Im dłużej trenujesz, tym pewniejsze efekty zyskujesz? To nieprawda, bo ćwiczenie ćwiczeniu nierówne. Porównując różne podejścia do treningów można zauważyć, że tylko jedni z nas zyskują wymarzone wyniki a reszta… cóż, poświęca czas bez znaczących efektów na koncie. Dlatego podpowiadamy jak zyskać pewne efekty ćwiczeń na siłowni. Czy rzeczywiście istnieje jedna metoda wiodąca do uzyskania zadowalających rezultatów?
Droga jaką przebędziesz by zdobyć upragnioną formę będzie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. My pokusimy się o podsumowanie cech jakie stoją za sukcesem tych, którzy na siłowni osiągnęli naprawdę wiele. Metamorfozy osób po konkretnych ćwiczeniach są świetnym przykładem jak dużo potrafimy zmienić w swoim życiu z odrobiną chęci. Oczywiście będzie cię to kosztowało sporo pracy, ale jeśli już decydujesz się na zmiany, to warto podejść do nich solidnie.
Motywacja
Pierwsze miesiące nowego roku to raj dla siłowni, które przeżywają istne oblężenie. Wystarczy jednak porównać statystyki sprzed kilku miesięcy, by widzieć, że niewielu dotrwało w powziętych postanowieniach. Motywuj się, by nie zarzucić ćwiczeń. Oglądaj inspirujące przemiany, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę, dziel się pasją z innymi. Gdy już rozejdzie się wieść, że ćwiczysz, będzie ci trudniej wytłumaczyć się z końca przygody przez twoje lenistwo. Nikt raczej nie uwierzy, że nagle zabrakło ci czasu.
Oto elementarne zasady, którymi powinniście się kierować wybierając się na trening siłowniany. Drogowskazy, które pomogą ci bezproblemowo przebrnąć przez masę często sprzecznych informacji i rozwiewają niepewność. A co najważniejsze są wspólne dla wielu osób, które osiągnęły wiele w dziedzinie budowania sylwetki.
Wolne ciężary czy maszyny?
Odwieczny problem początkujących to wybór pomiędzy bezpiecznie wyglądającymi maszynami a ciężarami, z którymi ćwiczenia nie idą już tak gładko jakbyśmy tego chcieli. W dobie mechanizacji zapominamy, że wszystko czego nam potrzeba do ćwiczeń to siła mięśni. Trening z obciążeniem własnego ciała i dociążające hantle to naprawdę wszystko czego nam trzeba do zbudowania formy. Kondycję załatwią ćwiczenia kardio, np. bieganie lub fitness w bardzo szybkim tempie, np. trening HIIT. Nie wierzmy w zapewnienia, że maszyny są dobre dla początkujących. W rzeczywistości mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Owszem, łatwiej na nich ćwiczyć, ale dlatego, że nie budują realnej siły mięśni głębokich. To dlatego nawet po kilku miesiącach ćwiczeń wciąż można nie być w stanie prawidłowo wycisnąć 5 kilogramowej hantli. To wolne ciężary uczą nas techniki. Kolejna kwestia to dobór ćwiczeń.
Kolejną sprawą jest wybór ćwiczeń. Najbardziej efektywne są ćwiczenia wielostawowe czyli takie, które angażują wiele stawów na raz:
- przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi w leżeniu (także w skosie i wyciskanie francuskie), martwy ciąg
- pompki na poręczach
- podciąganie szerokim nachwytem, wiosłowanie, wyciskanie sztangi stojąc
Każde z wymienionych ćwiczeń można dostosować do każdego poziomu zaawansowania. Wystarczy dobrać odpowiednie obciążenie i ćwiczyć technikę pod okiem fachowca. Nie ma żadnych przeciwskazań, żeby te ćwiczenia wykonywała osoba początkująca.
Nie wiń ćwiczeń
Być może nie robisz nic źle na siłowni, ale zapominasz jak duże znaczenie dla twojej wagi ma dieta. To ona odpowiada za to jak się czujesz czy ile masz energii. Węglowodany, tłuszcze i białka to święta trójca każdego sportowca. Musisz znać o nich podstawowe fakty i źródła, z których je przyswajasz. Odpowiedni stosunek jednych do drugich zagwarantuje ci budowanie tkanki mięśniowej, pozbywanie się tłuszczu i zwiększanie energii wtedy, gdy tego potrzebujesz.
(Nie)obowiązkowe suplementy
Niektórzy pokładają zbyt wielkie nadzieje w suplementach diety. Nie chcemy przyjąć do wiadomości, że nie stanowią pazy a jedynie niewielką pomoc przy budowaniu masy mięśniowej i zrzucaniu kilogramów. Zupełnie czym innym są odżywki, które mają za zadanie uzupełniać wartości odżywcze, których mamy niedobór w diecie. Najbardziej popularne to węglowodany (izotoniki) i białka na mięśnie.
Białko dla sportowców
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Chcesz budować czy chudnąć?
Budować masę mięśniową należy mieć z czego. Najpierw przybierasz na wadze tłuszczowej by potem zamienić ją w czystą siłę. By wyrobić i utrzymać mięśnie postaw na interwały czyli ćwiczenia o charakterze beztlenowym. Jeśli chcesz schudnąć możliwie najwięcej z mięśni i tłuszczyku wybierz kardio tj. biegi, rower czy pływanie. Zobacz jak wyglądają maratończycy – pomimo ogromnej wytrzymałości są niewiarygodnie szczupli i właśnie taki efekt uzyskasz trzymając się diety i długo trenując. Najważniejsze jest wyliczenie prawidłowego bilansu kalorycznego i znajomość faktów nt. tego jak dużo schudniesz wykonując poszczególne aktywności fizyczne. Nadwyżki kaloryczne nie pozwolą ci schudnąć lub wyrobić mięśni bez względu na czas poświęcany treningowi.
Przed tobą dwa wyjścia. Albo zaniechasz ćwiczenia, albo zaczniesz się zastanawiać, co jest przyczyną słabych efektów. Jak zyskać pewne efekty ćwiczeń na siłowni? Na pewno nie przeszkodzi w tym motywacja i pomoc kogoś kto jest dla ciebie autorytetem.