Jakie buty do squasha wybrać?
W sporcie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie stóp. To za ich pośrednictwem jesteśmy w stanie we właściwy sposób wykonywać czynności związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Zwłaszcza, że squash jest niezwykle wymagającym sportem. Równo angażujemy w to nasze ręce jak też nogi. Dlatego potrzebne jest nam obuwie, aby amortyzować intensywny nacisk. Niewygodne buty mogą nas tylko zniechęcić. Zdarzają się sytuacje, gdy trzeba szybko reagować i zmieniać prędkość kroków. Wówczas ważna jest ich przyczepność, aby nie upaść i nie doznać kontuzji.
Właściwości butów do squasha
Z pewnością decydując się na zakup butów do squasha będzie potrzebowali jak najbardziej profesjonalnego obuwia. Powinno ono różnić się od standardowych butów, których używamy na siłownię, do biegania lub gier na hali. Pierwsze co trzeba wziąć pod uwagę to podeszwa nie pozostawiająca śladów na podłodze. Jest to istotne, gdyż wchodząc na kort zwraca się na to uwagę. Najlepsza będzie jasna podeszwa, co do której możemy mieć największą pewność, że nie będzie pozostawiała śladów. Producenci zaopatrzyli buty do squasha w specjalne oznakowanie sygnowane napisem non marking. Kolejnym elementem jest waga obuwia. Na ciężar obuwia wpływa materiał wykonania. Im lżejsze buty tym gra jest wygodniejsza. Najlepsze buty są takie, których nie czuć na nogach. Ważne jest, aby były dobrze wykonane, gdyż nawet lekkie modele bez precyzyjnego dopasowania uwierają i wydają się cięższe. I najważniejsza sprawa, czyli amortyzacja i stabilizacja. Buty mają za zadanie przenosić obciążenia ze stawów. Ważna jest wysokość podeszwy, gdyż powinna być ona w miarę cienka, aby nie zwichnąć kostki. Profesjonalne obuwie posiada w podeszwach systemy amortyzujące.
Trzeba tez wziąć pod uwagę, że nie każdego stać na profesjonalne obuwie do squasha. Dlatego można też używać uniwersalnych modeli dla sportów halowych. Zwłaszcza, gdy ktoś dopiero zaczyna przygodę ze squash-em. Ponadto osoby zaangażowane w wiele sportów halowych nie muszą ponosić dodatkowej inwestycji. Pamiętajmy, że buty powinny być: wygodne, przewiewne i dopasowane. Stopa w takich butach nie może przesuwać się, gdyż grozi to kontuzjami i szybkim zużyciem. Osoby, które planują regularne treningi w squasha powinny kupić specjalne obuwie. Buty do squasha zapewniają komfort noszenia i brak otarć. Podeszwa wewnętrzna pochłania wstrząsy i ogranicza wibracje. Dodatkowo wzmacnia w okolicach pięty i kostki, czym podtrzymuje stopę w czasie gry. Podeszwa zewnętrzna z kauczuku zabezpiecza przed ślizganiem się buta i daje lepsze odbicie stopy.
Cechy butów do squasha
Wcześniej pisaliśmy o właściwościach butów do squasha. Natomiast na właściwości składają się jeszcze ich cechy. Jak wiadomo squash angażuje całe ciało dlatego bardzo szybko pocimy się. Z tego względu buty muszą być przewiewne. Zapewnienie właściwej wentylacji umożliwia tylko odpowiedni materiał wykonania. Najlepsze są naturalne materiały z odpowiednimi perforacjami umożliwiającymi wymianę powietrza. W innym wypadku nasza stopa będzie się silnie pociła. Ten niekorzystny stan na dłuższą metę może skutkować brzydkim zapachem oraz rozwojem bakterii i grzybów. Najlepszym rozwiązaniem są buty wykonane z siatki. Dodatkowo występują wkładki bakteriostatyczne, które można wymienić.
Kolejną cechą jest amortyzacja, która zależy w największym stopniu od podeszwy. Tutaj musi być ona właściwej grubości i elastyczności. Za cienka i zbyt twarda podeszwa jest powodem otarć na stopie, a w najgorszym wypadku kontuzji stawu skokowego. Zarówno podeszwa, jak i wkładka powinny być elastyczne. Muszą umożliwiać amortyzację w wyniku częstego kontaktu w twardym podłożem.
MIZUNO DO SQUASHA WAVE STEALTH 3 X1GA140045
Przyczepność obuwia to cecha ważna ze względu na częstą zmianę kierunku ruchu. Na nią również jak w przypadku amortyzacji wpływa materiał wykonania. Na pewno należy wykluczyć ten gładki i śliski, który wykonano z plastiku. But musi trzymać się podłoża, a doskonała przyczepność zabezpieczać przed upadkiem.
