Żyworódka – wszystko, co warto wiedzieć o tej leczniczej roślinie?
Czym jest żyworódka? Żyworódka – a w zasadzie żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) jest rośliną z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Roślina ta pochodzi z Madagaskaru, niemniej jednak ekspansja gatunku zaniosła jego przedstawicieli także do Azji, Australii, wysp Oceanu Spokojnego oraz Ameryki Środkowej. Zarówno w naszym kraju, jak i w państwach ościennych żyworódka chodowana jest jedynie w warunkach domowych.
Niemniej jednak omawiana roślina cieszy się ostatnimi czasy bardzo dobrą sławą. Czemu ją zawdzięcza? Otóż żyworódka jest nie tylko rośliną ozdobną lecz także i leczniczą. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom często nazywa się ją „domową apteczką” lub „następczynią aloesu”. Niniejszy artykuł przybliży wiele ważnych, ciekawych, lecz przede wszystkim praktycznych faktów na temat niepozornej, lecz wspaniałej rośliny leczniczej, jaką jest żyworódka.
Wygląd
Żyworóka jest rośliną wieloletnią. Posiada ona zdrewniałą łodygę, której wysokość z reguły dosięga maksymalnie jednego metra. Liście żyworóki z grubsza przypominają kształtem trójkąty. Są one z reguły kolory szarozielonego, od spodu jednak pokrywają je czarne cętki. Lliście żyworódki zazwyczaj posiadają na brzegach czerwoną obwódkę. Warto również dodać, że – jak na liście – są one wyjątkowo grube i mięsiste.
W okresie kwitnięcia żyworódkę porastają dzwonkowate kwiaty. Warto wspomnieć w tym miejscu, że roślina ta potrafi rozmnażać się w bardzo nietypowy sposób. Wystarczy oderwać od żyworódki liść oraz umieścić go w ziemistym podłożu. Wkrótce powinien on wydać pędy.
Właściwości lecznicze
Jak zaznaczono już wcześniej, liście żyworódki posiadają niebagatelne właściwości lecznicze. Roślina ta bogata jest przede wszystkim w witaminę C. Dzięki temu żyworódka działa na ludzki organizm immunostymulująco, co oznacza, że poprawia ona naszą odporność. Omawiana roślina posiada także wartościowe pierwiastki chemiczne, takie jak cynk, mangan, miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń, żelazo i bor. Ich obecność nadaje żyworódce właściwości przeciwzapalnych oraz bakteriobójczych.
Zastosowanie żyworódki jest niebywale szerokie. Roślina ta wpływa pozytywnie na wiele aspetków naszego zdrowia fizycznego. Poniższa lista przedstawia rozmaite zastosowania żyworódki w szeroko pojętym lecznictwie. Lista podzielona jest ze względu na rodzaje dolegliwości:
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób skórnych:
- trądzik
- odleżyny
- poparzenia
- niegojące się blizny (także pooperacyjne)
- stany zapalno wysiękowe
- egzemy
- liszaje
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób jamy ustnej:
- ból zęba
- krwawienie dziąseł
- paradontoza
- inne nadwrażliwości dziąseł
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób układu oddechowego:
- katar
- kaszel
- ból gardła
- angina
- zapalenie płuc
- zapalenie oskrzeli
- astma alergiczna
- astma oskrzelowa
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób układu pokarmowego:
- wrzody żołądka
- zgaga
- przykry zapach z ust
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób natury kobiecej:
- stany zapalne
- nadżarta szyjka macicy
- pęknięty sutek (w przypadku matek karmiących)
- zapalenie sutka
Zastosowanie żyworódki w leczeniu przeróżnych bóli:
- przewlekłe bóle stóp
- bóle głowy
- bóle kręgosłupa
- bóle reumatyczne
Zastosowanie żyworódki w leczeniu chorób oczu:
- zapalenie spojówek
- podrażnienie wierzchniej powłoki oka
Poza tym stwierdzono pozytywne działanie żyworódki w przypadku osób chorych na cukrzycę. Picie trzydziestu kropel tej rośliny dziennie znacznie pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi.
Żyworódka w płynie
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Stosowanie
W naturalny sposób powstaje jednak pytanie: W jakiej formie należy przyjmować żyworódkę? Tak naprawdę rozpoczęcie jakiejkolwiek terapii z użyciem tej rośliny najlepiej jest skonsultować z odpowiednim specjalistą. Niemalże każde lekarstwo przyjęte przez nieodpowiednią osobę lub w nieodpowiedniej ilości potrafi poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu.
Niemniej jednak wyróżnia się kilka sposobów na skorzystanie z leczniczej mocy rośliny jaką jest żyworódka. Oto kilka sprawdzonych metod:
- Przykładanie świeżego liścia. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zmianami chorobowymi na zewnątrz skóry. Aplikacja polega na odcięciu liścia, zdjęcia z niego błony zewnętrznej oraz przyłożenia do problematycznego miejsca. Liść może zostać przymocowany za pomocą opatrunku. Całość warto zmieniać co około 4-5 godzin.
- Sok. Sok z liści żyworódki jest bardzo cennym lekarstwem. W jaki sposób zrobić go samemu? Najlepiej jest włożyć liście żyworódki do lodówki na siedem dni, po czym zmiażdżyć w ceu wyciśnięcia soku. Niestety bardzo szybko traci on świeżość, dlatego najepiej jest spożyć go jak najszybciej po przygotowaniu.
- Nalewka. Nalewkę z żyworódki można zrobić poprzez połączenie soku z tej rośliny ze spirytusem w proporcji 1:4.
- ’Miodek’. W jaki sposób przygotować tak zwany 'miodek’ z żyworódki? Najpier należy dobrze wymieszać czubatą łyżkę miodu z około połową szklanki czystej wody. Roztwór należy zostawić na kilka godzin, a następnie dodać do niego łyżkę soku z żyworódki. Tak powstała mikstura będzie świetnie chronić przed przeziębieniami oraz wszelkiego rodzaju chorobami sezonowymi.
Rzecz jasna istnieje wiele innych domowych środków leczniczych, które można stworzyć na bazie liści z żyworódki.
Korzystaj z darów natury!
Świat natury oferuje nam w kwestiach leczniczych bardzo wiele. Korzystanie z tego, co daje nam przyroda nic nas nie kosztuje, a może wywrzeć naprawdę pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Śmiało więc korzystaj z darów natury ciesząc się nienagannym zdrowiem!