Zależnie od tego czy planujesz chodzić czy biegać, potrzebna ci odpowiednia para butów. Wygodne obuwie przyda się szczególnie na biegi górskie – jakie buty wybrać na trasę po trudnym terenie? Jest kilka podstawowych zasad, którymi powinno się kierować gdy chce się wybrać mądrze. Pomożemy ci zwrócić uwagę na fason, wysokość, materiał i rodzaj podeszwy odpowiedni do biegów po nieprzejednanych szlakach górskich.
Najpewniej jest wybrać buty najbardziej uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w górach niskich jak i wysokich, przy ciepłej i chłodnej aurze. Buty trekkingowe są podstawowym elementem wyposażenia każdego turysty górskiego, dlatego jeśli do takich się zaliczasz powinieneś zorientować się w swoich potrzebach i wymaganiach. Przed wypadem w góry przygotuj listę potrzebnego ekwipunku. W końcu nigdy nie wiesz jaka pogoda zastanie cię na miejscu, a ty powinieneś być gotów na każde warunki.
Przygotowanie do treningu w górach
Rozpoczynasz swoją przygodę z biegami górskimi i potrzebujesz nowych butów, ale czy zadbałeś o inne ważne kwestie? Nie zapomnij o przygotowaniu organizmu na wyzwanie zupełnie innego typu niż znało dotychczas. Mięśnie, stawy, ścięgna muszą być mocne i elastyczne a przed treningiem zawsze rozgrzane. Zanim wybierzesz się w góry wzmocnij mięśnie treningami siłowymi. Przyda ci się także lepsza kondycja w biegu pod górę. Chodź na basen, wychodź na rower i oczywiście biegaj, by wyrobić formę.
Jak biegać w górach?
Opanuj bieg na prostej nawierzchni, by móc sobie poradzić w trudniejszym terenie. W trakcie podbiegu nie pochylaj się zbytnio do przodu. Gdy jest ci ciężko nie biegnij ostatkiem sił, ale przejdź do szybkiego marszu. Z góry zbiegaj ostrożnie pochylając się lekko do tyłu a na stromych trasach maszeruj.
Wyposażenie biegacza
Góry potrafią zaskoczyć pogodą. Warunki pogodowe z naprzemiennym słońcem, chmurami i opadami deszczu oraz śniegu nie pomagają w przygotowaniu się do biegania. Buty to elementarny ekwipunek każdego sportowca, dlatego to na nich skupimy się w artykule. Przede wszystkim muszą być wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Tak jak w przypadku butów do biegania po bieżni, także tutaj obowiązuje rozgraniczenie na podeszwy pronujące, supinujące i neutralne. Najważniejszy jest jednak spód buta gdzie powinny się znaleźć wypustki lub kołki zwiększające przyczepność do podłoża. Sam materiał z jakiego wykonany będzie but nie jest bez znaczenia. Najlepiej, by łączył przepuszczalność powietrza z odpornością na wodę i zimno. Zadanie wydaje się skomplikowane, ale w sklepach z obuwiem sportowym znajdziesz wiele modeli spełniających powyższe warunki.
Inne elementy wyposażenia na które powinno się zwrócić szczególną uwagę to kurtka przeciwdeszczowa (lekka i zajmująca mało miejsca w plecaku), ewentualnie bluza i czapka chroniąca od słońca. Bidon lub butelka z wodą zapobiegną odwodnieniu. Nie musisz ich chować do plecaka, równie dobrze zastąpisz go specjalnym pasem mocowanym do bioder.
Jakie buty w góry?
Niskie buty trekkingowe będą odpowiednie do wypadu w niższe góry, gdzie dominują piaszczyste drogi. Nie chronią kostki, ponieważ na takim podłożu nie istnieje ryzyko poślizgnięcia jeśli obuwie jest wyposażone w stabilne wiązania i antypoślizgową podeszwę. Są też lekkie i przewiewne, często wykonane z materiału syntetycznego. Jeśli natomiast wybierasz się na trudniejszy szlak z przewagą kamiennych dróg wybierz buty trekkingowe wysokie za kostkę, które będą stabilizowały nogę ponad stopą. Takie buty mają też twardszą podeszwę, przez którą nie wyczujesz nierównej ziemi.
Buty górskie z wysoką cholewką
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Na koniec kilka uwag na temat tego jak kupować buty. Wbrew pozorom dopasowanie ich do stopy nie jest taką prostą sprawą jakby się to wydawało. Pamiętajmy, że będziemy chodzić w grubych skarpetach, dlatego zostawmy około centymetr luzu. Po zawiązaniu sznurówek materiał cholewki nie powinien uciskać ani drapać. Do sklepu warto udać się po południu gdy stopy są już nieco zmęczone i opuchnięte – takie też właśnie będą po całym dniu spędzonym w górach. Zawsze lepiej jest zostawić odrobinę luzu niż męczyć się w za ciasnych i obcierających butach. Podczas zakupu nie liczmy na to, że zbyt wąski but się rozciągnie czy rozejdzie. W dobrej jakości butach trekkingowych takie zjawisko może mieć miejsce dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania i ma związek raczej z przecieraniem materiałów niż z rozciąganiem. Mimo to po zakupie warto rozchodzić obuwie na spacerze. Absolutnie wstrzymaj się przed wypróbowaniem nowej pary na wycieczce.
Biegi górskie – jakie buty wybrać? Solidnie wykonane, sprawdzonej firmy i takie, w których nam wygodnie. Takie obuwie posłuży nam spokojnie kilka sezonów. Inwestycja powinna być więc planowana na lata.