10 korzyści kreatyny dla zdrowia i wyników sportowych

Kreatyna to naturalny suplement stosowany w celu zwiększenia aktywności sportowej. Jest to jeden z najlepszych suplementów na świecie do budowy mięśni. Pomimo wielu powielanych mitów, jest to produkt bezpieczny, stosuje się go również w leczeniu schorzeń neurologicznych.

1.    Kreatyna pomaga komórkom mięśniowym w wytwarzaniu większej ilości energii

Suplementy zawierające kreatyną zwiększają zapasy fosfokreatyny w mięśniach.

Fosfokreaktyna pomaga w tworzeniu nowego ATP – kluczowej cząsteczki, wykorzystywanej przez nasze komórki do wszystkich podstawowych funkcji życiowych. Podczas ćwiczeń ATP jest rozkładany, by produkował energię.

Szybkość ponownej syntezy ATP ogranicza zdolność do ciągłego działania na maksymalnych obrotach. ATP zużywamy szybciej niż jesteśmy w stanie go wyprodukować.

Suplementy kreatynowe zwiększają zasoby fosfokreatynowe, co pozwala wytwarzać więcej energii ATP w celu napędzania mięśni podczas intensywnych ćwiczeń.

2.    Kreatyna wspiera wiele innych funkcji mięśni

Kreatyna to popularny i skuteczny suplement, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Pobudza nasze komórki do tworzenia białek stanowiących budulec nowych mięśni. Kreatyna może także zwiększać zawartość wody w naszych mięśniach. Jest to to tzw. wolumizacja komórkowa i może szybko zwiększyć rozmiar mięśni.

Niektóre badania wykazały również, że suplementacja kreatyną zmniejsza poziom miostatyny – cząsteczki odpowiedzialnej za ograniczenie rozwoju mięśni.

3.    Poprawia wydajność intensywnych ćwiczeń

Bezpośrednia rola Kreatyny w produkcji energii ATP oznacza, że może znacząco poprawić wydajność wysiłku o dużej intensywności.

Kreatyna jest w stanie poprawić:

 • Siłę
 • Energię balistyczną
 • Sprint
 • Wytrzymałość mięśni
 • Odporność na zmęczenie
 • Masę mięśni
 • Regenerację
 • Wydolność mózgu

Kreatyna zapewnia korzyści każdej osobie wykonującej jakąś aktywność fizyczną. Nie musisz być sportowcem by odczuć pozytywny wpływ kreatyny na twoje ciało.

Badania wykazały, że kreatyna poprawia wydajność intensywnego wysiłku nawet o 15%.

4. Kreatyna na przyspieszenie wzrostu mięśni

Kreatyna to jeden z najskuteczniejszych środków na przyspieszenie wzrostu masy mięśniowej. Pierwsze efekty zauważymy już po 5-7 dniach jej stosowania. Szybki wzrost wynika ze zwiększenia ilości wody w mięśniach.

W dłuższej perspektywie pomaga również w rozwoju włókien mięśniowych, zwiększając ich wagę i wydajność na siłowni. W badaniu trwającym 6 tygodni osoby stosujące kreatynę zwiększyły masę swych mięśni o średnio 2kg więcej niż osoby nie zażywające żadnych suplementów.

Inną zaletą kreatyny jest jej cena – jest znacznie tańsza i bezpieczniejsza niż większość innych suplementów sportowych.

5.    Może pomóc w chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona charakteryzuje się obniżeniem poziomu kluczowego neuroprzekaźnika w mózgu – dopaminy. Znaczne zmniejszenie poziomu dopaminy powoduje śmierć komórek mózgowych i kilka innych poważnych objawów, takich jak drżenie, utrata sprawności mięśni i zaburzenia mowy.

Kreatyna zapobiega spadkowi poziomu dopaminy o 90%. Osoby chore na Parkinsona często wykonują trening siłowy. Połączenie ćwiczeń siłowych z zażywaniem kreatyny poprawia siłę i codzienne funkcjonowanie w większym stopniu niż sam trening.

6.    Kreatyna może zwalczać inne choroby neurologiczne

Kluczowym czynnikiem powodującym wiele chorób neurologicznych jest zmniejszony poziom fosfokreatyny. Kreatyna zwiększa jej poziom, a więc może pomóc w zapobiegnięciu lub spowolnieniu postępu choroby.

Badania przeprowadzone na myszach z chorobą Huntingtona pokazały, że kreatyna zwiększa poziom fosfokreatyny w mózgu o 72%. Pomogło to w codziennym funkcjonowaniu i zmniejszyło śmiertelność komórek mózgu o ok. 25%.

Badania na zwierzętach sugerują, że kreatyna może zwalczać inne choroby, w tym:

 • Chorobę Alzheimera
 • Udar niedokrwienny
 • Padaczkę
 • Urazy mózgu lub rdzenia kręgowego
 • Stwardzenie zanikowe boczne (ALS) – badania pokazały, że kreatyna może poprawić sprawność motoryczną, zmniejsza utratę mięśni i zwiększyła przeżywalność o ok. 17%.

7.    Obniża poziom cukru we krwi i zwalcza cukrzycę

Badania sugerują, że suplementy kreatynowe mogą być pomocne w zmniejszaniu poziomu cukru we krwi. Dzieje się to ze względu na zwiększenie funkcji GLUT4 – transportera wprowadzającego cukier z krwi do mięśni.

Po 12 tygodniach badań, okazało się, że ludzie uprawiający sport i zażywający kreatynę mieli stabilniejsze poziomy cukru we krwi od tych, którzy tylko ćwiczyli.

Kreatyna w kapsułkach
Kliknij i sprawdź ceny!

8.    Kreatyna wspomaga funkcjonowanie mózgu

Kreatyna odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu zdrowia i funkcji mózgu. Badania wykazały, że mózg potrzebuje dużej ilości energii ATP podczas wykonywania trudnych zadań.

Suplementy z kreatyną mogą zwiększać zapasy fosfokreatyny i tym samym pomóc mózgowi wytwarzać więcej ATP. Zwiększają też poziom dopaminy i funkcji mitochondriów w mózgu.

Najlepszym źródłem kreatyny jest mięso. Wegetarianie często mają niski poziom kreatyny ze względu na unikanie mięsa. W badaniu ujawniono, że suplementacja kreatyną u wegetarian poprawiła wyniki ich testów pamięci i inteligencji o ok. 20-50%.

U osób w starszym wieku przyjmowanie kreatyny znacznie poprawiło pamięć. Zażywanie kreatyny przez starsze osoby jest korzystne dla mózgu, zmniejsza związaną z wiekiem utratę mięśni i chroni przed chorobami neurologicznymi.

9.    Kreatyna na zmęczenie

Suplementy z kreatyną pomagają zmniejszyć zmęczenie. U pacjentów z urazami mózgu uzupełnianie kreatyny sprawiało, że mieli o 50% mniej zawrotów głowy niż inni pacjenci. Ponadto, tylko 10% pacjentów zażywających kreatynę uskarżało się na zmęczenie, podczas gdy w grupie kontrolnej średnia ta wynosiła ok. 80%.

Kreatyna wpływa także na zaburzenia snu. Kreatyna używana jest także do zmniejszenia zmęczenia podczas wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach.

Czy kreatyna jest bezpieczna i łatwa w użyciu?

Kreatyna to środek badany już od ponad 200 lat. Liczne badania potwierdzają bezpieczeństwo jej długotrwałego stosowania. Nie powoduje żadnych niepożądanych działań u zdrowych osób.

Suplementacja kreatyną jest bardzo łatwa – należy zażywać ok. 3-5 gramów kreatyny dziennie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.