No i najważniejsza jest wytrzymałość. Dlatego kupując droższe buty zazwyczaj jest pewność, że nie są klejone. Wytrzymałe buty powinny mieć solidne szwy, gdyż w trakcie gry narażamy je na wiele przeciążeń. Nie ma sensu wielokrotnie inwestować w obuwie. Lepiej zrobić to raz na kilka lat. Do produkcji butów używanych w squashu stosowane są materiały najwyższej jakości. Dlatego cena, którą możemy zobaczyć w sklepach również idzie z nimi w parze. Najczęściej należą do nich różnego rodzaju włókna sztuczne, syntetyczna skóra i guma. Warto wspomnieć, że buty damskie będą różniły się od męskich głównie ze względu na różnicę w budowie. Dobrej jakości materiały gwarantują wytrzymałość, bezpieczeństwo i zdrowie.
Systemy stosowane w obuwiu do squasha przez producentów
Jeżeli chodzi o specjalistyczne obuwie do squasha to należy wspomnieć, że na rynku znajdziemy kilku producentów specjalizujących się w ich dystrybucji. Squash to dyscyplina zdobywająca co raz większą popularność. Z tego powodu również konkurencja wśród producentów wzrasta. Co jakiś czas doskonalą oni swoje produkty w nowe systemy składające się na budowę buta. Co najważniejsze wzrost konkurencji powoduje co raz lepsza jakość wykonania i ciekawsze rozwiązania. Jednymi z najbardziej popularnych marek specjalizujących się w produkcji butów do squasha są:
- Asics
- Hi – tec
- Adidas
- Nike
- Wilson
Postanowiliśmy porównać rozwiązania trzech wybranych producentów i przedstawić je w poniższej tabeli.
Producent | Asics | Hi – tec | Wilson |
System sznurowania | ASYMMETRICAL LACING DESIGN, który zmniejsza podrażnienia i zapewnia dopasowanie | Zmniejsza ryzyko rozwiązania sznurówki, jednocześnie nie uciska na nogę | Analogicznie jak u dwóch poprzednich producentów. Nie naraża na rozwiązanie sznurówki dzięki końcowemu podwójnemu mocowaniu sznurowadeł |
Stabilizacja stopy | I.G.S. angażuje powiązane ze sobą komponenty dla uwydatnienia naturalnego ruchu stopy od pięty do palców. Ułatwia zachowanie naturalnego chodu | 4:SYS – wydłużenie czasu, który mija od kontaktu pięty z podłożem do odbicia piłki, zapewnia lepszą stabilność i kontrolę ruchu | Góra buta jest wykonana z najlepszych materiałów zapewniających najwyższą trwałość oraz stabilność na korcie. Boki cholewki są podwinięte pod podeszwę wewnętrzną, dzięki czemu but jest bardziej stabilny i zapewnia lepsze czucie kortu. |
Amortyzacja | REARFOOT GEL®CUSHIONING SYSTEMS, który łagodzi wstrząsy podczas fazy uderzenia i pozwala na płynne przejście do fazy środkowej. Tłumi uderzenia w czasie biegu. | Podeszwa wykonana w technologii 4:SYS charakteryzuje się 4 różnymi gęstościami, w 7 różnych strefach. W przeciwieństwie do tradycyjnego obuwia strefy nacisku nie są ograniczone jedynie do dwóch, czyli pięty i śródstopia. | Specjalna, gumowa podeszwa non-marking (nie pozostawia śladów na korcie) zapewnia doskonałe trzymanie stopy i amortyzację na najwyższym poziomie. |
Materiał wykonania | NC RUBBER OUTSOLE – Podeszwa zawierająca więcej naturalnej gumy niż tradycyjna, co skutkuje jeszcze lepsza przyczepnością.
|
4:SYS – podeszwa jest wykonana z czterech różnych materiałów o innej gęstości. Zwiększa odporność na pęknięcia w miejscach najbardziej na to narażonych. | Konturowana podeszwa gumowa jest odporna na ścieranie i produkowana wyłącznie dla Wilsona Dwuczęściowa podeszwa zewnętrzna pasuje na wszystkie typy kortów. Natomiast materiał syntetyczny od wewnątrz buta chroni palce stopy |
Przepuszczalność | MAGIC SOLE – Wentylowana wkładka i podeszwa zewnętrzna zmniejsza wagę i zwiększa oddychanie stopy
|
Cholewa buta wykonana jest z lekkiego tworzywa sztucznego z materiałowymi wstawkami, które zapewniają wentylację | Technologia NanoWik odprowadza wilgoć z wnętrza buta |