Każdy intensywny trening wiąże się ze zmęczeniem. Nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej regeneracji, by jak najszybciej wrócić do formy.
Okazuje się jednak, że osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem często zaniedbują . Równie często narzucają sobie zbyt intensywne treningi, bowiem oczekują niemalże natychmiastowych efektów. Zapominają jednak o tym, że na wszystko trzeba odpowiednio dużo czasu. Zaniedbywanie regeneracji mięśni po treningu jest poważnym błąd, bowiem możemy narazić się tym samym na poważne kontuzje.
Intensywny wysiłek może sprawić, że w mięśniach powstaną mikrouszkodzenia. Okazuje się bowiem, iż podczas aktywności fizycznej normalnym jest, że uszkadzają się włókna mięśniowe i rozpadają białka w komórkach. Po zakończeniu treningu wszystko się odbudowuje (nawet z nawiązką).
Po zbyt intensywnym treningu w naszych mięśniach dochodzi do nagromadzenia produktów przemiany materii. Mowa tu przede wszystkim o kwasie mlekowym. Wyczerpują się również zapasy substancji odżywczych, dzięki którym nasze mięśnie pracują tak jak trzeba. Konieczne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu, dlatego nie wolno zapominać o piciu dużej ilości wody w trakcie lub po ćwiczeniach.
Organizm informuje nas kiedy potrzebuje regeneracji
Nasze niezregenerowane ciało szybko nas o tym informuje. Jak? Jeśli nie zadbaliśmy o odpoczynek naszych mięśni będziemy… słabsi. Ćwicząc w takim stanie nie powtórzymy np. takiej serii powtórzeń jak zazwyczaj czy nie przebiegniemy takiej odległości, jaką przebiegamy normalnie bez problemu.
Przetrenowanie charakteryzuje się również uczuciem zmęczenia. Zdarza się też, że pojawiają się stany depresyjne oraz, że występuje kłujący ból w trakcie rozciągania mięśni podczas rozgrzewki przed treningiem.
Glutamina na regenerację mięśni
Kliknij i sprawdź ceny!
Jak powinniśmy zregenerować swoje mięśnie?
Nasz organizm został tak przygotowany, że posiada zdolność do samoregneracji. Warto jednak, byśmy pomogli samym sobie dojść szybciej do formy.
Jeśli dojdzie do przetrenowania, należy koniecznie zadbać o prawidłowe odżywianie. Każda osoba, która uprawia sport powinna zadbać o odpowiednią dietę (dzięki temu możemy także szybciej osiągnąć zamierzone efekty). Jak już wcześniej wspomniano, należy też uzupełnić płyny – najlepiej sięgnąć po wodę oraz napoje izotoniczne (uzupełnią utracone przez nas elektrolity). Musimy też uzupełnić węglowodany i białka. Pierwsze z nich dbają o właściwe procesy metaboliczne, drugie – dostarczają aminokwasy potrzebne do regeneracji włókiem mięśniowych (które zostały uszkodzone podczas wykonywanej przez nas aktywności fizycznej).
Sposoby na wrócenie do formy
Zazwyczaj, gdy dojdzie do przetrenowania, to bardzo szybko chcemy wrócić do formy i móc znów ćwiczyć i cieszyć się brakiem dolegliwości związanych ze zbyt intensywnym treningiem. Jest kilka sposobów, które pozwalają na szybszą regenerację mięśni. Doskonałym sposobem jest masaż – obojętnie jaki (może być sportowy, rozluźniający, leczniczy czy relaksacyjny). Dzięki niemu dochodzi do poprawienia krążenia. Usuwa też produkty przemiany materii z naszych mięśni.
Specjaliści zalecają też ciepłe (ale nie gorące!) kąpiele. Odprężają nasze ciało. Dobrze sprawdza się też naprzemienny prysznic – zimną i ciepłą wodą, który pobudza krążenie. Polecane jest też rozciąganie mięśni, dzięki czemu nasze mięśnie szybciej powracają do stanu stabilizacji. Warto też pamiętać, że dzięki odpowiednim rozciąganiu naszych mięśni znacznie obniżamy ryzyko wystąpienia kontuzji.
Doskonałym sposobem na zregenerowanie naszych mięśni jest odpowiednio długi sen. Nie powinien być jednak zbyt długi (wówczas będziemy czuli się jeszcze bardziej zmęczeni, może pojawić się ból głowy i ogólne złe samopoczucie).
Zanim przystąpimy do treningu warto przeanalizować swoje możliwości. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą skończyć się nie tylko przetrenowaniem, ale i kontuzjami, z którymi później będziemy się zmagać przez długi czas. Na siłowniach czy w klubach fitness warto skorzystać z porad trenerów, którzy określą jakie ćwiczenia i z jaką intensywnością będą dla nas najlepsze.