Aplikacje rowerowe, które warto znać

aplikacje rowerowe

Choć większość smartfonów jest wyposażona w funkcję GPS, dzięki której można rejestrować przebieg trasy, prędkość jazdy i wiele innych parametrów, twórcy aplikacji rowerowych prześcigają się z pomysłami na to, jak jeszcze lepiej wspomóc cyklistów podczas wielogodzinnych, często wyczynowych wypraw. Ale bez względu na to, czy jesteś zawodowcem czy wsiadasz na rower tylko od czasu do czasu, warto poznać pomocne aplikacje na rower. Z tego artykułu dowiesz się, które z nich zasługują na szczególną uwagę.

Aplikacje rowerowe dla osób, które lubią rywalizację

Wirtualna rywalizacja może skutecznie podnieść poziom adrenaliny, kiedy niemożliwe jest branie udziału w regularnych wyścigach lub chce się porównać wyniki z kolegami. W tym przypadku świetnie sprawdzi się Starva. Ta aplikacja rowerowa zarejestruje Twoje przejazdy, dzieląc je na segmenty. Dzięki temu sprawdzisz, jak przebiegała jazda na poszczególnych fragmentach czy single track’ach – tym samym zyskasz potężną bazę danych, z której wywnioskujesz, co sprawiło Ci największą trudność na trasie. Ta funkcja aplikacji Strava sprawia, że na konkretnych segmentach drogi masz możliwość rywalizowania z innymi użytkownikami aplikacji – możesz się sprawdzić i przekonać, jak wypadniesz na tle konkurencji. W wersji podstawowej można podejrzeć wyniki top 10, a jeżeli interesują Cię pozostali użytkownicy, musisz wykupić wersję premium.

Aplikacja zapisuje także m. in.:

  • liczbę zarejestrowanych tras,
  • całkowitą sumę przebytych kilometrów i czas spędzony na rowerze,
  • liczbę osób podążających za Tobą tą samą trasą rowerową,

Doskonałą alternatywą dla Stravy jest aplikacja na rower Paxira. To gratka dla miłośników rywalizacji i dzielenia się informacjami o swoich osiągnięciach. Warto rozpocząć od spersonalizowania swojego profilu, śledzić własne statystyki i zapisywać trasy. Ponadto masz możliwość obserwowania innych użytkowników, którzy rejestrują swoje trasy i udostępniają je społeczności. Możesz dokładnie śledzić osiągnięcia danych użytkowników: liczbę kilometrów i spalonych kalorii, przebieg trasy itp., i wspierać swojego faworyta przez dodawanie komentarzy.

Aplikacja rowerowa – planowanie trasy

aplikacje na rower

Wraz z pojawianiem się GPS-a w każdym smartphonie, korzystanie z tradycyjnej mapy dla wielu stało się bezsensowne i uciążliwe. Dlatego już posługując się tak popularnymi aplikacjami, jak np. Google Maps, będziesz w stanie wyznaczyć trasę planowanej wycieczki rowerowej. Jest jednak kilka innych ciekawszych propozycji, które warto zainstalować, a planowanie rowerowych podróży stanie się przyjemnością.

Pierwszą jest Locus – to aplikacja, która z powodzeniem zastąpi papierowy przewodnik turystyczny. Możliwość ładowania map offline z konkretnych wydawnictw sprawi, że zyskasz informacje o rodzaju pokonywanej trasy rowerowej i schroniskach znajdujących się nieopodal. Bez przeszkód wgrasz także do aplikacji darmowe mapy offline np. osmapa.pl lub 4umaps.eu. Poza tym Locus oferuje wytyczenie trasy i zapisanie jej w ulubionych.

Jedną z najlepszych rozwiązań jest niewątpliwie OSMAnd. Liczba funkcji, które posiada, jest wręcz niebywała! To bardzo dobra aplikacja do jazdy na rowerze, przede wszystkim dla cyklistów terenowych – mapy są przygotowywane niezwykle szczegółowo, a mogą je uzupełniać wszyscy użytkownicy z całego świata. Aplikacja posiada funkcję wyboru stylu jazdy jazdy: preferuj drogi boczne, zrównoważony lub krótsze trasy. Największą jej zaletą jest to, że działa bez dostępu do Internetu. Aplikacja jest dostępna w darmowej wersji podstawowej oraz w płatnej wersji premium.

Jeśli funkcje sportowe nie są dla Ciebie aż tak ważne, dobrym wyborem będzie aplikacja Naviki. Świetnie pokazuje ścieżki rowerowe, co z pewnością przyda się podczas miejskich wycieczek. Znajdziesz tutaj szereg opcji ułatwiających organizowanie codziennej jazdy, jak i weekendowych wypraw. W aplikacji zaplanujesz swoje trasy, dzieląc je na kategorie. Znajdziesz w niej również informację o profilu wysokościowym drogi. Jeżeli nowo odkryta trasa Ci się spodoba, możesz ją zapisać, aby bez problemu ponownie na nią wrócić. Mapy Naviki działają także w trybie offline, a aplikacja jest dostępna nie tylko dla systemu Android, ale również dla użytkowników telefonów z Windows.

Inne przydatne aplikacje rowerowe

trening kolarski

Co do wyboru mają jeszcze cykliści? Dla aktywnych polecamy aplikacje Google Fit lub Apple Health. Umożliwiają one skuteczne planowanie treningów i pomagają w osiągnięciu dobrej formy.

Krótki bieg, szalona jazda na rowerze czy słoneczna wędrówka – dzięki aplikacji Relive stworzysz film 3D z przejechanej trasy, na którym zarejestrowany będzie jej przebieg oraz informacje o dystansie, prędkości i wysokości. Te aplikacje możesz łączyć z innymi, np. Stravą, dzięki czemu otrzymasz nowe możliwości.

Aplikacja Zwift przenosi trening kolarski na trenażerze na zupełnie inny poziom. Dzięki niej masz możliwość ścigania się z kolarzami z całego świata! Zwift łączy radość z gier wideo z intensywnością poważnego treningu, pomagając ulepszać Twoją formę. Wybieraj spośród planów treningowych, przejażdżek grupowych, wyścigów i nie tylko. Zdecydowanie bardziej przyda się zimą, kiedy warunki atmosferyczne czasem uniemożliwiają efektywne trening.

A teraz propozycja dla osób, które o konserwację i naprawę sprzętu chcą zadbać sami. Bike Repair jest aplikacją, w której znajdziesz informacje w postaci samouczków o naprawie i konserwacji części oraz dbaniu o rower. Co prawda aplikacja nie jest dostępna w wersji polskiej, jednak każdy tutorial zawiera fotografie. W wersji podstawowej będziesz miał dostęp do 9 instrukcji oraz 17 porad. Inną tego typu opcją jest Bike Doctor.

Aplikacje na rower – pomoc dla każdego cyklisty

Aplikacje na rower to z pewnością rzecz, którą warto zainstalować na swoim telefonie. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji i zapotrzebowań możesz zyskać praktyczną nawigację, która pozwoli podejmować się turystycznych wypraw rowerowych, lub wybrać taką aplikację, która zastąpi licznik rowerowy, informując Cię o prędkości jazdy, spalonych kaloriach i wielu innych parametrach.

Pamiętaj, że aplikacja jest fajną, ale nie jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać przed wyruszeniem w trasę. Odwiedź sprawdzony sklep, gdzie znajdzie najwyższej jakości odzież i akcesoria.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.