Zielona herbata- Właściwości lecznicze, działanie, korzyści i wady stosowania

Zielona herbata to ulubiony napój wielu osób. Jest delikatna w smaku, aromatyczna i niezwykle pyszna. Zielona herbata znana była już kilkaset lat temu i stanowiła jeden z głównych naparów, jakie spożywali tamtejsi ludzie. Jakie właściwości ma zielona herbata? Jakie są korzyści jej picia? Czy zielona herbata wykazuje działanie zdrowotne?

Zielona herbata- Właściwości

Działanie lecznicze zielonej herbaty doceniane jest już od tysiącleci. Popularnie zielona herbata stosowana jest to dziś ze względu na właściwości odchudzające i oczyszczające organizm z toksyn. Warto wiedzieć, że zielona herbata to tak naprawdę pojęcie ogólne i niezwykle szerokie. Oznacza różne rodzaje herbat. Poszczególne gatunki zielonej herbaty różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem i kształtem listków. Różnice dotyczą również smaku, zapachu i aromatu naparu poszczególnego rodzaju. Te wszystkie cechy uwarunkowane są w dużym stopniu czasem zbiorów danego gatunku, a tak właściwie porą dnia. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również rejon świata pochodzenia danej herbaty. W celu stworzenia zielonej herbaty należy przerobić ją najpóźniej godzinę po jej zebraniu. W innym przypadku cały proces stanie się bezsensowny, ze względu na utratę najcenniejszych witamin i minerałów, które skumulowane są w poszczególnych strukturach liści. Warto zaznaczyć, że substancji tych jest bardzo dużo, a należą do nich:

  • Katechiny,
  • silne antyoksydanty,
  • garbniki,
  • alkaloidy,
  • aminokwasy,
  • lipidy,
  • witaminy (A, B, C, E),
  • wiele innych, cennych substancji.

Jak powstaje zielona herbata?

Proces tworzenia zielonej herbaty jest dosyć skomplikowany i czasochłonny. Potrzeba do tego cierpliwości i dużej ilości czasu. W innym przypadku zielona herbata stanie się bezwartościowa, a jej aromat będzie niewyczuwalny. Poranek to czas zbiorów. Wtedy liście są najlepszej jakości. Taka herbata będzie miała również największą ilość kofeiny, dlatego będzie to napar nie tylko odżywczy, ale i pobudzający zupełnie tak, jak kawa. Już wcześniej podkreślona została konieczność obróbki herbaty maksymalnie godzinę po jej zebraniu. Na szczęście zielona herbata nie przechodzi procesu fermentacji, dlatego zazwyczaj zachowane zostają niemal wszystkie substancje odżywcze. Później liście zostają poddane dokładnemu utlenianiu, czyli innymi słowy, procesowi łączenia pierwiastków chemicznych oraz cennych substancji chemicznych wraz z tlenem. Od razu po zebraniu, świeże listki należy dokładnie zabrać i podgrzać. Dzięki temu herbata zachowuje swój zielony kolor.

Działanie zielonej herbaty

Zapewne wiele osób ciekawi działanie zielonej herbaty. Już kilkaset lat temu zielona herbata stosowana była na wszelkie bóle głowy, rozstroje żołądka, czy problemy z trawieniem. Obecnie bardzo chętnie stosowana jest w profilaktyce zdrowotnej. Wielu naukowców mówi o tym, że zielona herbata tak naprawę wpływa dobroczynnie na cały organizm i oczyszcza go z zalegających toksyn. Zielona herbata jest również bogata w cenne mikroelementy i minerały. Naukowcy zgodnie twierdzą, iż picie zielonej herbaty ma bardzo korzystny wpływ tak naprawdę na całe ciało człowieka.

Zalety picia zielonej herbaty

Na samym początku należy podkreślić, że zielona herbata ma pyszny i aromatyczny smak. Smakuje większości ludzi, ponieważ jest neutralna i niezwykle delikatna. Można pić ją o każdej porze dnia bez przerwy, a jej smak nie nudzi się tak szybko, jak w przypadku innych, na przykład smakowych herbat.

