Żylaki na nogach – czy można je wyleczyć?

Żylaki na nogach to wydłużone i poszerzone żyły o krętym przebiegu. Są one nie tylko problemem natury estetycznej, ponieważ wywołują liczne dolegliwości bólowe, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie i uprzykrzają życie. Na szczęście objawy związane z żylakami można skutecznie łagodzić. Leczenie jest wyłącznie objawowe, więc nie powoduje zniknięcia żylaków, które już powstały. Jak leczyć żylaki nóg? Jakie metody przynoszą pozytywne efekty i co na żylaki najlepiej się sprawdza? Odpowiadamy!

Żylaki-pajączki na nogach – leczenie

U każdego chorego żylaki na nogach wyglądają niego inaczej, dlatego leczenie żylaków nóg zawsze planuje się w sposób indywidualny, uwzględniając przede wszystkim stopień nasilenia dokuczających pacjentowi objawów oraz ogólny stan zdrowia. Przy niewielkich żylakach pomocne mogą okazać się domowe sposoby na żylaki takie jak częste unoszenie nóg ponad poziom serca podczas odpoczynku, stosowanie odpowiednich leków i noszenie wyrobów uciskowych, jednak w zaawansowanych stadiach choroby konieczna może okazać się operacja żylaków1. O przebiegu terapii zawsze decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Leczenie uciskowe

Osoby cierpiące na żylaki na nogach, aby zapobiec postępowi choroby i złagodzić objawy jej towarzyszące, powinny nosić odpowiednio dobrane podkolanówki lub pończochy uciskowe. Dostępne na rynku wyroby uciskowe mają różne stopnie ucisku, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć porady osoby, która ma wiedzę na temat tego, jak dobierać uciskowe produkty stosownie do potrzeb, np. lekarza1.

Wysokość, do jakiej konieczny jest ucisk, zależy w dużej mierze od tego, gdzie znajduje się żylak. Jeśli jest on umiejscowiony nisko, wystarczające mogą okazać się uciskowe podkolanówki. W przypadku wysoko zlokalizowanych żylaków należy zaopatrzyć się w uciskowe rajstopy albo pończochy na żylaki. Aby leczenie uciskowe przyniosło oczekiwane efekty, wyroby uciskowe muszą być regularnie noszone1.

Leki na żylaki

Wielu osobom cierpiącym na żylaki na nogach dużą ulgę przynosi stosowanie preparatów doustnych zawierających substancje takie jak trokserutyna, rutozyd czy diosmina. Na objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych zastosować więc można Diosminex Max. Produkt leczniczy zawiera zmikronizowaną diosminę, która leczy objawy PNŻ, ponieważ przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach, poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne, a także zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie i łagodzi obrzęki. Wskazaniem do stosowania Diosminex są przede wszystkim objawy takie jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg i nocne kurcze łydek2.

Leczenie chirurgiczne

Lekarz może zaproponować pacjentowi z żylakami na nogach leczenie zabiegowe. Jak pozbyć się żylaków? Do najczęściej stosowanych metod zalicza się takie jak1:

  • skleroterapia – polega na wstrzyknięciu związku chemicznego do światła żyły, co powoduje jej zarośnięcie,
  • laserowe usuwanie żylaków – pozwala usunąć pajączki naczyniowe i niewielkie żylaki.

Choć zabiegi te zazwyczaj dają dobre rezultaty, to np. usuwanie żylaków laserem nie gwarantuje, że nie powstaną one w innych miejscach.

Leczenie operacyjne

Jeśli pojawią się powikłania takie jak stany zapalne żylaków czy skóry, przebarwienia, niegojące się owrzodzenia czy silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające choremu codzienne funkcjonowanie lub wykonywanie pracy, jest to wskazaniem do leczenia operacyjnego1. Zabieg taki najczęściej sprowadza się do usunięcia niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie żylaków oraz zlokalizowania perforatorów i przerwania ich ciągłości3. Leczenie operacyjne zazwyczaj jednak przeprowadza się dopiero w ostateczności, kiedy inne metody nie przyniosą zadowalających rezultatów.

Bibliografia:

  1. Frołow M., Leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  2. ChPL Diosminex Max (dostęp: 2022.03.18.).
  3. Chwała M., Operacyjne leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
Zostaw odpowiedź