Rowery MTB polskiego producenta – TABOU

Jazda rowerem po mieście jest przyjemna, ale to jednak nie wszystko. Wypady na leśne ścieżki są znacznie przyjemniejsze, ale dla części zwolenników dwóch kółek to nadal mało.

Rower MTB – dobry do jazdy w górach

W opisywanej sytuacji w grę zaczyna wchodzić jeżdżenie w terenie pagórkowatym lub wręcz – co zaczyna być prawdziwą przygodą dla wielu osób – górskich. Ale tu zaczynają się pewne schody, ponieważ w tym przypadku już jednak nie każdy rower się sprawdzi, a zwykła trekkingówka w przypadku gór, gdzie często ma się do czynienia z podjazdami i zjazdami, niejednokrotnie następującymi zaraz po sobie, bądź przeciwnie – ciągnącymi się przez bardzo długi odcinek trasy – to zdecydowanie za mało. Zamiast niej zdecydowanie warto sięgnąć po któryś z rowerów MTB.

Czy rower MTB musi być bardzo drogi? Niektórzy sądzą, że tak. Na szczęście okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu w tej dziedzinie, istnieją również rozwiązania w całkiem przystępnej, osiągalnej niemal dla każdego, cenie.

Nowe, polskie rozwiązanie

To, że rower MTB nie musi być bardzo drogi, udowadnia nowy polski producent rowerów, marka Tabou. Przykłady ich rozwiązań można znaleźć na stronie https://www.tabou.pl/mtb i trzeba przyznać, że jest się czym zainteresować.

Rowery górskie marki Tabou spełniają praktycznie wszystkie wymagania, jakie powinien posiadać dobry rower górski, a jednocześnie nie kosztuje wielu tysięcy, jak modele przeznaczone dla zawodowych sportowców. Jednocześnie jednak modele te są jak najbardziej solidne, co przecież jest kluczowe w przypadku rowerów przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie i często poddawanym wstrząsom – a czego siłą rzeczy nie można powiedzieć o najtańszych, często „no name’owych” modelach dostępnych w hipermarketach.

Czym właściwie jest rower MTB?

Zacznijmy jednak od początku. O ile pojęcie „rower górski” zna każdy, początkujący rowerzysta może nie do końca kojarzyć samo pojęcie MTB. W praktyce to jednak synonim, a sam skrót MTB pochodzi od angielskiego wyrażenia Mountain Terrain Bike – czyli właśnie górski rower terenowy, sprzętu, który sprawdza się w trudnych warunkach.

Warto tutaj wspomnieć o cechach charakterystycznych rowerów górskich, a bez wątpienia należą do nich duże i grube koła, idealnie przygotowane do częstego kontaktu z kurzem, pyłem, drobnymi kamieniami czy – czego nie da się w górach uniknąć – błotem. Rowery MTB nie sprawdzą się u osób, które chciałyby szybko jechać po równej drodze – dla nich lepsze byłyby rowery szosowe.

Z drugiej strony obecna w rowerach MTB stosunkowo ciężka rama, choć zmniejsza możliwe osiągi szybkościowe, zapewnia pojazdowi większą solidność, co w górach nieraz okaże się cechą szczególnie cenną.

Istnieje jeszcze jedna ważna cecha, która powinna być obecna w rowerach MTB, a mianowicie dobra amortyzacja. W końcu rower ten, jeżeli będzie użytkowany w warunkach dla niego „naturalnych”, czyli w terenie trudnym i wyboistym, często będzie poddawany wstrząsom. Dobra amortyzacja pozwoli poprawić komfort korzystania z roweru.

Rowery MTB od Tabou

Tabou zadbało o spełnienie wszystkich wymienionych oczekiwań – ich rowery z linii Wizz (a więc tej przeznaczonej do jazdy w górach – producent posiada także linie innego typu, w tym crossowe, trekkingowe i BMX) sprawdzą się nawet w trudnych warunkach. W zależności od wybranej wersji, dostępna jest różna liczba przełożeń, od 21 do 24.

Co istotne, poszczególne modele wyposażono także w odpowiednie hamulce, w przypadku modeli niższych – V-brake Tektro, natomiast wyższych w hamulce tarczowe Shimano. Dodatkowo wyższy model posiada także doceniane przerzutki Shimano Alivio.

Pisząc o tym wszystkim warto wspomnieć również i o tym, że firma (producent rowerów) Tabou zadbała o zróżnicowanie oferty pod kątem wysokości i profilowania rury górnej. Dzięki temu cyklistki mogą wybrać model, w którym część ta znajduje się nieco niżej, a to znacznie zwiększa wygodę użytkowania w przypadku niższego wzrostu. Same ramy rowerów Tabou Wizz wahają się pomiędzy 15, 17 oraz 19 calami, co daje możliwość dopasowania do własnych potrzeb, tak, aby użytkowanie roweru było jak najbardziej komfortowe.

Podsumowanie tematu

Wybierając rower odpowiedni do jazdy w terenie górskim, nie można ograniczyć się do modeli trekkingowych. Choć sprawdzają się one w przypadku jazdy po w miarę płaskim terenie, takim jak ścieżki leśne, to jednak w przypadku wertepów oraz właśnie w warunkach górskich, nie są już aż tak dobrym wyborem. Widać to chociażby po mniejszym komforcie ich użytkowania, lecz również po tym, że zwyczajnie ich konstrukcja nie jest przystosowana do korzystania w takich warunkach – duża liczba wstrząsów, częste podjazdy i zjazdy, czy wreszcie większe wymagania względem jakości hamulców, robią swoje. W takich sytuacjach dużo lepszym wyborem będą rowery górskie, czyli inaczej mówiąc rowery MTB.

Problem niestety leży w tym, że najtańsze, hipermarketowe modele rowerów MTB są często zbyt słabej konstrukcji, a profesjonalne modele są zbyt drogie. Dobrym kompromisem między ceną, a jakością okazują się opisywane rowery marki Tabou.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.