Dieta oczyszczająca czyli oczyszczanie na co dzień

Dieta oczyszczająca, oczyszczanie organizmu z toksyn to hasła, które zawojowały umysły kobiet i mężczyzn pragnących się odchudzać ,ale też takich, którzy pragną zmienić swój styl życia i od pewnego momentu przejść na zdrową i zrównoważoną dietę. Ale aby to zrobić podobno należy zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn, a potem  dopiero można zastosować odpowiednio dobraną dietę. Rzecz jednak w tym, że kiedy zaczyna się rozmawiać o dietach oczyszczających z wysokiej klasy specjalistami żywienia jednoznacznie i większością głosów stwierdzają oni, że stosowanie jakichś specjalnych i wymyślnych diet oczyszczających nie ma w nauce o żywieniu żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Oczyszczanie organizmu

U zdrowych ludzi usuwanie z organizmu wszelkich niepożądanych substancji, czyli toksyn i zanieczyszczeń następuje w sposób zupełnie naturalny. Usuwane są one poprzez pracę nerek, wątroby, przewodu pokarmowego czy płuc. Cały proces oczyszczania organizmu załatwia naturalna fizjologia. Każdy zdrowy człowiek, który odżywia się zgodnie z wyznaczoną przez WHO piramidą żywienia powinien bez żadnego problemu dać sobie radę sam z codziennym i bieżącym “oczyszczaniem organizmu“, czyli wydalaniem na zewnątrz organizmu niepotrzebnych mu składników i substancji.

Inaczej należy postępować z osobami rzeczywiście zatrutymi toksynami czyli określonymi truciznami. Wówczas oczyszczanie organizmu jest de facto leczeniem zatrucia i wymaga specjalisty toksykologa. W takim przypadku na konkretną truciznę trzeba podać konkretne antidotum oraz podjąć inne działania mające na celu usunięcie wszelkich pozostałości trucizny z organizmu. I wtedy możemy naprawdę mówić o oczyszczaniu organizmu.

Dieta oczyszczająca na co dzień

Oczyszczanie organizmu powinno się stosować na co dzień, poprzez wprowadzenie do swojej diety określonych produktów, przede wszystkim powinny to być składniki, które posiadają zdolność neutralizacji wolnych rodników. Dodatkowo chronią one DNA i zmniejszają różne, nierozpoznane jeszcze ogniska zapalne w organizmie. Takimi produktami będą choćby polifenole i wszelkie antyoksydanty oraz błonnik pozyskiwany z warzyw i owoców. To proste i dostępne składniki, które pomagają w neutralizacji wielu toksyn, pomagają je wiązać a potem wydalać na zewnątrz organizmu. I oczywiście płyny, bez płynów oczyszczanie organizmu nie byłoby możliwe.

Dieta oczyszczająca

Zanim się zdecydujemy jednak na wybór jednej z diet-cud oczyszczających konieczna jest weryfikacja  jej podstawowych cechy wg kilku kryteriów:

 • Czy dieta oczyszczająca zgodna jest z zasadami piramidy zdrowego żywienia?
 • Czy zawiera dużą i wystarczającą ilość płynów?

Jeżeli można sobie twierdząco odpowiedzieć na te pytania, pozostaje tylko zebranie wszystkich jej cech, zatem dieta oczyszczająca powinna być:

 • prozdrowotna
 • ułatwiająca metabolizm
 • neutralizująca działanie wolnych rodników
 • wspierająca naturalne oczyszczanie organizmu

Zastosowanie zdrowego stylu życia w praktyce to najlepszy sposób profilaktyki chorób, to lekarstwo na wiele dolegliwości, które ustępują w miarę pełnego przestawienia organizmu na nowe zasady.

Dieta oczyszczająca na wiosnę

Jeżeli zmiana trybu życia, przejście na zdrową dietę wydaje się być niemożliwa, można oczywiście zastosować którąś z tysięcy diet oczyszczających, z wyjazdem na obozy oczyszczające z toksyn poprzez głodówkę włącznie. Diet oczyszczających jest tak dużo jak pomysłodawców. Niektóre z nich zalecają jedzenie wyłącznie jednego produktu, inne mówią o piciu wyłącznie soków świeżo wyciskanych, wody i herbatek ziołowych. Bez względu na to, jaki sposób na oczyszczanie się wybierze, należy pamiętać, że:

 • w czasie stosowania diety oczyszczającej należy zrezygnować z jedzenia ciężkostrawnych posiłków
 • należy zrezygnować z fast foodów i używek
 • zrezygnować z żywności przetwarzanej przy pomocy substancji chemicznych
 • zrezygnować z cukru i soli

Dieta oczyszczająca powinna trwać ok. 2 tygodni. Przez pierwsze 3 dni zjada się wyłącznie warzywa i owoce, najlepiej surowe, jeżeli nie można surowych to gotowane oraz w tym czasie dodatkowo oprócz wody należy pić soki warzywne. Czwartego dnia można włączyć do diety fermentowane produkty mleczne, czyli jogurt, maślankę czy kefir. Od szóstego dnia do diety włącza się kasze, ryż, płatki oraz otręby. Od ósmego dnia dodaje się chudy ser biały, gotowaną rybę, może być pieczona. Dopiero dwunastego dnia diety można dodać chude mięso drobiowe lub cielęcinę.

Dieta oczyszczająca – herbatki ziołowe

Podczas stosowanie każdej diety oczyszczającej, jej twórcy zalecają zawsze picie ziołowych naparów. Wiele ziół polskiego zielnika posiada ważne zdolności wspomagające oczyszczanie organizmu, a często też uzupełniające powstałe w nim braki:

 • brzoza oraz wiązówka błotna potrafią uwalniać toksyny poprzez działanie moczopędne
 • karczoch oraz mniszek lekarski wspomagają pracę wątroby i przewodu pokarmowego
 • łopian oraz bratek oczyszczają i poprawiają wygląd skóry
 • koper włoski pomaga pozbyć się kolek i gazów z jelit
 • zielona herbata zmniejsza ilość wolnych rodników
 • śliwka, jabłko oraz winogrona stymulują pracę jelit

Zioła oczyszczające organizm z toksyn
Kliknij i sprawdź ceny!

Dieta oczyszczająca, dieta sokowa

Dużą popularność w oczyszczaniu organizmu zdobywają sobie diety oczyszczające bazujące na piciu świeżo wyciśniętych soków owocowych oraz warzywnych. Jedna z takich diet ogranicza odżywianie wyłącznie do pitych kilka razy dziennie soków oraz wody i każe przejść na całkowitą głodówkę a trwa 14 dni.

Inny wariant tej samej diety pozwala na połączenie picia soków i jedzenie lekkostrawnych niewielkich posiłków. Soki mogą być wykonane z jednego gatunku warzyw czy owoców, jedna porcja oczywiście, lub mogą być mieszane. Najlepiej połączyć warzywa i owoce tak, by ich działanie się sumowało oraz aby uzyskiwać odmienne smaki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.