Bagażnik czy kosz rowerowy – co wybrać?

Sezon rowerowy trwa w najlepsze. A jeśli przymierzasz się do dłuższych wycieczek z pewnością nie może zabraknąć ci bagażnika rowerowego lub kosza montowanego na kierownicy. No właśnie, bagażnik czy kosz rowerowy – co wybrać? Co sprawdzi się na krótkie a co na dłuższe trasy?

Wyróżniamy kilka rodzajów bagażników, m.in. doczepiany do siodła, koła, ramy. Wbrew pozorom nie jest to taki prosty wybór, ponieważ bagażniki mogą zsuwać się lub nie trzymać z pewnymi rodzajami rowerów. A może lepiej wybrać tradycyjny kosz? Praktyczne podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jaki bagażnik do roweru?

Bagażniki rowerowe mogą być mocowane na 2 sposoby a mianowicie do wspornika siodła oraz na rurki biegnące w stronę środka tylnego koła. Koszt bagażnika to około 100 zł. Za tę cenę bez problemu kupimy coś klasycznego i funkcjonalnego.

Bagażnik regulowany można dobrze dopasować do roweru. Duża ilość rurek powoduje także, że bagażnik uniesie większy ciężar niż te podczepiane pod siodło. Taki bagażnik z powodzeniem może zastąpić już plecak czy torbę a to oznacza dla nas większą wygodę i mniejszą potrzebę zabierania ze sobą dodatkowego bagażu. Pamiętajmy, że im grubsze rurki, tym większym udźwigiem dysponujemy. Z drugiej strony wyroby aluminiowe są lżejsze a więc łatwiejsze w transporcie. Ich waga nie przekracza 1 kilograma. Gdy chcesz dobrać bagażnik regulowany sprawdź rozmiar twojego koła rowerowego, by dobrze wytypować model bagażnika.

Bagażnik doczepiany do siodełka czyli do sztycy gwarantuje stabilność całego montażu. Jego kolejną zaletą jest także niska waga takiego sprzętu wykonanego przeważnie z aluminium. Cena jest porównywalna do bagażników regulowanych, bo wynosi około 100 złotych. Jeśli rower służy ci na co dzień do poruszania się po mieście a bagażnik chcesz równie łatwo montować co demontować, to taka propozycja zakupu będzie dla ciebie idealna. Kolejna zaleta to łatwiejsze dopasowanie bagażnika do roweru – nie musisz martwić się o rozmiar kół a ewentualne „problemy” mogą wynikać ze względów estetycznych. Niestety w takim bagażniku nie będzie ci dane przewozić ciężkich rzeczy. Maksymalny udźwig często kończy się na 10 kilogramach.

Przed zakupem siodełka upewnij się czy jest on przystosowany do twojego roweru. Szukaj siodełek odpowiednich do twojego typu roweru, np. miejskiego, górskiego czy szosowego.

Klasyczne kosze rowerowe

Te klasyczne kojarzone z wikliną wcale nie odchodzą w niepamięć, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by taki kosz zamontować w rowerze miejskim, np. holenderskim. Kosze rowerowe są piękne i mają duszę. Te z kratką ochronną nadają się nawet do przewożenia w nich zwierząt. Kosze do roweru najczęściej montowane są na przód.

Przy koszach posiadamy 3 opcje montażu do wyboru a mianowicie:
• kosz wieszany na kierownicy na drucianych hakach,
• kosz podparty o wspornik kierownicy i oś przedniego koła,
• kosz podczepiony pod wysięgnik mocowany do wspornika kierownicy.

Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne, ponieważ teoretycznie nadaje się do każdego roweru. Takie produkty są stosunkowo najtańsze, ale w cenie zawiera się stosunek do jakości. To ważne, by kosz nie zaczął z czasem rdzewieć, był odporny na urazy mechaniczne i chemiczne. Kosz jest także łatwy w montażu, ale niestety nie tak stabilny jak mogą tego oczekiwać niektórzy. Dodatkowo haki, które są mocowane do kierownicy prawdopodobnie ją porysują. Takie rozwiązanie jest więc dobre tylko do tanich rowerów, które nie mają dla nas większej wartości. Na takich koszach przewieziemy tylko stosunkowo lekkie bagaże. Zaletą szybkiego montażu jest niewątpliwie to, że kosz równie łatwo założymy jak i zdemontujemy, dzięki czemu zyskujemy dużą swobodę.

f-kellys-koszyk-przedni-cargo

Kosz przedni na zakupy
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Kosze rowerowe mogą być aluminiowe (najlżejsze), metalowe – nieco cięższe i wytrzymalsze, które można oprzeć na wsporniku kierownicy i osi koła. Wada takiego kosza to ciężki demontaż, ale to jednocześnie może być rozpatrywane jako zaleta, w końcu takie rozwiązanie utrudnia jego kradzież. Kosze można także zamontować na wysięgniku, który mocujemy do kierownicy a następnie przykręcamy do kosza. Coś takiego sprawdzi się tylko w przypadku lekkich rzeczy, np. zakupów spożywczych.

Podsumowanie czyli co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepszy jest bagażnik czy kosz rowerowy – co wybrać? Jest wiele opcji zróżnicowanych pod względem mocowania, wykonania, użytego materiału i ceny. Spośród ta dużego asortymentu każdy powinien wybrać coś dla siebie. Jeśli nie masz pewności czy dany kosz lub bagażnik będzie pasował do twojego roweru zakup uniwersalny adapter lub przejedź się z rowerem do sklepu. Największe wymagania stoją przed kierowcami, którym zależy na przewożeniu ciężkich ładunków. Wtedy warto się już zaopatrzyć w montowany bagażnik z tego względu, że duży ciężar oparty na przedzie roweru zaburzy skręcanie, co w przypadku drobnej postury kobiet może stać się nie lada problemem.

Zostaw odpowiedź