Boks – jak wybrać odpowiednie ochraniacze?

Sporty walki na przestrzeni lat zawsze były popularną dyscypliną. Zanim jednak przystąpimy do treningu warto jest zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie. Zignorowanie tak ważnej kwestii jak ochraniacze podczas trenowania boksu może prowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu.

Z naszym poradnikiem wybierzesz najpotrzebniejsze ochraniacze, dzięki którym unikniesz poważnych kontuzji!

Podstawy

Wybierając ochraniacze bokserskie należy brać pod uwagę nasz stopień zaawansowania oraz konkretny rodzaj trenowanego boksu. Na samym początku będziesz potrzebował jedynie najbardziej podstawowych ochraniaczy, jednak warto zaopatrzyć się w konieczny sprzęt jeśli myślimy o treningu na poważnie.

Warto pamiętać, że ochraniacze najlepiej jest przymierzyć i sprawdzić jak na nas leżą a nie sugerować się wymiarami podanymi w sklepie. Jeśli planujemy zamówić sprzęt z internetu, warto wcześniej go przymierzyć w sklepie stacjonarnym. W ten sposób oszczędzimy dodatkowej roboty z wymianą towaru.

Kask bokserski

Kask jest bardzo ważny w każdym sporcie walki w momencie, kiedy myślimy o sparingach, w szczególności w boksie. Głowa jest bardzo podatna na zranienia i należy pamiętać, że nawet drobne z pozoru urazy mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju, modelu oraz rozmiaru kasku, inaczej będzie niewygodny, może ograniczać nasze pole widzenia oraz nie spełniać należycie funkcji ochronnej.

Wybierając kask mamy do wyboru produkty z tworzywa sztucznego oraz skóry naturalnej, głównie różnią się trwałością. Wybierając kask głównie sugerujemy się rozmiarem głowy, którą mierzymy i dopasowujemy do tabeli producenta. Warto jednak przymierzyć kilka rodzajów, aby wiedzieć w którym czujemy się najlepiej.

Oprócz tradycyjnych ochraniaczy na głowę mamy do wyboru ochraniacze z maską lub kratą. Przede wszystkim mają za zadanie chronić twarz przed ciosami prostymi, szczególnie urazami nosa. Jednak ten rodzaj kasków jest kwestią dość kontrowersyjną, ponieważ trenując  w takim sprzęcie część osób uczy się złych odruchów nie zasłaniając odpowiednio twarzy. Dlatego, kiedy decydujemy się na kask z maską warto jest wybrać taki, z którego możemy swobodnie ją odczepić.

Ochraniacz podbrzusza

Nazywany jest też suspensor ma za zadanie ochronę przyrodzenia oraz moszny. Jest bardzo ważnym i obowiązkowym elementem podczas treningów. Wybierając ten sprzęt warto zwrócić uwagę, aby zapewniał nie tylko odpowiednią ochronę, ale również wentylacje.

Ochraniacze na zęby

Kolejny element obowiązkowej ochrony naszego ciała. Ochraniacze na zęby mają za zadanie nie tylko chronić zęby przed kruszeniem czy wybiciem, ale również język oraz wargi. Na rynku mamy szeroki wybór ochraniaczy na szczękę – produkowane się z jednego rodzaju materiału lub też kilku rodzajów tworzyw. Dzięki temu lepiej chronią zęby oraz amortyzują uderzenia.

Ochraniacze typu „boil and bite”

Standardowy i najpopularniejszy rodzaj ochraniaczy na zęby. Są łatwo dostępne i przede wszystkim tanie, ceny ich wahają się z przedziale 10-20 zł. Podstawą korzystania z tego rodzaju ochraniaczy jest odpowiednie ich uformowanie. Wkładamy je na pół minuty do gorącej wody po czym szybko władamy do ust i dopasowujemy do naszej szczęki. Odpowiednie dopasowanie ochraniaczy jest bardzo ważne, w innych wypadku nie będą spełniały swojej funkcji. Dla wielu sportowców są często niewygodne oraz mogą powodować odruch wymiotny.

Ochraniacze żelowe

Optymalnym rozwiązaniem, już z nieco wyższej półki są ochraniacze żelowe, są one unowocześnieniem ochraniaczy typu „boil and bite”. Różnią się one budową, ochraniacze żelowe zawierają dwie warstwy ochronne dzięki którym bardzo dobrze dopasowują się do szczęki oraz zapewniają lepszą ochronę i amortyzację. Ceny ochraniaczy wahają się w przedziale 25-200 zł.

Ochraniacze protetyczne

Rodzaj ochraniaczy z najwyższej półki, robionych na zamówienia. Są robione przez protetyka, który wykonuje odlew naszych zębów i przygotowuje ochraniacze bezpośrednio pod układ naszej szczęki. Zapewnia najwyższą możliwą ochronę, jednak używany jest głównie przez profesjonalistów. Ceny wahają się w granicach 500-1000 zł.

f-ochraniacze-piszczeli-i-stopy-masters-ns-3

Ochraniacze bokserskie
Kliknij i sprawdź ceny!

Ochraniacze na piszczele i stopy

Nazywane też nagolennikami są koniecznym elementem treningów bokserskich. Podstawowe ochraniacze zbudowane są z naturalnej lub sztucznej skóry i specjalnej pianki. Amortyzują przed kopnięciami oraz chronią wrażliwe miejsca nogi.

Przy lżejszych treningach możemy ograniczyć się do używania ochraniaczy bawełnianych, które są lżejsze i bardziej elastyczne. Kolejną ich zaletą jest dopasowanie do budowy ciała sportowca, dzięki czemu zapewniają lepszą amortyzację.

Owijki

Owijki bokserskie często bywają nazywane bandażami lub taśmami bokserskimi. Są kolejnym obowiązkowym elementem ochronnym podczas trenowania boksu. Mają na celu chronić nasze dłonie i zabezpieczać nadgarstki oraz palce. Nakładane są pod rękawice bokserskie w celu usztywnienia dodatkowo wchłaniają też pot. Trenując w rękawicach zawsze powinniśmy pamiętać o owijkach, nawet jeśli nie bierzemy jeszcze udziału w sparingach a tylko trenujemy na worku. Wybierając owijki podstawową kwestią jest wybór ich długości, który już zależy od naszej wygody i jest kwestią bardzo indywidualną.

Nowym rozwiązaniem w ostatnich latach zdobywającym coraz większą popularność są rękawice żelowe, bandaże żelowe. Zakładane są tak jak owijki pod rękawice i mają podobne działanie. Są cenione coraz bardziej, ponieważ tak samo dobrze wykonują swoje funkcje, jednocześnie są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.