Buty sportowe na każdą porę roku

Nie tylko wiosną i latem, lecz również zimą warto zadbać o aktywność fizyczną. Wpływa ona nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samopoczucie – podczas wysiłku fizycznego wydzielają się przyjemne endorfiny, które poprawiają nastrój. Zanim przystąpimy do ćwiczeń, musimy zadbać o obuwie dostosowane do konkretnej dyscypliny sportu. Przedstawiamy krótki poradnik, który ułatwi dobór butów do rodzaju wysiłku fizycznego.

Czym się kierować, poszukując dobrych butów do biegania?

Buty do biegania wybieramy, biorąc pod uwagę nawierzchnię, po jakiej zamierzamy biegać. Może to być tartan, żwir czy kostka brukowa. Jeśli planujemy bieganie po betonie, wybierzmy buty z żelową wkładką i grubszą podeszwą, która amortyzuje i chroni nasze stawy przed uderzeniami o bardzo twarde podłoże. Ponadto, buty do biegania powinny być sprężyste i mieć dość elastyczną podeszwę. Powinny amortyzować nie tylko stopę, ale również palce. Wygląd butów jest sprawą drugorzędną. Buty do biegania warto mierzyć w godzinach popołudniowych, a nie rano – po całym dniu chodzenia stopa będzie nieco spuchnięta i większa, a więc zbliżona do rozmiarów, które ma w czasie treningu. Zakupując buty warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania podeszwy piankowej. Im jest ona lepsza, tym obuwie przetrzyma więcej treningów. Wiązanie nie powinno być również zbyt wysokie – wówczas może obcierać stopę. Istotny jest również materiał, z jakiego została wykonana cholewka. Powinien być on przewiewny i odprowadzać pot na zewnątrz – taki materiał sprawdzi się na pewno wiosną i latem. W sezonie jesiennym lepiej postawić na nieco cieplejsze buty.

Buty adidas – Aerobounce

Buty do fitnessu i na zumbę – jaką powinny mieć podeszwę?

Ćwicząc na sali czy nawet na macie, musimy zastosować odpowiednie obuwie. Jest to element niezbędny, zapobiegający powstawaniu kontuzji. Dobrze dobrane obuwie jest również amortyzacją przed obciążeniami i chroni nasze stawy.

Buty do fitnessu charakteryzuje zupełnie płaska podeszwa. Powinny być one elastyczne i dobrze dopasowywać się do stopy. W porównaniu do butów do biegania, podeszwa jednak nieco mniej się zgina. Buty do fitnessu oferuje m.in. firma Nike – na przykład model Flex Trainer 4, który jest dobry dla osób trenujących na sali kilka razy w tygodniu. Do jednej z ich największych zalet należy dobre odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

W butach do uprawiania tego rodzaju aktywności kluczowe znaczenie ma podeszwa antypoślizgowa. Producenci stosują do tego celu wzorki, które zapobiegają wpadnięciu w poślizg podczas wykonywania podskoków czy obrotów oraz poprawiają przyczepność obuwia do podłoża. Ponadto, kupując buty na zumbę czy fitness, warto wybierać obuwie z dość wysoką cholewką, która chroni stawy skokowe przed kontuzjami.


Buty ASICS – GT-1000

Osoby o większych gabarytach, cięższe, powinny wybierać obuwie wyposażone w większą amortyzację. Czasem można spotkać się z butami do fitnessu mającymi podwyższenie w tylnej części buta, które ogranicza nadwyrężenie ścięgien Achillesa. Ci, którzy nie są przekonani, czy dobrze wybrali model obuwia do konkretnej dyscypliny, zawsze mogą zasięgnąć porady u sprzedawców, którzy chętnie pomogą w wyborze butów.


Buty SKECHERS – BOBS SPORT

Buty na siłownię. Czym się kierować podczas wyboru?

Jak dobrać buty na siłownię? Przy treningu siłowym należy poszukiwać takich butów, które mają płaską i twardą podeszwę. Na siłowni nie sprawdzają się buty do biegania, gdyż mają zbyt elastyczną i miękką powierzchnię. Najlepsze modele obuwia do treningu siłowego to również takie, które zapewniają stabilność podczas przysiadów. Powinny też zapewnić stopom stabilizację przy wykonywaniu m.in. wykroków. Warto wiedzieć, że buty do podnoszenia ciężarów (np. do trójboju siłowego, przysiadów) charakteryzują się podniesioną piętą w postaci widocznego gołym okiem podwyższenia. Ma to za zadanie rozwiązać problem ścięgna Achillesa, które będąc nierozciągnięte, jest łatwo narażone na kontuzję. Na siłownię mogą z powodzeniem sprawdzić się buty sportowe Nike Air Force, Nike Romaleos czy Nike Zoom Train Toranada. Cechuje je płaska i dość twarda powierzchnia. Buty dostępne są w sklepie internetowym https://www.eobuwie.com.pl/nike.html. Dobrej jakości obuwie na siłownię daje wygodę i stabilność, a także większe bezpieczeństwo naszym nogom w czasie ćwiczeń.

Artykuł sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.