Adipex: czym jest, działanie, efekty uboczne

Adipex to preparat uznawany za jeden z najskuteczniejszych środków intensyfikujących procesy odchudzające. Chociaż dostępne dane statystyczne wskazują, że popularność, jaką cieszy się Adipex z każdym rokiem staje się coraz większa, to jednak warto pamiętać, że jest to środek o potencjalnie wysokim poziomie niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia.

Adipex na rynku medycznym

Co ciekawe, w początkowych fazach swojego istnienia na rynku medycznym  Adipex często był polecany przez samych lekarzy jako wysoce skuteczna metoda pozwalająca zgubić nadliczbowe kilogramy. Bardzo szybko okazało się jednak, że te same czynniki, które stanowią o skuteczności leku na odchudzanie  Adipex stanowią również przyczynę całego szeregu niebezpiecznych dla zdrowia efektów ubocznych. Cała kontrowersja zasadza się na charakterystyce głównej substancji czynnej leku na odchudzanie Adipex, czyli związkowi chemicznemu znanemu jako fentermina. Jest to substancja pochodząca z grupy fenetylamin, a mówiąc inaczej po prostu pochodna amfetaminy.

Jednak pomimo faktu, iż główną substancją czynną leku Adipex stanowi pochodna amfetaminy i pomimo dość często występowania różnego rodzaju efektów ubocznych lek ten w wielu krajach nadal bywa przepisywany przez lekarzy jako skuteczny środek odchudzający. W Polsce jest on nielegalny, jednak pomimo tego dostępność Adipexu jest duża. Co warto wiedzieć o leku na odchudzanie, jakim jest Adipex przed rozpoczęciem kuracji? I wreszcie jaki jest mechanizm działania odchudzającego leku Adipex oraz jakie konkretnie efekty niepożądane i objawy uboczne wiążą się z przyjmowaniem tego preparatu? Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco dokładniej i postarajmy się udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Adipex: czym jest i jak działa?

Jak już wspominano, lek na odchudzanie Adipex pod względem klasyfikacji chemicznej zalicza się do kategorii substancji znanych jako fenetylaminy. Główna substancja czynna leku Adipex to fentermina, będącą de facto pochodną amfetaminy. Oprócz działaniu odchudzającego, Adipex wykazuje również szereg działań bardzo przypominających te, jakie stanowią efekt przyjmowania amfetaminy.

Przede wszystkim, wprowadzenie do organizmu fenetylaminy, czyli głównej substancji czynnej leku na odchudzanie Adipex, powoduje gwałtowne zaburzenie gospodarki hormonalnej mózgu. W rezultacie oddziaływania  fenetylaminy na ośrodkowy układ nerwowy dochodzi do gwałtownego zintensyfikowania produkcji noradrenaliny a także innych ważnych neuroprzekaźników, czyli serotoniny oraz dopaminy. To właśnie z powodu tego mechanizmu bardzo częstym efektem ubocznym stosowanie leku Adipex jest silne pobudzenie psychiczne oraz ruchowe, przyspieszenie akcji serca a czasami również poczucie rozdrażnienia. Efekty te oczywiście nie są tak intensywne, jak w przypadku zażycia prawdziwej amfetaminy, jednak w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz podatności organizmu niekiedy mogą przyjmować naprawdę niepokojące objawy.

Działanie odchudzające

Oprócz tego lek na odchudzanie Adipex silnie oddziaływuje również na ośrodki beta-adrenergiczne w podwzgórzu a także ośrodki głodu oraz sytości. To właśnie temu aspektowi wpływu leku Adipex na ludzki organizm przypisuje się jego silne działanie odchudzające. Stosowany regularnie Adipex niejako „oszukuje” mózg, co jest możliwe właśnie poprzez silne oddziaływanie na ośrodki głodu oraz sytości. W rezultacie, osoby przyjmujące Adipex są często w stanie zredukować ilość spożywanych codziennie pokarmów nawet o kilkadziesiąt procent, i to bez odczuwania poczucia głodu. Co więcej, takie radykalne zmniejszenie podaży jedzenia w trakcie stosowania leku Adipex najczęściej nie wiąże się również z uczuciem osłabienia organizmu. Dzieje się tak ponieważ Adipex, jak już wspominano, działa nieco podobnie do amfetaminy, czyli powoduje pobudzenie psychiczne oraz ruchowe a także poczucie bycia „rozpieranym przez energię”.