Zielona herbata na szybsze odchudzanie

Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów jest ważne dla osób, które borykają się ze zbyt dużą wagą. Picie zielonej herbaty jest zalecane szczególnie osobom, które pragną się odchudzić. Substancje, które znajdują się w zielonej herbacie, przyspieszają przemianę materii i procesy wydalania. Enzymy zawarte w zielonej herbacie usuwają nadmiar zbędnych produktów przemiany materii, dlatego ciało staje się smuklejsze, a kilogramy szybciej zostają zgubione. Zielona herbata ma duży wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej człowieka. Zielona herbata ma korzystny wpływ na enzymy wątrobowe i przyspiesza termogenezę oraz utlenianie tłuszczów.

Zielona herbata na problemy z pamięcią

Choroba Alzheimera dotyka coraz częściej osoby nie tylko w podeszłym wieku, ale również osoby młode. Amerykańscy naukowcy wykazali, że regularne picie zielonej herbaty może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w wielu przypadkach. Przyczynia się do tego w szczególności nadtlelek wodoru Zielona herbata trawiona jest w jelitach, dlatego uwalnianie się tych substancji jest szybsze, niż w przypadku trawienia w żołądku. Dodatkową barierę ochroną stanowią polifenole, które usuwają z ciała człowieka nagromadzone szkodliwe substancje.

Zielona herbata na nowotwór

Choroby nowotworowe to również plaga dzisiejszych czasów. Wieloletnie badania potwierdziły pozytywny wpływ zielonej herbaty na zmniejszenie ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz na zmniejszenie i zwolnienie objawów w przypadku wystąpienia choroby. Bardzo mocno wpływają na to przeciwutleniacze, które niszczą komórki kancerogenne. W przypadku regularnego picia zielonej herbaty można również liczyć na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Zielona herbata- przeciwwskazania

Regularne spożywanie zielonej herbaty niesie za sobą wiele korzyści, jednak istnieją przypadki, w których jej spożywanie nie jest zalecane. Wspomaganie zdrowia żywnością jest oczywiście korzystne, jednak wszelkie czynności powinny być praktykowane z umiarem. Do przeciwwskazań picia zielonej herbaty należy:

  • Choroby serca,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Jaskra,
  • Wychudzenie,
  • Młody wiek (do 10 lat),
  • Ciąża.

Zielona herbata
Kliknij i sprawdź ceny!

Zielona herbata- Wady stosowania

Niestety zielona herbata ma również swoje wady. Przede wszystkim należy uwzględnić tutaj fakt problemów ciała z wchłanianiem żelaza, które prowadzi do problemów z trawieniem oraz do anemii. Dzieje się to za sprawą obecnych w niej katechinów, które odpowiadają za procesy spowolnienia. Zieloną herbatą również nie należy popijać posiłków. Niektóre badania wskazują również na to, że zielonej herbaty nie mogą popijać kobiety w ciąży, ze względu na udokumentowane poronienia po spożywaniu zielonej herbaty w wielu przypadkach. Możemy być to spowodowane dużą ilością kofeiny, która bardzo często ma większe stężenie, niż w kawie.

Zielonej herbaty nie należy również pić na pusty żołądek, ponieważ może powodować nadkwaśność żołądka, a rezultacie bolesne problemy trawienne. Podrażnienie żołądka kwasem żołądkowym może prowadzić do nudności, wymiotów i biegunek. Ten napój wypłukuje również niektóre cenne minerały z organizmu, do których należy wapń. Osoby mające problemy z łamliwością kości oraz problemami zębów nie powinny pić zielonej herbaty. W przeciwnym razie nadmiar spożywania tego napoju może prowadzić do osteoporozy. Nie wolno zielonej herbaty łączyć też z innymi środkami na pobudzenie, ponieważ może dojść do problemów związanych z układem nerwowym oraz samopoczuciem. Zielona herbata musi być pita z umiarem. Dzienna, zalecana dawka to nie więcej, niż 2 filiżanki naparu.

Zostaw odpowiedź