Bezpieczne sporty zimowe dla początkujących

Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani. Jeśli zimą nie chcemy rezygnować z aktywności fizycznej, jednak obawiamy się o poziom naszej formy – wybierzmy takie sporty, które są miłe, przyjemne i bezpieczne dla naszego organizmu. Sprawdź, jakie ćwiczenia dla początkujących bez kondycji warto wykonywać i jaki ma to wpływ na nasze samopoczucie.

Dlaczego warto zdecydować się na aktywność fizyczną?

Dostępne badania najlepiej udowadniają, że ruch fizyczny jest w naszym życiu niezbędny. Nie musimy być profesjonalnymi sportowcami trenującymi każdego dnia, tymczasem nawet minimalna dawka ruchu sprawia, że czujemy się znacznie lepiej a nasz organizm funkcjonuje poprawnie. Aktywność fizyczna zwiększa wydatek energetyczny, co sprzyja zmniejszaniu masy ciała[1]. To natomiast sprawia, że rzadziej jesteśmy otyli i nie mamy nadwagi.

Niestety dzisiejsze życie jest dla nas bardzo stresujące i zmagają się z tym nie tylko osoby młode, ale także te w podeszłym wieku – dlatego ze sportu nigdy nie należy rezygnować. Dlaczego? Zwiększa się liczba osób cierpiących na różne schorzenia cywilizacyjne, podczas gdy aktywność fizyczna przywraca osobom starszym pewność siebie, ułatwia kontakty integracyjne, wpływa na subiektywnie odczuwany wymiar zdrowia i na poziom jakości życia[2].

Ćwiczenia dla początkujących bez kondycji – co wybrać?

Podejmujemy pierwszy krok i decydujemy się na wybór aktywności fizycznej. O czym warto pamiętać? Ćwiczenia dla początkujących bez kondycji powinny być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego jeżeli szukamy optymalnych, aktywnych zajęć zimowych – zwróćmy uwagę także na to, czy są one idealne dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z daną dyscypliną.

Nie należy zaczynać od sportów bardzo wymagających i kontuzjogennych – dlatego też nie zaczyna się biegać, jeżeli występuje u nas problem nawet z szybszym chodem. Warto pamiętać, że każdy z nas jest w pewnym momencie osobą początkującą. Zwróćmy więc uwagę na odpowiednią rozgrzewkę przed każdą aktywnością i nie zrażajmy się zbyt szybko.

Bezpieczne sporty zimowe

Co prawda uprawienie sportów zimą jest nieco trudniejsze, ale nie oznacza to, że nie jest możliwe. W tę porę roku rezygnujemy z rowerów, a nawet i pływania (łatwo nabawić się przeziębienia po wyjściu z basenu). Są jednak takie dyscypliny, które uprawia się głównie zimą i to im warto przyjrzeć się bliżej.

  • Jazda na łyżwach to coś, czego może nauczyć się każdy. Zajęcia dla początkujących są łatwo dostępne, ale jeżeli tylko mamy taką możliwość – zadbajmy, aby nasze dzieci skorzystały z takiej aktywności jak najwcześniej. Dla najmłodszych uczestników przygotowane są specjalne urządzenia, które w powolnym tempie suną po lodzie, a których można się trzymać w czasie jazdy.
  • Jazda na nartach to lepsza alternatywa dla jazdy na desce. Istnieje możliwość wykupienia lekcji z instruktorem, który nauczy nas wszystkiego od podstaw.
  • Tenis ziemny jest może nieoczywistym sportem, jak na tę porę roku, jednak możemy go bez problemu trenować na obiekcie zamkniętym. Do doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią zajęć na świeżym powietrzu.

[1]M. Plewa, A. Markiewicz, Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, Endokrynologia Otyłość Zaburzenia Przemiany Materii 2006;2(1):30-37, s. 31.

[2] A. Marchewka, M. Jungiewicz, Aktywność fizyczna w młodości a jakość życia w starszym wieku, wyd. VIA MEDICA, Gerontologia Polska, tom 16, nr 2, s. 127.

Bibliografia

  1. Marchewka A., Jungiewicz M., Aktywność fizyczna w młodości a jakość życia w starszym wieku, wyd. VIA MEDICA, Gerontologia Polska, tom 16, nr 2.
  2. Plewa M., Markiewicz A., Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości, Endokrynologia Otyłość Zaburzenia Przemiany Materii 2006;2(1):30-37.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.