Z tego opisu mogłoby wynikać, że Adipex to wręcz cudowny lek na odchudzanie, o wiele skuteczniejszy od jakichkolwiek diet czy suplementów diety. W pewnej mierze jest to prawda, ponieważ Adipex wykazuje naprawdę bardzo silne właściwości odchudzające. Ten medal ma jednak dwie strony, ponieważ stosowanie leku Adipex może być przyczyną całego szeregu niebezpiecznych dla zdrowia efektów ubocznych.

Inne preparaty odchudzające
Kliknij i sprawdź ceny!

Adipex: efekty uboczne

Jako że główna substancja czynna leku Adipex stanowi pochodną amfetaminy, to naprawdę trudno byłoby oczekiwać od tego leku całkowitego bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że potencjalne efekty uboczne regularnego stosowania leku na ochudzanie Adipex są znacznie poważniejsze, niż jesteśmy skłonni podejrzewać. Adipex może powodować między innymi takie efekty uboczne, jak:

  • 1. Wykształcenie się uzależnienia psychologicznego i/lub fizjologicznego od leku
  • 2. Niepożądane efekty doraźne, takie jak bezsenność, biegunki, wymioty, poczucie rozdrażnienia
  • 3. Zaburzenie funkcji seksualnych(zwłaszcza u mężczyzn)
  • 4. Nadciśnienie tętnicze lub nadciśnienie płucne
  • 5. Dolegliwości ze strony układu nerwowego

Warto mieć świadomość, że jako pochodna amfetaminy Adipex wykazuje pewną specyficzną właściwość, a mianowicie nasz organizm szybko przyzwyczaja się do głównej substancji czynnej leku, przez co dawki trzeba stale zwiększać. W ten sposób znacząco rośnie nie tylko ryzyko uzależnienia, ale również ryzyko pojawienia się efektów ubocznych, zwłaszcza tych związanych z nieprawidłową czynnością układu krążenia oraz systemu nerwowego.

W przypadku wystąpienia efektów ubocznych stosowanie leku Adipex należy przerwać. Jeśli jednak znajdujemy się w sytuacji, gdy zażywamy Adipex już od kilku tygodni i mamy za sobą kilkukrotne zwiększenie dawki, natychmiastowe zaprzestanie stosowania leku może spowodować wystąpienie efektów odstawiennych. Z tego powodu, w takiej sytuacji należy najpierw skonultować się z lekarzem.

Adipex: skuteczność

Badania naukowe a także stosowanie tego leku w praktyce dowodzą, że Adipex, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą, wykazuje silne efekty odchudzające. W ciągu 6 tygodni stosowania preparatu niekiedy można zgubić nawet kilkanaście kilogramów. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy jest to warte naprawdę poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, jakie stwarza stosowanie leku Adipex?

Adipex: legalność

W Polsce sprzedaż leku Adipex jest nielegalna. Oznacza to, że nie można go zakupić w jakikolwiek legalny sposób. Jednak ze względu na to, że w wielu innych krajach Adipex nadal jest stosowany w medycynie jako środek odchudzający, nabycie leku Adipex na przykład przez internet nie stanowi większego problemu. Należy jednak liczyć się z faktem, że lek ten często jest podrabiany, w rezultacie czego zamiast i tak już niebezpiecznego Adipexu możemy otrzymać jakąś prostszą i o wiele groźniejszą pochodną amfetaminy.

Podsumowanie

Czy Adipex może być uznawany za skuteczny lek na odchudzanie? Praktyka pokazuje, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Znak zapytania można jednak postawić przy wyrazie „lek”. Czy bowiem Adipex rzeczywiście jest „lekiem”, czy też raczej środkiem dopingującym, przypominającym na przykład sterydy anaboliczne? Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakie stosowanie leku Adipex stwarza dla ludzkiego zdrowia wydaje się, że prawidłową odpowiedzią jest ta druga opcja.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.