Rolki jak wybierać mądrze?

Gdy odkładamy ciepłe kurtki do szafy to nie tylko oznaka rosnących temperatur, ale również przejścia z aktywności fizycznej uprawianej podczas sportów zimowych na aktywność związaną rolkami, rowerami, deskorolkami czy bieganiem. W tym artykule chcemy skupić się na rolkach, które posiadają szereg zalet a największą z nich jest radości z jazdy. Jeżeli zimą jednym z Twoich ulubionych sportów są narty nie powinno być problemu z przestawieniem się na rolki, w końcu wszystko zaczęło się od łyżworolek. Rolki zachęcają do aktywności fizycznej prowadzonej samodzielnie jak i w grupie z rodziną czy znajomymi. Pozwalają na swobodniejsza rozmowę niż ma to miejsce podczas biegania a jednocześnie doskonale radzą sobie ze spalaniem ludzkich kalorii.

Rolki to sprzęt, który nie zajmuje dużo miejsca i bez problemu zmieścisz je w każdym mieszkaniu. Ich lekka waga i niewielkie rozmiary wręcz zachęcają do tego, żeby ubrać je na nogi i wyjść z domu. Jazda na rolkach jest nie tylko przyjemna, ale również łatwa do nauczenia nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie jeździły na rolkach, wrotkach czy łyżwach. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa, który również jest bardzo wysoki. Rolki do jazdy rekreacyjnej nie osiągają takich prędkości jak rowery i średnia prędkość przemieszczania się jest znacząco niższa. Dodatkowo poruszamy się niemal jak na podwyższonej podeszwie, kółka w rolkach są małe co za tym idzie ewentualny upadek następuje z niskiej wysokości. To co rzuca się w oczy to również fakt, że rolkarze bardziej dbają o swoje bezpieczeństwo zakładając ochraniacze na kolana, łokcie i dłonie.

Na rynku jest wielu producentów rolek oferujących różną jakość od tzw. marketowej po profesjonalną. To nie jest tak, że rolki z marketu muszą od razu być złe na pewno część producentów oferujących rolki w niższych cenach dba o jakość swoich produktów, jednak przy zakupie należy dobrze oglądać wybrany model i ocenić czy jego wykonanie pozwala myśleć o czymś więcej niż tylko jednym sezonie. Jeżeli oczekujemy, rolek wyższej jakości warto pokusić się na produkty firmy Rollerblade oraz K2.

Rolki tak samo jak rowery czy hulajnogi dzielą się ze względu na swoje przeznaczenie. Naturalnie zdecydowanie największa produkcja skupia się na rolkach rekreacyjnych stworzonych dla wszystkich osób traktujących jazdę na rolkach jako sposób na sobotnie czy niedzielne popołudnie. Jest to typ rolek idealnie nadający się do jazdy po płaskich asfaltowych powierzchniach. Chociaż ich konstrukcja stawia w pierwszej kolejności na komfort, więc nawet jazda po brukowanej ścieżce jest mniej dokuczliwa.

Kolejny typ rolek to rolki do jazdy szybkiej, sama nazwa wskazuje ich konkretne przeznaczenie. Rolki do jazdy szybkościowej posiadają wyraźnie większe kółka co za tym idzie można osiągać na nich większe prędkości. Jazda na rolkach szybkościowych przeznaczona jest dla osób, które swobodnie radzą sobie ze zwyczajnymi rolkami i poszukują większej adrenaliny. Jednak rolki tego typu nie gwarantują takiego komfortu jak rolki rekreacyjne podczas jazdy po nierównej nawierzchni, najlepiej sprawdzają się na torach a tych w Polsce nie ma zbyt wiele.

Rolki freestylowe to propozycja dla osób lubiących swobodną jazdę po niewielkich powierzchniach. Z takimi rolkami każdy slalom staje się dużo prostszy a wymijanie przeszkód łatwiejsze. Precyzyjna jazda jest też bardzo efektowna i na internecie jest wiele filmów pokazujących umiejętności osób poruszających się na rolkach freestylowych.

Gdy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj rolek zostaje przyjrzeć się ich budowie, bo to ona odgrywa kluczową rolę w komforcie jazdy i jej bezpieczeństwie. Wiele tańszych modeli posiada plastikowe kółka, które nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem i zdecydowanie lepiej wybierać rolki z kółkami wykonanymi z kauczuku syntetycznego. W przypadku kółek warto zwrócić uwagę również na ich twardości, im kółka miększe tym mniejszą prędkość pozwalają osiągać, ale gwarantują wyższy komfort jazdy. Kołka w rolkach są wyprofilowane na trzy sposoby: płasko, zaokrąglenie i ścięcie. Profil kółek ma wpływ na szybkość i stabilność jazdy.

Kółka montowane są na płozach, które wykonuje się z tworzyw sztucznych i aluminium. W przypadku płozy wykonanej z tworzyw, możemy oczekiwać większego komfortu, natomiast aluminium jest bardzo lekkie co za tym idzie wpływa na zwiększone prędkości jakie możem osiągać na rolkach, chociaż w przypadku jazdy rekreacyjnej nie odczujemy tutaj wielkiej różnicy w prędkościach. Płoza montowana jest do buta, który ma kluczowe znaczenie w odczuwaniu radości z jazdy. Wybierając rolki zwróć szczególną uwagę na to czy but jest dobrze usztywniony, twoja stopa w nim nie lata a jednocześnie nic Cię nie uwiera.

Zakup rolek nie jest prostą sprawą, ale wydaje się być duży mniej skomplikowany niż np. zakup nart. Bogatą ofertę rolek uznanych marek znajdziesz na stronie: https://www.skisport.com.pl/rolki. Zachęcamy do aktywności fizycznej niezależnie jaką formę ona przybierze. Jazda na rolkach należy bez wątpienia do jednej z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.