6 sportów, których warto spróbować z psem wiosną!

Psie sporty stają się coraz popularniejsze wśród posiadaczy czworonożnych przyjaciół. Nic dziwnego – aktywne spędzanie czasu z pupilem minimalizuje stres, gwarantuje dobre samopoczucie, a także fantastycznie wpływa na rozwój psychiczny psa i jego kondycję. Dzięki sportowej aktywności można zapewnić psiakowi odpowiednią ilość wysiłku fizycznego i intelektualnego, co zaowocuje wspaniałą więzią i mnóstwem radości.

1. Agility
W tej dyscyplinie liczy się czas i bezbłędne wykonanie wszystkich poleceń przewodnika. Jej najważniejszym elementem jest tor przeszkód dla psa (składają się na niego m.in.: tunel, rękaw, stacjonata i slalom), który zwierzak musi pokonać we wskazanej przez właściciela kolejności. Niektóre przeszkody są wyposażone w specjalne punkty, które psiak musi dodatkowo dotknąć łapą. Jak rozpocząć przygodę z tym sportem? Aby zachęcić pupila do tej aktywności, warto zaopatrzyć się na początek np. w slalom zręcznościowy lub płotek sprawnościowy (tego typu akcesoria mają w swojej ofercie m.in. internetowe sklepy zoologiczne, takie jak https://www.naszezoo.pl), a za każde poprawnie wykonane ćwiczenie nagradzać go ulubionym smakołykiem.

2. Dogfrisbee
To jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych wśród posiadaczy czworonogów, polegająca na rzucaniu dyskiem frisbee przez właściciela i chwytaniu go przez psa. W obrębie tego sportu można wyróżnić kilka różnych konkurencji:
• Longdistance – kluczowym założeniem jest wykonanie jak najdłuższego rzutu.
• Superminidistance – pies aportuje dysk na wyznaczonym obszarze podzielonym na odmiennie punktowane pola.
• Timetrial – polega na wykonaniu podwójnego rzutu (każdy po 20 m) i złapaniu dysku przez psa w jak najkrótszym czasie.

3. Flyball
Pod tą nazwą kryje się psia sztafeta, która jest sportem grupowym. Czworonogi biegną po wyznaczonych torach, które składają się z hopek (ich minimalna wysokość wynosi 17,5 cm, a maksymalna 35 cm) oraz boksów, z których – po naciśnięciu łapą – wyrzucana jest piłka. Pupil musi złapać zabawkę i przynieść ją swojemu opiekunowi w jak najkrótszym czasie. Do tej rozrywki warto zaangażować również inne psiaki, z którymi nasz pupil będzie mógł rywalizować. W tym sporcie sprawdzą się m.in. cavaliery, owczarki belgijskie czy whippety, ale równie dobrze poradzą sobie psiaki, które lubią aportować i potrafią słuchać komunikatów właściciela.

4. Coursing
To sport polegający na biegu za przynętą (kawałek plastiku, materiału lub fragment skóry zwierzęcia na sznurku), która jest ciągnięta po ziemi. Ta aktywność doskonale sprawdza się na rozległych obszarach, takich jak łąki czy zbocza. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie – trasa nie może przebiegać w miejscu, w którym są dziury, duża ilość kamieni lub innych elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psiaka lub pokaleczyć jego łapy. Na terenie biegu mogą jednak znaleźć się dobrze widoczne dla pupila przeszkody, takie jak krzaki czy duże gałęzie i konary.

5. Obedience
Czyli sportowe posłuszeństwo. Podstawą tej dyscypliny jest znakomity kontakt z pupilem oraz umiejętność wydawania jasnych i zrozumiałych dla psiaka poleceń. W tej aktywności liczy się jak najszybsze wykonanie komendy i natychmiastowa reakcja na instrukcje opiekuna. Jak zachęcić psa do obedience? Najlepiej sprawdzi się system nagradzania, polegający na częstowaniu czworonoga jego ulubionymi przysmakami po każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniu. Na początku warto zakupić drewniany aport, piłeczkę, pachołki i taśmę. Decydując się na sportowe zmagania i start w zawodach warto opanować:
• komendę „waruj” z marszu i z biegu,
• przyniesienie aportu wykonanego z drewna,
• skok przez przeszkodę.

6. Dogtrekking
Ten sport polega na… wędrówce z psem lub psami, które przypięte są do opiekuna za pomocą specjalnej linki amortyzującej oraz pasa biodrowego. Przed przystąpieniem do zawodów sportowych warto jednak spróbować sił w rekreacyjnym dogtrekkingu. Istotną kwestią jest dobór trasy – powinna być ciekawa zarówno dla psiaka, jak i opiekuna. Należy również zaopatrzyć się w mapy oraz urządzenia nawigujące tak, aby z niej nie zboczyć. Jeśli wycieczka przewidziana jest na kilka godzin lub nawet cały dzień należy pamiętać o wystarczającej ilości wody i przekąsek. W terenie doskonale sprawdzą się przenośne akcesoria, takie jak silikonowa miseczka czy specjalne poidło dla czworonogów.

Zostaw odpowiedź