną w innych dziedzinach. Nauczysz się też zarządzać ludźmi, szybko podejmować decyzje, nawet w stresowych sytuacjach oraz ponosić odpowiedzialność za łódź, załogę i samego siebie.

Żeglowanie to też ucieczka od cywilizacji i zgiełku miasta. To możliwość obcowania z naturą i lepszego poznania siebie.

Świat w większości pokryty jest wodą i to świadczy o przeznaczeniu człowieka do żeglowania- więc zrób kurs i przeżyj przygodę o której do tej pory nie śniłeś. Nowe możliwości stoją przed Tobą otworem! Kiedy staniesz za sterem, poczujesz wiatr w żaglach- zrozumiesz, że do tego zostałeś stworzony. Tak smakuje wolność. Kto posmakował jej choć raz, nigdy tego nie zapomni i zawsze będzie chciał do tego wrócić. Zakochaj się w polskich jeziorach i żeglarstwie! Pomyślnych wiatrów!

Zostaw odpowiedź